SME

Filmové premiéry v našich kinách

Tento týždeň uvidíte osem noviniek: Absolventi, Bezpečný prístav, Dirch, Intrigy, Superclásico, Záhada hory mŕtvych, Zambezia a Zlomené mesto. Prečítajte si o čom sú a pozrite trailery.

Medzi filmovými novinkami tohto týždňa je aj dokumentárny film Absolventi.Medzi filmovými novinkami tohto týždňa je aj dokumentárny film Absolventi.

Tento týždeň uvidíte v našich kinách osem nových filmov: Absolventi, Bezpečný prístav, Dirch, Intrigy, Superclásico, Záhada hory mŕtvych, Zambezia a Zlomené mesto. Ponúkame vám aj ďalšiu novinku v TV SME - dokument Kampañeros, ktorý si môžete pozrieť cez Piano.

Absolventi – Sloboda nie je zadarmo

Slovenská republika 2012. 83 minút. Scenár: Tomáš Krupa a Pavol Palárik. Réžia: Tomáš Krupa. Kamera: Ján Kász, Pavol Palárik, Ivo Miko, Martin Čech. Strih: Pavol Palárik.

Dokumentárny film o zápase mladého človeka, ktorý sa po absolvovaní štúdií ocitne v realite a musí sa prispôsobovať potrebám spoločnosti. Keď ideály a sny dospievajúcich ľudí narážajú na skutočný život, nevedia presne, ako sa riadiť pravidlami trhu, nadobúdajú pocit, že žijú v nespravodlivom režime. Film mladého slovenského dokumentaristu Tomáša Krupu, žiaka Olgy Sommerovej, získal ocenenie na festivale Jeden svet v kategórii Slovenský dokumentárny film 2011/2012 za „trefné pomenovanie dezilúzie mladej generácie, ktorá sa má stať budúcnosťou Slovenska“.

Bezpečný prístav

Safe Haven. USA 2013. 115 minút. Scenár: Leslie Bohem, Dana Stevens. Réžia: Lasse Hallström. Kamera: Terry Stacey. Strih: Andrew Mondshein. Hudba: Deborah Lurie. Účinkujú: Julianne Hough, Irene Ziegler, John Kohler, Josh Duhamel, Cobie Smulders, David Lyons, Cullen Moss, Ric Reitz, Noah Lomax, Mimi Kirkland, Nicholas Sparks, Red West a ďalší.

Švédsky filmár Lasse Hallström sa na medzinárodnej scéne preslávil snímkami ako Čo žerie Gilberta Grapea, Pravidlá muštárne alebo Čokoláda. Tentoraz adaptoval román Nicholasa Sparksa z roku 2010, jeden z tuctov príbehov o týraných ženách, hľadajúcich bezpečie. Do hlavnej roly obsadil mediálnu celebritu, tanečnicu Julianne Hough. Zdá sa, že jej cit pre prijímanie úloh v zlých filmoch ju nesklamal ani tentoraz. Tržby (84,5 milióna dolárov) síce už dávno prevýšili dvojnásobok rozpočtu (28 miliónov), ale horšie kritiky ako teraz Hallström nemal nikdy.

Dirch

Dirch / The Funny Man. Dánsko 2011. 109 minút. Scenár: Anders Frithiof August, Martin Zandvliet. Réžia: Martin Zandvliet. Kamera: Jesper Tøffner. Strih: Per Sandholt. Hudba: Sune Martin. Účinkujú: Nikolaj Lie Kaas, Lars Ranthe, Lars Brygmann, Malou Reymann, Morten Kirkskov, Laura Christensen, Kristian Halken, Julie Zangenberg a ďalší.

Keď už nedokážeme nakrútiť ani len poriadny dokument o našich slávnych hercoch formátu Jozefa Kronera, pozrime si aspoň, ako Dáni vedia nakrúcať hrané filmy o tých svojich. Je síce pravda, že meno Dirch Hartvig Passer (1926 – 1980) asi nikomu nič nepovie, ale životopisná dráma je to priam ukážková a Nikolaj Lie Kaas, syn Passerovho pravidelného spolupracovníka Prebena Kaasa, v hlavnej role dokazuje, že sám je špičkový herec.

Intrigy

Slovenská republika 2013. 108 minút. Scenár: Uršuľa Kovalyk, Anna Kiliánová, Jana Borsuková. Réžia: Juraj Kilián. Kamera: Július Liebenberger, Erik Eržin. Strih: Michal Čepec, Juraj Kilián. Hudba: Barbora Botošová a členovia skupiny Bohémiens. Účinkujú: Nadežda Jelušová-Vladařová, Tomáš Palonder, Michal Gazdík, Eva Gašparová, Zsuzsa Dósa, Viktor Varga, Karol Čičmanec, Martin Meľo, Peter Havasi, Anna Hulmanová, Andrea Sabová, Kristína Greppelová, Anna Kubejová, Helena Sudická a ďalší.

Bratislavská spoločnosť Panopticum Film sľubuje spestriť repertoár kín poviedkovým filmom svojho majiteľa mgr. art. Juraja Kiliána Intrigy. Scenáre k trom poviedkam Filipovna, Moja dcéra a Guvernantka napísali Anna Kiliánová, Uršuľa Kovalyk a Jana Borsuková. Tri strednometrážne filmy o ženách, pôvodne nakrútené s prispením Visegrádskeho fondu pre samostatné televízne použitie, zavedú divákov do Ruska 18 storočia, Varšavy 20. rokov 20. storočia a Uhorska po prvej svetovej vojne.

