Komédie o alkohole sú už zopár rokov obľubený filmový fenomén.
Režisér Todd Phillips uzavrel najlepší obchod svojho života. Keď producenti opileckej komédie Vo štvorici po opici zaváhali nad zápletkou, neznámymi hercami a vôbec, mali pochybnosti, on bol ten, kto zariskoval s prekvapivým návrhom. Filmár sa vzdal honoráru výmenou za percentá zo zisku, ktorý, ako všetci varovali, nebude stáť za reč.
Lenže za reč stál. Príbeh žúru štyroch mužov v kulisách Las Vegas sa stal kinohitom a komédiou roku 2009 na cenách Zlatý glóbus.
V kinách na celom svete utŕžil takmer pol miliardy dolárov, z toho 75 miliónov dostal vďaka zmluve režisér. S podobným úspechom prišlo pokračovanie a najnovšie je v kinách Vo štvorici po opici s číslom 3.
Už nikdy viac
Schéma sa vždy opakuje a spolu s ňou archetypy hrdinov. Štyria muži žijú pomerne normálne usporiadané životy, kým nepríde svadba kamaráta a rozlúčka so slobodou. Dobrodružstvo sa začína ráno po prehýrenej noci. Učiteľ, zubár a bradatý psychopat sa prebúdzajú v hoteli v Las Vegas.
Podobné filmy
Na šrot (2013)
Študent medicíny sa opije v predvečer kľúčovej skúšky. Kamaráti musia bezvládneho druha dopraviť do rána domov, nevedia však adresu.Zahulíme, uvidíme (2004)
Najznámejšia z takzvaných ‚zhuleneckých‘ komédií o marihuane. Z konca pracovného týždňa sa stane bláznivá road movie.Project X (2012)
Tínedžerský večierok na pokojnom predmestí sa zvrhne na rozsiahle nepokoje rozohnané políciou. Film Nimu Nourizadeh zaujal formou rozprávania, ktorá sa tvári ako dokument.
Netušia, čo stvárali, ale tušia problém. V zdemolovanej miestnosti vrieska cudzie dieťa, v kúpeľni je zatvorený živý tiger a najmä, bande chýba kamarát, ten, čo sa má večer ženiť. Vtip spočíva v detektívnej perspektíve. Flám sa udial mimo obrazu a všetko, čo na plátne môžeme vidieť, je spätná rekonštrukcia.
Misia je jasná. Vypátrať, čo sa presne stalo, vystopovať kamaráta a nezmeškať svadbu. V šťastnom konci hrdinovia prisahajú, že toto sa nikdy, naozaj nikdy, nemôže opakovať – kým nepríde ďalší diel.
Kto nemal opicu, nepochopí
Odvtedy je v strednom prúde doma nový žáner. Nie že by dovtedy postavy vo filmoch chlípali minerálku, tu však ide o jediné. Alkohol, prípravu na konzumáciu, samotný akt popíjania a najmä zničujúcu opicu na druhý deň ráno.
Čo je na tom také vtipné? Podľa jedných nič. Odsudzujú primitívny humor na úrovni tínedžerských filmov, nekorektnú zábavu a aj celé obecenstvo opileckých komédií.
Žánrov založených na takzvaných chlapských hodnotách aj filmov, kde si nič nenájde abstinent a ženský divák, vraj bolo dosť.
Fanúšikovia to však vidia inak, vraj tu ide o skúsenosť. Kto sa nikdy neprebudil po hýrení na neznámom mieste a s dierami v pamäti, ten to nikdy nepochopí a ťažko sa bude smiať. Nech rozhodne každý sám.
No prinajmenšom Vo štvorici po opici vôbec nie je taký nevkus ako vyzerá. Film, na rozdiel od hrdinov, ani nie je stupídny a dokonca tu ani priamo nepijú. Pitka v ňom je minulosťou, spomienkou. Teda, vlastne nie je, na tom presne stojí príbeh.
Legenda hovorí, že inšpiráciou pre scenár bola skutočná udalosť, keď sa jeden z producentov na vlastnej rozlúčke so slobodou v Las Vegas prebudil sám za stolom v striptízovom bare, vydesený z výšky účtu, čo mu dali zaplatiť.
Napodiv, výsledok mal civilnú a umiernenú podobu. Aj kritikom sa zapáčila komédia s ratingom X a na Zlatých glóbusoch tohto roku porazila romantickú komédiu 500 dní so Summer.
Z Vegas do Bangkoku
Druhý diel už od začiatku vznikal s ambíciami na komerčný úspech. Bradley Cooper, Ed Helms, Justin Bartha a Zach Galifianakis už boli hviezdami a príbeh sa z metropoly hazardu presunul do exotickej lokality.
Tentoraz sa svadba chystá v Thajsku, banda sa uisťuje, že to zvládnu decentne – a potom sa opäť čosi zvrtne. Príbeh z ázijského Bangkoku je temnejší a surovejší než jeho predchodca, no v roku 2011 zafungoval napriek obvineniam, že scenáristi kradnú vlastné nápady.
Do centra zápletky tentoraz postavili zubára – slušného chlapíka, čo sa inak kontroluje, no v Ázii v sebe objaví alkoholického démona a slabosť pre prostitútky.
Prvý diel: Prípitkom na šťastné manželstvo kamaráta odštartuje divoký žúr v Las Vegas. Foto - outnow
Do tretice pohreb
Keď tvorcovia oznámili, že sa séria nekončí a do kín príde tretí diel, diváci hádali, ako to scenáristi vymyslia. Ako sa trikrát opakovaný vtip ešte môže javiť ako zábavný? Vopred bolo isté jedno.
Tentoraz sa nekoná svadba, ale pohreb, čo trochu napovedá, že komédia pritvrdí v politicky nekorektnom humore a búraní rôznych tabu. Dej sa vráti do Las Vegas, súčasťou marketingu boli správy, ako režisér, sám závislý od hazardu, odoláva pokušeniu na pľaci.
Ak tvorcom máme veriť, toto bude koniec, štvrtý diel už nenakrútia. Ani nemusia, komédií o flámovaní vzniká dosť aj bez nich. Kto chce, môže si vyberať podľa typu žúru a druhu užívaných látok – sú komédie ‚opilecké‘, ‚zhulenecké‘ a najrôznejšie kombinácie.
Mimochodom, keď nič iné, tak aspoň preklady sú na nich tým, čo môže zabaviť. Malá intelektuálna odbočka – Martin Bútora píše v jednej eseji, že európske jazyky poznajú stovky výrazov pre stav opojenia z alkoholu.
V kinách máme teraz príklad. V angličtine The Hangover (Opica), v slovenčine Vo štvorici po opici, u susedov Čechov Pařba ve Vegas.