Dušan Šimko: Maratón Juana Zabalu
Kalligram
Kniha poviedok slovenského autora, ktorý od roku 1968 žije vo Švajčiarsku, vyšla prvýkrát v londýnskom exilovom vydavateľstve Rozmluvy v roku 1984 v slovenčine. Šimko, ktorý dovtedy písal publicistiku v nemčine, sa po tejto knihe rozhodol, že jeho literárnym jazykom bude slovenčina.
Lorna Byrnová: Posolstvo nádeje od anjelov
Ikar
„Nádej robí z nemožného možné,“ povedal írskej mystičke Byrnovej jeden z jej anjelov, s ktorými sa táto autorka bestsellerov bežne rozpráva. A v knihe píše, že na anjelov sa môže obrátiť a požiadať o pomoc každý. Keď to funguje v Írsku, tak, dúfajme, že aj u nás.
Palo Hapák: Lúzer v Afrike
Marenčin PT
Trinásť autentických príbehov zachytáva omyly, zlyhania a chyby, akých sa turista – lúzer dopustí na cestách po Afrike, kým si ju úplne nezamiluje. Typickou situáciou takéhoto človeka je, že po návrate z Afriky si kúpi knižného sprievodcu, aby sa poriadne dozvedel niečo o krajine, z ktorej práve prišiel.
Mark Twain: Listy zo Zeme
Európa
Je to posledná kniha autora Toma Sawyera či Huckleberryho Finna, ktorá vôbec nemala vyjsť. Twain v nej „voľnomyšlienkársky“ kritizoval spoločnosť i náboženské dogmy, a tak jeho dcéra až po dlhých rokoch, keď už verejná mienka bola tolerantnejšia, dala súhlas na jej vydanie. ⋌(ba)
Autor: ba