Víťazi 11. ročníka celoštátnej súťaže dizajnu sú známi. Výstavu finalistov môžete vidieť v Hurbanových kasárňach v centre Bratislavy do konca júna.
Národná cena za dizajn 2013 v kategórii produktový dizajn: The Era, odevná kolekcia. Dizajn: Dana Kleinert
Kolekcia The Era zaujme na prvý pohľad variabilitou jednotlivých častí ale aj kombinovateľnosťou a širokou možnosťou uplatnenia niekoľkých modelov. Poskytujú premenu od formy šiat – sukne (dlhej i krátkej) – peleríny – šálu, dokonca jeden z nich popiera fixnú predstavu o hornej a spodnej časti, otočením získava nové tvarové možnosti. Modely sú nositeľné z oboch strán.
Cena za dizajn 2013: Vizio, stomatologická súprava s kreslom. Rastislav Turek, Peter Mesiarik.
Stomatologická súprava VIZIO určite nepatrí medzi tradičné stomatologické súpravy - rúca mýty o tradičnom mäkkom tvarovaní. Celkovo pôsobí produkt stavebnicovo s jednotnou formálnou identitou, ktorú programovo narúšajú pantografické ramená osvetlenia a obslužného panelu.
Cena za dizajn 2013: Cvoky – zvieratká, stojany na servítky. Ondrej Eliáš
Výrobok predstavuje kolekciu zvieratiek v jednotnom vizuálnom štýle. Pozoruhodný je veľmi jednoduchý spôsob zhotovenia vyrezaním z plošného materiálu - priemyselne vyrábanej plsti s jednotnou hrúbkou v rôznych farbách.
Cena za dizajn 2013: Signály z neznáma. Český komiks 1922 – 2012. Branislav Matis, Matúš Lelovský, spolupráca: Boris Belan
Autori vytvorili komplexný vizuálny štýl výstavy „Signály z neznáma.Český komiks 1922 – 2012“ pre jednu z najvýznamnejších galérií v Českej republike Dům umění města Brna. Plagát, katalóg aj inštalačné prvky výstavy tvoria súrodý celok, ktorý mapuje 90 rokov českého komiksu. Na plagáte aj katalógu nechali autori vyniknúť klasickým „bublinám“ charakteristickým pre komiks, ktoré prepájajú jednotlivé historické etapy vývoja komiksu v Čechách.
Cena za dizajn 2013: Typografia, text a kniha. Eva Péč Brezinová, spolupráca: Slávka Paulíková
Vytvorenie odbornej publikácie – študijného materiálu pre Katedru vizuálnej komunikácie VŠVU v Bratislave, vzniklo z potreby pedagóga, ktorý každodenne pociťuje absenciu študijných materiálov. Autorka spracovala publikáciu nielen po dizajnérskej a technologickej stránke, ale vytvorila aj jej obsah, ktorým je odborný text pojednávajúci o knihe a jej stavebných prvkoch, technológii vzniku knihy a súvisiacich témach.
Cena ministra školstva v kategórii študentský produktový dizajn: A buď svetlo. Kristína Kollárovicsová
Kolekcia pozostáva z piatich porcelánových svietnikov, ktoré po zapálení vrhajú na podložku tiene kontinentov. Tento konceptuálny pohľad, ktorý sa hrá so stopou svetla prináša so sebou moment prekvapenia. Ide o príklad študentskej práce z oblasti Art dizajn konceptu, ktorej ústredná myšlienka ponúka možnosti rôznych variácií a širokého využitia.
Cena ministra školstva: Nové učebnice. Martina Rozinajová
Nevyhovujúci stav didaktických pomôcok na školách bol hlavnou motiváciou autorky, ktorá sa rozhodla spracovať učebnicu výtvarnej výchovy pre žiakov prvého ročníka základných škôl. „Deti sú dosť veľké na dobré veci…“ Učebnica Martiny Rozinajovej je skutočnou učebnicou výtvarnej výchovy, v ktorej komplexne rieši obrazovú časť a pracuje aj so štruktúrou učebnice. Používa rôzne druhy papiera, navrhla titulkové písmo a necháva deťom priestor pre vlastnú interpretáciu a prácu s knihou.
Cena poroty: Správny dizajn. Juraj Blaško
Projekt Správny dizajn nevznikol na objednávku pre konkrétneho klienta, ale v mnohom takéto zadanie presahuje – ideálnym zadávateľom tohto projektu by mala byť štátna správa Slovenskej republiky. Reflektuje nejednotnú, neusporiadanú, zastaranú a nevkusnú verejnú prezentáciu štátnych úradov. Jednotlivé úrady riešia svoju identitu nekoncepčne a netransparentne.
Autor: kul