Klavichord, kladivkový klavír, harmónium či kópie Lisztovho klavíra aj malého organu. To všetko ponúkne festival Dni starej hudby, ktorý sa práve začína v Bratislave.
Poukázať na málo známe no veľké bohatstvo historických, technických, zvukových a tvarových podôb hudobných nástrojov, z ktorých sa zvuk vyludzuje klávesami. To je hlavná dramaturgická línia festivalu Dni starej hudby 2013.
Už 18. ročník tejto medzinárodnej akcie sa opäť usadí v niekoľkých priestoroch v centre Bratislavy. V programe je deväť koncertov, ten úvodný je už dnes, v Koncertnej sieni Dvorana VŠMU. Môžete vidieť a počuť extrémne jemný, no zvukovo veľmi farebný klavichord, predchodcu súčasných klavírov. O 19.00 h na ňom zahrá maďarský špecialista na starú hudbu Miklós Spányi, ktorý sa zároveň postará aj o sprievodné slovo.
Inak takzvaných „komentovaných koncertov“ bude počas tohtoročných Dní starej hudby niekoľko, čo je sympatický krok podľa vzoru renomovaných svetových akcií. Nie každý divák je odborníkom a môže len oceniť, keď sa dozvie o hudbe viac priamo od interpretov.
Najväčším projektom je štvrtkový koncert v Župnom dome, ktorý bol na prelome 19. a 20. storočia významnou koncertnou sieňou vtedajšieho Prešporka. V jeho sále zaznie orchestrálna tvorba Ludwiga van Beethovena za účasti medzinárodného festivalového orchestra a špičkových hostí, ako sú maďarský dirigent György Vashegyi alebo svetoznámy virtuóz v hre na kladivkovom klavíri Ronald Brautigam z Holandska.
Z programu, ktorý nájdete v kompletnej podobe na www.earlymusic.sk, ešte určite treba upozorniť na 40. výročie súboru Musica Aeterna. Oslávia ho projektom nazvaným Kantáty a koncerty so skladbami Bacha a Händela. Exkluzívnym hosťom slovenských muzikantov v pondelok v Dóme sv. Martina bude hviezdny španielsky kontratenorista Carlos Mena.
Dni starej hudby potrvajú do 14. júna.