Ani nórsky premiér Jens Stoltenberg sa nemohol vrátiť domov, keď bol v atmosfére dym s popolčekom a lietadlá prestali premávať. Výbuch islandskej sopky Eyjafjallajökull ho uväznil v New Yorku.
Asi si povedal: Našťastie. Pár hodín mohol byť sám so sebou a nemusel sa trápiť problémami, ktoré vyplývajú z verejnej funkcie.
Rozpoloženie premiéra domýšľa v knihe Fvonk populárny nórsky spisovateľ Erlend Loe. Fvonk je meno hlavného hrdinu, premiér je len vedľajšia postava, jeho nový sused. S falošnou bradou začne Fvonka v noci navštevovať. Najprv na čaj, neskôr na víno, potom si k nemu dovlečie aj vládne dokumenty a pri čítaní na gauči zaspí. Cíti sa dobre, prvýkrát má kamaráta.
Erlend Loe sa preslávil knihou Naivné. Super, preloženou skoro do všetkých jazykov. Píše naivným jazykom, udalosti okresáva na jadro a ľudí zbavuje sofistikovaných techník, ktoré im umožňujú hrať pred svetom divadlo.
Jens (v knihe má len krstné meno) už divadlo hrať nechce, a tak sa úprimne posťažuje. Vo Švédsku je lacnejšie, v Maďarsku sa dá vládnuť nekorektne, v Taliansku si premiér môže farbiť vlasy a v Srbsku nadávať. Len Nórsko je taká nevďačná krajina. Ozaj ho treba poľutovať, veď si pri toľkých starostiach ani nevšimne, že jeho kamarát má ešte väčšie problémy.
Loe vtipom maskuje to, že rozvíja existenciálne, dojemné aj smutné témy. Aj veselú knižku o Fvonkovi napísal preto, aby si povzdychol, ako ďaleko vie byť premiér od svojej krajiny, aj keď je doma.