Superclásico

SuperClásico. Dánsko 2011. 99 minút. Scenár: Ole Christian Madsen, Anders Frithiof August. Réžia: Ole Christian Madsen. Kamera: Jørgen Johansson. Strih: Søren B. Ebbe. Hudba: Jonas Struck. Účinkujú: Mikael Bertelsen, Anders W. Berthelsen, Jamie Morton, Paprika Steen, Sebastián Estevanez, Rodolfo Basile, Sérgio Amorim, Germán Romero Miguel Dedovich a ďalší.

Dánsky adept na Oscara 2012 v kategórii zahraničných filmov je temperamentná romantická komédia. Kodanský majiteľ vinotéky Christian (Anders W. Berthelsen) prežíva ukážkovú krízu stredného veku: obchody krachujú a manželka Anna (Paprika Steen) mu ušla do Argentíny, kde robí manažérku futbalového klubu a užíva si s futbalovou hviezdou. Christian sa rozhodne, že za ňou odcestuje a pod zámienkou vybavenia rozvodových formalít sa pokúsi získať ju naspäť.

Záhada hory mŕtvych

The Dyatlov Pass Incident. USA-Veľká Británia 2013. 100 minút. Scenár: Vikram Weet. Réžia: Renny Harlin. Kamera: Denis Alarkon-Ramires.

Fínsky filmár Lauri Mauritz Harjola začal novú kariéru v USA, kde pod menom Renny Harlin nakrútil filmy Smrtonosná pasca 2, Cliffhanger, Ostrov hrdlorezov či Dlhý bozk na dobrú noc. V Záhade hory mŕtvych sa partia mladých Američanov vyberie do ruského pohoria na severe Uralu, aby objasnila záhadný a krutý koniec sovietskej expedície z roku 1959. Deväť ruských vysokoškolákov vtedy našli mŕtvych, ožiarených vysokou dávkou radiácie a niektorých aj znetvorených. Americkí mládežníci sa čoskoro na vlastnej koži presvedčia, že záhadný úkaz sa časom neskončil. A má riadny apetít.

Zambezia

Juhoafrická republika 2012. 83 minút. Scenár: Camilla Bubna-Kasteli, Andrew Cook, Raffaella Delle Donne, Tom Kenny, Kiel Murray, Brent Palmer, Nik Rabinowitz, Anthony Silverston, Wayne Thornley, Lindsay van Blerk. Réžia: Wayne Thornley. Výprava: Allan Cameron. Strih: Luke MacKay, Michel Smit, Paul Speirs. Hudba: Bruce Retief. Účinkujú: Jeremy Suarez, Abigail Breslin, Jeff Goldblum, Leonard Nimoy, Samuel L. Jackson, Jenifer Lewis, Jim Cummings a ďalší.

Vymyslieť príbeh pre juhoafrickú napodobeninu digitálne animovaných filmov Rio a Legenda o strážcoch si vyžiadalo nasadenie rovnej desiatky scenáristov. S rozpočtom 20 miliónov dolárov ako scenáristický i režijný debut herca Waynea Thornleyho vznikol pestrofarebný a štandardne animovaný film s jednoduchým príbehom, ktorý zaujme skôr menších divákov. Dospelým ponúka najmä ukážku zručnosti juhoafrických animátorov. Na festivale v Durbane ho ocenili ako Najlepší juhoafrický film roku 2012 a v dvoch kategóriách je nominovaný aj na cenu Annie.

Zlomené mesto

Broken City. USA 2013. 109 minút. Scenár: Brian Tucker. Réžia: Allen Hughes. Kamera: Ben Seresin. Strih: Cindy Mollo. Hudba: Atticus Ross, Leopold Ross, Claudia Sarne. Účinkujú: Mark Wahlberg, Russell Crowe, Catherine Zeta-Jones, Jeffrey Wrigh, Barry Pepper, Alona Tal, Natalie Martinez, Kyle Chandler, James Ransone a ďalší.

Ak ste policajt, popravíte človeka a starosta vášho mesta (Russell Crowe) vás z toho vyseká, len aby vám po čase ponúkol prácu – sledovanie údajne nevernej manželky (Catherine Zeta-Jones), určite sa dovtípite, že to nie je náhoda. Žiaľ, Billy Taggart (Mark Wahlberg) neoplýva dôvtipom, a tak je onedlho až po uši v maléri. Lenže tentoraz sa môže spoľahnúť iba sám na seba. V kriminálnej dráme Allena Hughesa (Z pekla, Kniha prežitia) s rozpočtom 35 miliónov dolárov, podľa predlohy debutujúceho scenáristu Briana Tuckera a v produkcii Marka Wahlberga. Od premiéry v polovici januára film zatiaľ utŕžil len 25,5 milióna.

TV SME uvádza: Kampañeros

71 min. Réžia, strih, produkcia: Peter Važan. Kamera: Paľo Hospodár, Jakub Julény, Tereza Križková, Zuzana Líšková, Peter Važan, Gabriel Weigl, Niki Žveglič, zvuk: Juraj Baláž, Richard Fűlek.

Nikto vám nemôže dať toľko, koľko vám politici dokážu sľúbiť počas predvolebnej kampane. Dokumentárny film o predvolebných kampaniach predčasných parlamentných volieb v roku 2012. Zachytáva atmosféru a najzaujímavejšie momenty politických mítingov predčasných parlamentných volieb v roku 2012. V hlavných úlohách vystupujú naši vlastní politici, mítingoví umelci a účastníci.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 740
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 553
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 069
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 902
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 617
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 675
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 104
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 099
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  3. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 298
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 686
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 164
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 432
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 387
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 153
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu