Mal len trinásť rokov, keď ho v roku 1933 teta zobrala na film o King Kongovi. Z kina odchádzal Ray Harryhausen (29. júna 1920 - 7. mája 2013) očarený najmä z filmových efektov. "Pozeral som ten film stále dokola, aby som prišiel na to, ako to animátor Willis O´Brien urobil," spomínal neskôr.
Filmové efekty sa vtedy stali jeho životnou vášňou. Doma si vyrábal modely, pokúšal sa ich potom animovať. Využíval metódu stop motion. Fotografuje sa pri nej model, ktorý sa posúva o malé úseky. Rýchlym premietnutím potom vzniká ilúzia pohybu.
Týmto spôsobom oživil mnohé bytosti - mýtické, dinosaury alebo mimozemšťanov. Za najobľúbenejší film, na ktorom pracoval, označuje snímku Iásón a argonauti, u nás je asi najznámejší jeho film Súboj Titanov z roku 1981.
Vtedy sa už hovorilo o úpadku jeho kariéry. Posledné filmy neboli také úspešné, pozíciu lídra špeciálnych efektov od Harryhausena prebrali Hviezdne vojny. Doplácal aj na to, že producenti pre nákladné efekty často nemali dosť zdrojov na zaplatenie kvalitných hercov.
S príchodom počítačových modelov sa technika stop motion dostala do úzadia, stiahol sa aj Harryhausen, ktorý však aj na dôchodku vyrábal malé modely.