Bratislava 27. septembra (TASR) - Medzinárodná filmová prehliadka mladých slovenských a zahraničných dokumentaristov s názvom Tri dni dokumentu sa uskutoční od 2. do 4. októbra v bratislavskom klube IC.SK. Návštevníci druhého ročníka si budú môcť pozrieť spolu 29 snímok z Čiech, Slovenska, Maďarska, Poľska a USA.
Podujatie sa začne v stredu 2. októbra projekciou domáceho filmu Čačipen=Pravda, ktorý zachytáva život Rómov v slovenských osadách. Zmyslom tohto diela je prezentovať pozitívne príklady spolužitia Rómov s Nerómami a zviditeľniť tých členov rómskej menšiny, ktorí svojou prácou získali rovnocenné postavenie v majoritnej spoločnosti. Program bude pokračovať premietaním snímok Rómsky dom od režiséra Marka Škopa, Žehra z dielne autora Pavla Pekarčíka, Madelaine od filmárky Mariany Valkovej a To sme my, ktorú natočila Jana Pirohová. Nasledujú filmy Mareka Šulíka Tretia svetová vojna, Juraja Lehotského Nevedel som, že ťa budem mať tak rád, Róberta Švedu Osobnosť učiteľa a Sloboda prejavu a Jara Vojteka Život okolo mňa a Vtedy na Východe. Okrem toho organizátori uvedú aj diela Hej, Slováci od režiséra Roberta Kirchhofa a Taká malá propaganda od tvorcu Mareka Kuboša. Záver prvého večera bude patriť trojici starších filmov Tri tony šťastia, Pánska jazda a Vedľajšie povolanie matka, ktoré boli zaradené do sekcie Retro.
Nasledujúci deň je vyhradený pre poľskú, českú a maďarskú dokumentárnu kinematografiu, v rámci ktorej premietnu desať filmov. Záver podujatia odštartuje odborný seminár na tému Dokument a občianske aktivity, na ktorom vystúpia i popredné osobnosti východoeurópskej dokumentaristiky. Po nej si diváci budú môcť pozrieť filmy Pochádzam odnikiaľ a Domáce kinečko. Prehliadka vyvrcholí projekciou americkej snímky 11ď09ď01 od kolektívu autorov, ktorá zachytáva tragické udalosti po minuloročnom teroristickom útoku na Svetové obchodné centrum v New Yorku.
Programový riaditeľ festivalu Boris Hochel uviedol, že cieľom podujatia je predstaviť čo najširšiemu publiku novú vlnu mladých slovenských dokumentárnych tvorcov, ktorých filmy zväčša mapujú situáciu národnostných menšín v modernej spoločnosti a osudy ľudí postihnutých živelnými katastrofami či zdravotnými problémami. Niektoré diela sa zaoberajú životom významných filmárskych a kultúrnych osobností. garantom prehliadky je Centrum pre dokumentárny film (CDF).