SME

Víno pred kamerou

Víno je atraktívna komodita. Príťažlivá téma je schopná niesť silné príbehy plné života.

Pohár od vína a nedofajčená cigara v Dobrom ročníku zastavili Maximiliana (Russell Crowe) v sebeckej predstave čo najvýhodnejšie predať úžasné dedičstvo – usadlosť s vinicami vo francúzskom Provensálsku po svojom strýkoviPohár od vína a nedofajčená cigara v Dobrom ročníku zastavili Maximiliana (Russell Crowe) v sebeckej predstave čo najvýhodnejšie predať úžasné dedičstvo – usadlosť s vinicami vo francúzskom Provensálsku po svojom strýkovi (Zdroj: Outnow.ch)

Keď sa vo filme hovorí o tom, čo všetko znamená dobré víno, hneď by sme si takým štrngli. Téma je atraktívna, príťažlivá, schopná niesť silné príbehy plné života.

Letecký pohľad na zvlnené zelené kopce, obrovské plochy súmerných viníc, detailný záber na čerstvo odtrhnutý strapec hrozna, popoludňajšie slnko odrážajúce sa v žltých a modrých bobuliach. Krásni ľudia na terase domu na usadlosti dvíhajú proti svetlu orosené poháre, aby ochutnali mok života a vyriešili udalosti, ktoré im život prináša. Ešte kamerové filtre, aby krásy s láskou obrábanej prírody lepšie vynikli vo svojich zemitých farbách. A napokon prestrih na zrobené ruky, ktoré stáčajú víno, vŕtajú sa v zemi, okopávajú, postrekujú, klčujú. V príbehoch o víne by takéto motívy obrazov chýbať nemali, i keď to nie je všetko.

dobryrocnikdva.jpg
Dobrý ročník - romanca Ridleyho Scotta, v ktorej sa vyznal zo svojej lásky k
juhofrancúzskemu Provensálsku a k tamojšiemu vínu

Kto by si neužil romantiky

Maximilianovi zomreli rodičia a veľa času trávil so strýkom. Žil v Provensalsku, kde vlastnil vinice a dorábal víno. Synovca učil nielen degustovať, ale aj hrať šach či tenis, užívať si život a predvídavo rozmýšľať. Ich cesty sa časom rozdelili. Z Maxa sa stal expert na investície. Smrť strýka ho zastihla na londýnskej burze, znecitliveného, na najlepšej ceste k totálnemu cynizmu. Má zdediť strýkov majetok, jeho súčasťou je však aj manželský pár, ktorý sa o víno a vinice roky staral. Max by zanedbaný dom s hektármi vinohradu najradšej hneď predal, no náhoda je idiot a všetko sa začne vyvíjať inak, než diktujú peniaze.

Film Dobrý ročník o láske, víne a úcte k tradícii je romanticko-komediálnou odbočkou v tvorbe známeho britského režiséra Riddleyho Scotta. Vznikol v roku 2006, keď slávnym ružovým vínam z provensalskej oblasti už začínali konkurovať aj tie naše, slovenské. Malebnými zábermi si režisér síce zjednodušoval cestu k diváckym srdciam, no kto si rád nezasníva v duchu francúzskej vidieckej romantiky?

Krátko po Scottovi začal hľadať pravdu vo víne aj režisér Randal Miller. Rozhodol sa dať francúzskemu vínu na frak a inšpiroval sa pri tom skutočnou udalosťou z roku 1976, keď kalifornské vína vo veľkom vinárskom súboji definitívne ukončili nadvládu Francúzska. Nakrútil americký film Víno roka s výborným Alanom Rickmanom.

bobule.jpg
Český film Bobule režiséra Tomáša Bařinu oslavuje víno z južnej Moravy. Možno sa z dielne
jeho tvorcov dočkáme aj dlho pripravovaného seriálu Vinaři

Škoda nevyužitej šance

Približne v tom istom čase sa český producent Tomáš Vican rozhodol zviditeľniť víno domáceho kraja. Pôvodne chcel, aby vznikol televízny seriál na podporu vína južnej Moravy. Režisér Tomáš Bařina však napokon nakrútil letnú komédiu Bobule, ktorá príbehom neohúrila, no zarezonovala opäť vďaka krásnym exteriérom. O rok nato prišli na svet 2Bobule. Príbeh dvoch kamarátov kšeftárov nebol ničím novým - jeden z nich si návratom do vinohradov svojho chorého deda nečakane plní vlastný sen. „Dvojkou“ sa však ešte nič nekončí. Producent má v pláne vrátiť sa k svojej predstave šestnásťdielneho seriálu. Nakrúcať sa začne možno na budúci rok. Štýlom by sa mal český seriál viac podobať pomerne vydarenej rakúskej televíznej sérii z vinárskeho prostredia Kráľ vinár než slovenskému Búrlivému vínu.

