Ako veľa zla sa dá napáchať, keď sa spojí zakomplexovanosť s pomerne vysokým IQ (124), ukazuje príbeh Alfreda Rosenberga. Počas norimberského procesu, kde si vypočul rozsudok trestu smrti, sa ostatným vysoko postaveným nacistom vyhýbal. Averzia bola vzájomná, ani oni ťažko zrozumiteľného a čudného Rosenberga veľmi nemuseli a stránili sa ho. Rosenberg by bol určite zaujímavým pacientom pre psychiatra, nanešťastie však neskončil v jeho opatere.
Ako sa z pruského Nemca, rodáka z Tallinnu, stal autor nacistickej doktríny o vyhladení Židov, vykresľuje pôsobivý dvojpríbeh uznávaného amerického psychoterapeuta Irvinga D. Yaloma . Názov knihy napovedá, že tá druhá postava je nanajvýš kladná. Smelého filozofa Barucha Spinozu na 17. storočie odvážne a veľmi moderné myšlienky stáli exkomunikáciu z židovskej komunity v Holandsku. Jeho sefardská rodina tam ušla pred inkvizíciou z Portugalska.
Pôvodne chcel písať Yalom knihu len o ňom. V Spinozovom múzeu v Rijnsburgu neďaleko Amsterdamu však natrafil na zaujímavý záznam o tom, ako v ňom uprostred 2. svetovej vojny zhabali nacisti celú Spinozovu knižnicu (151 zväzkov). Konkrétne jednotka ríšskeho veliteľa Rosenberga.„Ob〜sahujú cenné práce veľkej dôležitosti na skúmanie problému Spinoza,“ znelo v jej zdôvodnení. Nacisti riešili nejaký problém Spinoza? Ak vás zaujala otázka, siahnite po tejto knihe.