
FOTO - ČTK
Ešte pred niekoľkými dňami bol nemecký predvolebný boj automaticky všade, kam Edmund Stoiber vstúpil. Aj v múzeu. Aj v najbelšom a najväčšom Múzeu umenia 20. a 21. storočia, ktorým Mníchov nasleduje Paríž, Londýn, Madrid a New York. Ale keď ho kandidát slávnostne otváral, bol to len dokonalý otec Bavorska, Bavor medzi Bavormi a takmer už ani nie kandidát. A ako toho, komu vďačia za to, že majú najväčšie múzeum v Nemecku, ho tu aj oslavovali.
Bavorskí mecenáši, ktorých Stoiber vyzval na múzeum prispieť, reagovali tak promptne, že spolková krajina už s tou veľkolepou stavbou nemohla nezačať. Mecenáši si nové múzeum mohli pozrieť ako prví. Bavorský minister kultúry vtedy vyhlásil: „Kto sa teraz neteší, je malicherný,“ a tešil sa. Aj za Edmunda Stoibera.
Prvú Starú pinakotéku vybudoval v polovici devätnásteho storočia Ľudovít I., druhá Nová pinakotéka vznikla čiastočne aj z jeho zbierok. Vysoké biele steny tretej mníchovskej pinakotéky sú napriek či možno vďaka svojej strohosti a sterilnosti ideálnym priestorom na prezentáciu moderného umenia, najmä obrazov. Kabinety sú ideálne pre grafiky, presvetlené prízemie na dizajn.
Špecialitou tohto múzea je práve to, že je prepojením štyroch menších. Zastreší Bavorské štátne zbierky s Picassom, Maxom Ernstom a Dalím a tiež s Beuysom a Warholom až po aktuálne umenie. Nádherne teraz vyznie aj Štátna grafická zbierka, jedna z najvýznamnejších v Nemecku, s listami Raffaela, Rembrandta, Kleea, Kokoschku alebo Rauschenberga, a tiež Múzeum architektúry Mníchovskej technickej univerzity a takzvaná Nová zbierka, považovaná za najvýznamnejšie múzeum priemyselného dizajnu na svete.
Potrebuje Mníchov toľko múzejného priestoru? Pinakotéka 20. a 21. storočia má ohromujúcu rozlohu 12 000 metrov štvorcových. Je jedným zo stopäťdesiatich mníchovských múzeí. Až keď z tejto Pinakotéky moderny vyprchá vôňa čerstvých náterov a lakov, uvidí sa, či sa v nej budú striedať špičkové výstavy takým tempom ako v Centre George Pompidou či v Tate Modern. A až potom sa ukáže, či ten monumentálny priestor vie aj žiť.