SME

Kĺzanie po lesklej strane časopisu

KNIHA TÝŽDŇA / NW Pravdu o súčasnosti možno nájsť podľa Zadie Smithovej len v úlomkoch, časticiach, v absentujúcom a nevysloviteľnom

KNIHA TÝŽDŇA / NW

Pravdu o súčasnosti možno nájsť podľa Zadie Smithovej len v úlomkoch, časticiach, v absentujúcom a nevysloviteľnom

I keď nemožno celkom súhlasiť s tvrdením, že najnovší román Zadie Smithovej NW (Artforum 2013, preklad Michaela Rosová a Marka Jurášová) je momentálne najčítanejšou – v masovom slova zmysle – knihou vo Veľkej Británii a v USA, určite ju prelúskal každý milovník serióznej beletrie. Väčšina literárnych snobov si ju zrejme kúpila alebo v nej aspoň zalistovala. Zadie Smithová totiž sedem rokov novelisticky mlčala, venovala sa esejistickej tvorbe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Názov jej najnovšieho románu NW – poštový londýnsky smerovací kód pre severozápadný Londýn, upozorní na seba svojou konkrétnosťou. Nečakali by sme ju od autorky, ktorá doteraz dávala prednosť alegórii a zmyslu pre abstrakciu, či už v názve svojej prvotiny Biele zuby (2000), Zberateľ autogramov (2002) a O kráse (2005). Hoci skratkovitý, NW je názov obťažkaný iróniou, tieňmi, rozdielnosťami a vzdialenosťami, ktoré existujú v rámci jednej neveľkej lokality.

Americká spisovateľka Flannery O´Connorová hovorievala, že temer každý autor píše stále ten istý príbeh, ktorý prebúdza do života. Platí to i o Zadie Smithovej. Ostáva verná svojej večnej téme rasy, pohlavia, sexu, spoločenskej triedy a kultúry. Ako vždy je filozofická a silne sociálna. No tentoraz je jazykovo rozdrobenejšia, radikálnejšia a serióznejšia. Násilie neostáva kdesi v minulosti, je prítomné.

SkryťVypnúť reklamu

Kde ostalo ľudské šťastie?

Čítajúc NW, sledujeme skúšku priateľstva i manželstva, život a sex v kyberpriestore, smrť človeka a psa, udalosti navzájom zdanlivo nesúvisiace, a zároveň pospájané. Pred očami máme mesto ako plynúcu rieku, deň v niečom joyceovský, inokedy woolfovský.

Kým v predchádzajúcich románoch Zadie Smithová s ľahkosťou menila kontinenty, v tom jej najnovšom zostaneme v neatraktívnej štvrti na severozápadnom bode mapy Londýna. Ako z rýchlika sa mihajú obrazy tohto nelichotivého postkoloniálneho, dnes globálneho mesta 21. storočia, kde úpadok nevystrieda rozkvet. Krach je tu životná konštanta. No Smithová nezaprie zmysel pre spoločenskú satiru. Sklamanie pre tých, čo sa tu narodili i tých unavených, čo s nádejou len nedávno opustili vlasť. Všetci stratili identitu, trpia komplexmi a pocitmi neistoty. A kde ostalo ľudské šťastie?

SkryťVypnúť reklamu

Internetový sex ako kompenzácia

Túto otázku inak formulovanú si kladú i protagonisti románu NW - dnes tridsiatnici, Leah, Natalie, Nathan a Felix, ktorí sa poznajú od detstva. Vyrastali v Caldwelli, severozápadnom kúte Londýna, ktorý pozostával z piatich činžiakových blokov pomenovaných po anglických filozofoch – Smith, Hobbes, Bentham, Locke a Russell. Majú sny, uvedomujú si vrtkavosť osudu a stigmu minulosti. Niekomu sa podarí pohnúť z miesta, iní si narazia hlavu alebo ostávajú uväznení v odmietnutí reality.

Leah – tichá, mladá, bezdetná, z angloírskej rodiny so svojím krásnym francúzsko-africkým manželom a psom, kedysi na strednej škole ponorená do rytmu Joy Division a drog. Jej najlepšia, i keď nenávidená priateľka Keisha je ctižiadostivá, pracovitá a verí, že ako dieťa jamajskej matky a anglického otca má len jedinú možnú cestu nahor. Vzdelanie a dobré školy. Zmení si meno, z Keishe sa stane Natalie, skončí univerzitu, úspešne zloží skúšky do advokátskej komory, založí si rodinu a zdá sa, že dosiahla svoju métu. No tak ako Leah, ktorá má svoje nečisté tajomstvá, i ona cíti prázdno a depresiu si kompenzuje sexom sprostredkovaným cez internet.