Slovenský seriál v produkcii Markízy vlastne s vínom veľa spoločné nemá, hoci sa tak tvári. O téme veľmi okrajovo vypovedajú nanajvýš interiérové debaty nad zmluvami, prechádzky vo vinici či pitie vína v posteli, v podniku alebo na terase. Inak nie je ťažké zistiť, že seriál vznikal bez pomoci odborných poradcov. Škoda nevyužitej šance. Takto zostal iba na úrovni štúdiovej argentínskej telenovely.

milka.jpg
Milka Vášáryová ako Kristína Habdžová v legendárnom Červenom víne.
Film nakrútil Andrej Lettrich podľa románu Františka Hečka

Víno z Vlčindola stále boduje

V pamätnom roku 1976, keď sa najväčší vinári vo svete bili o prvenstvo, sa o víne nezvyklo veľa hovorilo v Československej televízii. Režisér Andrej Lettrich práve vtedy siahol po slovenskej klasike a podľa románu Františka Hečka nakrútil pozoruhodný trojdielny televízny film Červené víno. Rodinná sága zachytáva slovenskú dedinu na začiatku 20. storočia, ktorú poznačila prvá svetová vojna. Život rodiny Habdžovcov zo západoslovenskej vinohradníckej oblasti komplikuje politika, boj o dedičstvo, závisť, nešťastie, láska, nenávisť, smrť.

V strhujúcej dráme o vzostupe a páde jednej rodiny sa predstavil výkvet vtedajšej slovenskej hereckej scény. Zahrali si hádam všetci - počnúc Štefanom Kvietikom cez Milku Vášáryovú, Ivana Rajniaka, Karola Machatu až po Vilmu Jamnickú či Viliama Polónyiho.Červené víno mnohí hodnotia lepšie než podobnú rodinnú ságu - Jakubiskovu Tisícročnú včelu nakrútenú podľa predlohy Petra Jaroša, ktorá vznikla o pár rokov neskôr. Mimochodom, v nej víno tiež zohralo dôležitú úlohu, keď zapríčinilo smrť jedného z hlavných hrdinov príbehu. Starého Martina Pichandu, ktorý dostal uprostred najtuhšej zimy takú chuť na víno, že bol schopný jesť ho ako stuhnutú drvinu z prasknutej fľaše, nezabudnuteľne stvárnil Jozef Kroner.

Bokovka

bokovka.jpg
Bokovka – film amerického režiséra Alexandra Payna je hlavne o láske, priateľstve a
osamelosti, ale bez vínnej cesty to ani v tomto prípade nejde

V roku 2004 zaznamenal americký obchod s vínom mierne zmeny. Zrazu sa viac predával pinot noir a merlot už nebol taký populárny ako pár mesiacov predtým. Spôsobil to film Alexandra Payna Bokovka, šarmantné roadmovie z Kalifornie.

Dvaja kamaráti - na prvý pohľad takí dvaja lúzri - cestujú po vinárskych oblastiach. Jeden má tesne pred svadbou a chcel by si ešte trochu užiť, druhý verí, že zabudne na bolestivý rozvod a ešte nájde spôsob, ako byť šťastný. Pri víne sa uvoľnia, balia ženy, pohádajú sa aj zdiskreditujú.

Alexander Payne a jeho spoluscenárista Jim Taylor dostali za tento film celkom zaslúžene Oscara, ale to nebola celá odmena. Druhá časť mala trochu materiálnejšiu podobu. Niekoľko mesiacov po premiére im stále chodili kartóny vína - vinári sa im chceli poďakovať za takú nečakanú reklamu. Akoby im vôbec neprekážalo, že tento film klame telom. Je síce nakrútený vo vinárskej oblasti, ale v hlavnej úlohe je láska. Láska k vínu je len taká bokovka.

Krstína Kúdelová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 181
  2. Každý piaty zomrie 9 068
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 778
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 6 860
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 808
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 754
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marketér Pavol Minár.

Pavol Minár hovorí o kampaniach.


Americké systémy protivzdušnej obrany Patriot (vľavo) a NASAMS.

Odchod talianskeho systému reálne neznamená veľkú zmenu.


Ilustračné foto.

Za deti a rodičov bojujú petíciami.


Jaroslav Haščák.

Finančníka prvýkrát obvinili v novembri 2022.


TASR a 1 ďalší
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 236
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 375
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 726
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 678
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 782
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 164
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 478
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 910
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu