Havana 27. septembra (TASR) - Žuvačky Wrigley's Spearmint či lentilky M&M's sú späť na Kube - podobne ako mnoho ďalších amerických produktov - od kukuričných lupienkov Kellogg's po ryžu Uncle Ben's, ktoré sa na komunistickom ostrove nepredávali od 50. rokov.
Zatiaľ sa však tieto výrobky objavili len na výstave. Mnohí Kubánci si však pamätajú časy amerického vplyvu pred tým, ako revolúcia Fidela Castra obrátila ostrov k Sovietskemu zväzu a Washington uvalil na Kubu obchodné sankcie.
Klasické položky amerických domácností a ich "fastfoodový" kráľ - hamburger sú súčasťou dnes otvorenej prvej predajnej výstavy hlavných amerických potravinárskych spoločností. Tie sa snažia vyťažiť z nových predpisov a znovu získať trhy, ktoré pred desaťročiami stratili.
"Ako deti by sme bojovali za M&M's," uviedol 65-ročný kubánsky novinár Enrique López Oliva, pre ktorého sú lentilky symbolom jeho generácie. "Jedli sme ich v kine, sledujúc filmy o kovbojoch a gangsteroch."
M&Ms a žuvačky boli súčasťou amerického vplyvu na Kube, rovnako ako bejzbal, basketbal či americké autá z 50. rokov, stále premávajúce po zničených uliciach Havany.
"Žuvačky sa tu žuvali až do roku 1961. V tých časoch ich predávali pri vstupe do kina, a tiež pukance," spomína si ďalší kubánsky reportér Angel Tomas González. Castro zakázal žuvačky v roku 1959 ako ideologicky neprijateľné pre nový socialistický štát pracujúcich.
Až v roku 1993, keď sa Kuba musela zmieriť s nevyhnutným a legalizovať dolár, sa v krajine znova objavili žuvačky. Od pádu Sovietskeho zväzu Castro totiž umožnil obmedzené otvorenie sa Kuby voľnému trhu a "koketoval" so zahraničnými investormi.
Až koncom minulého roku začal ostrov nakupovať potraviny z USA - pšenicu, kukuricu, ryžu, kurčatá či jablká - po tom, čo Washington pod tlakom farmárskych štátov a poľnohospodárov snažiacich sa vrátiť na tradičný neďaleký trh zmiernil obchodné embargo. Žuvačky patria k položkám klasifikovaným ako potraviny.