SkryťVypnúť reklamu

Zadie Smithová píše o ženskej sexualite často a výstižne. Akoby sedela v ženskom tele. Má vynikajúci jazyk pre vášeň, rozkoš a nešťastie. O ženskom tele píše ľahko, vecne, elegantne a nikdy vulgárne. Obdivuje otvorene krásu, i tú mužskú, a nehanbí sa za to. Postava Felixa prináša so sebou minulosť, prostredníctvom ktorej lepšie chápeme prítomnosť, je nám sympatický a je nám ho ľúto, matka ho opustila ešte ako dieťa. Nakoniec sa nám predstaví aj Nathan Bogle, Keishin a Leahin spolužiak. Násilník, kriminálnik, narkoman.

Podstatné sú krízy identity

Pospájať všetkých hrdinov prirodzene, nie ako v populárnej televíznej šou, kde sa všetci na záver stretnú, lebo to diktuje scenár, nie je vždy ľahké. Dokazujú to nakoniec všetky Smithovej romány, v ktorých sa to tiež vždy nepodarilo. Darmo, konce sa nepíšu ľahko a v tomto rýchlom striedaní obrazov sa kde-tu mihne v postave Keishe samotná autorka. Akoby chcela dať za pravdu Gustavovi Flaubertovi, že románopisec by mal byť v diele všadeprítomný a stále neviditeľný. Smithová píše z vlastnej životnej skúsenosti, nikdy inak ako v tretej osobe. Pomáha jej to vŕtať sa v ľudskom mozgu, no ľudské spojenia nenachádza vždy ľahko. Narodila sa jamajskej matke a anglickému otcovi, žila v štátnom činžiaku desať minút pešo od Kilburn Road, kde sa dej knihy odohráva, a tiež si krstné meno Sadie zmenila na Zadie.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky tieto podobnosti nie sú nakoniec podstatné, podstatné sú krízy identity. Pravdu o súčasnosti možno nájsť podľa autorky len v úlomkoch, časticiach, v absentujúcom a nevysloviteľnom. Miesto, odkiaľ prichádzame, určuje náš osud, je hybnou silou beletristického rozprávania.

Každý, kto pozná dielo Zadie Smithovej, vie, že jej tvorivá geniálnosť spočíva v jej jazyku. Zdokonalila recept Gertrúdy Steinovej na moderný román vyšľahaním zvuku, absurdity a melodickej slobodnej myšlienky do peny ľahšej ako jeden ľudský výdych. Text v románe NW delí často na jednoslovné, jednovetné, inokedy dvojstránkové kapitoly, je eliptický, odvážny, niekedy hysterický, dráždiaci a reálny. Konzervatívnejší čitateľ môže byť v rozpakoch nad rozbitosťou textu, voľne plynúcimi dialógmi, často bez interpunkčných znamienok, meniacimi sa na esemesky s preklepmi, chybami a všetkým tým, čo sa do textu dostane rýchlym pohybom prstov na klávesnici. Akoby sme čítali chat na internete alebo text písaný v tranze. Je to skvelá autorkina alúzia, synchronizácia s tempom súčasného veľkomesta, kde rýchlosť, moment, pominuteľnosť a povrchnosť nedajú spať, pretože každý okamih môže v sebe niesť niečo veľké, tú premárnenú šancu, ktorá sa už nikdy nezopakuje.

SkryťVypnúť reklamu

Na začiatku románu Leah - jedna z postáv - číta časopis a zachytí z rádia vetu, že len my sme autormi slovníka, ktorý nás definuje. Chce si ju zapísať, no nemôže. Ceruzka sa kĺže po lesklej strane časopisu. Je možné vymazať minulosť a začať život od začiatku? A načo je potom prázdna identita bez koreňov a hĺbky? A čo urobiť s minulosťou? Bude sa nám kĺzať bez stopy ako ceruzka po lesklom povrchu papiera...?

Autor: Danica Hollá

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  2. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 727
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 273
  3. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 4 715
  4. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 413
  5. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 249
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 4 239
  7. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 4 172
  8. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 553
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Do vynesenia rozsudku ostáva už len záverečná reč Kováčika.


Obchodný dom Javor v Tatranskej Lomnici.

Obchodný dom Javor čaká na nové využitie.


Ukrajinský vojak, ktorý má volací znak Ulysses, stojí pri svojom spolubojovníkovi Denysovi pripravujúcom sa na vypustenie prieskumného bezpilotného lietadla v Doneckej oblasti na Ukrajine.

Bezpilotné lietadlá na Ukrajine menia hru rovnako ako tanky v prvej svetovej vojne.


a 2 ďalší

Irán doteraz útočil len sprostredkovane.


a 1 ďalší
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 108 536
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 613
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 396
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 995
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 040
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 611
  7. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 17 763
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 146
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu