Keď mu počas normalizácie zakázali v Československu učiť a publikovať, emigroval do Nemecka, kde získal renomé rešpektovaného európskeho kunsthistorika.
V Bratislave zomrel v stredu významný teoretik výtvarného umenia Tomáš Štrauss.
Narodil sa v roku 1931 v Budapešti. Štúdium absolvoval na Karlovej univerzite v Prahe, pôsobil ako docent teórie a dejín umenia a ako riaditeľ Kabinetu estetiky na UK v Bratislave. Po roku 1968 mal Štrauss (na snímke Petra Procházku) zákaz pedagogickej a publikačnej činnosti.
Na pozvanie vydavateľstva DuMont sa v roku 1980 vysťahoval do Nemecka, kde pôsobil ako zástupca riaditeľa Múzea sochárstva 20. storočia v Duisburgu a vo Východoeurópskom kultúrnom centre v Kolíne nad Rýnom, bol spolupracovníkom Frankfurter Allgemeine Zeitung. V roku 2002 sa vrátil do Bratislavy.
Bol autorom mnohých publikácií: Umelecké myslenie. K otázke špecifického poznania, A. Jasusch a zrod východoslovenskej avantgardy 20. rokov, Umenie dnes, Kassák. Ungarischer Beitrag zum Konstruktivizmus, Metamorfózy umenia 20. storočia, Zo seba vystupujúce umenia, Toto posrané 20. storočie. Umenie kontra ideológia?, O myslení a nemyslení.
Autor: kul