SME

Star Trek: vesmírna utópia, čo búrala predsudky

Najucelenejší obraz budúcnosti ľudstva ponúka popkultúra.

Star Trek: Do temnoty (2013)Star Trek: Do temnoty (2013) (Zdroj: outnow.ch)

Najočakávanejšie sci-fi tohto roka zarába trochu menej, ako sa čakalo.

Star Trek či Star Wars? V sci-fi žánri prekáranie na remízu, asi ako porovnanie, či k vám chodí na Vianoce dedo Mráz, alebo Ježiško.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obe ságy zo vzdialenej budúcnosti vytvárajú do detailu premyslený fantastický vesmír zabývaný rozličnými rasami.

V popkultúre trvajú už desaťročia a obidve museli prejsť omladením pre súčasné publikum. S jednou či s druhou z nich má skúsenosti mnoho rôznych režisérov. No len jeden z nich má tú česť s oboma.

SkryťVypnúť reklamu

Staromódna opera

Bolo to nevďačné zadanie. Keď J. J. Abrams pred štyrmi rokmi dostal za úlohu vzkriesiť legendu, ktorá sa v televízii začala vysielať ešte v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, hneď bolo jasné, že značka potrebuje omladiť.

Predošlý, v poradí desiaty celovečerný film vesmírnej opery prepadol a v roku 2004 pôsobil dosť staromódne. Nový začiatok tak musel splniť niekoľko protikladných vecí a osloviť rôznorodé publikum.

Ľudí, ktorí vyrastali s legendou a medzičasom majú štyridsať, internetovú generáciu okolo dvadsiatky a napokon diváka, ktorému je celá sága ukradnutá a do kina prichádza zabaviť sa na akčnom sci-fi.

Načítavam video...

Úplne prvý príbeh

Riešením bol postup zvaný reboot. Star Trek z roku 2009 nebol film, čo v ságe pokračuje tam, kde sa príbeh skončil, ani sa nevracia pred začiatok, aby dovysvetľoval, čo v príbehu prišlo potom. Vytvoril skôr paralelný svet. Nový príbeh iba voľne súvisiaci s predlohou, kde nové dobrodružstvá prežívajú overené postavy.

SkryťVypnúť reklamu

Kozmickú loď Enterprise takto čaká prvá misia v ďalekom vesmíre, kapitán James T. Kirk je ešte mladík a práve sa zoznamuje s dôstojníkom Spockom. Napodiv to fungovalo a ak boli spokojní aj priaznivci pôvodného kultu nazývaní trekkies, nebolo to len pre scény, kde sa objavil ich obľúbenec Leonard Nimoy (predstaviteľ mimozemšťana Spocka v pôvodnom seriáli).

Aj bez efektu 3D, čo na svoju premiéru len čakal, to bol vizuálne dômyselný, veľkolepý a rafinovaný film. Nemuselo platiť, že lepšie filmové sci-fi od čias Matrixu ešte nevzniklo, ale jedno bolo isté: úspech Star Treku v kinách bol nad očakávania a prekonal aj takých konkurentov, ako boli Terminátor Salvation aj Transformers.

Prečítajte si recenziu na nový Star Trek.

Po štyroch rokoch

Otázka dnes stojí, či to Abrams zopakuje aj po štyroch rokoch. Z priaznivých recenzií to zatiaľ tak vyzerá. Star Trek: Do temnoty je na tom lepšie ako tohtoročné sci-fi filmy Nevedomí alebo Iron Man 3.

SkryťVypnúť reklamu

Príbeh, kde kapitán James T. Kirk tentoraz musí dolapiť intergalaktického zločinca, dokonca prispel k debate o terorizme. Čísla z kín sú však menej dobrou správou pre štúdio Paramount. Od filmu si sľubovalo viac. Tržba v USA za prvé dni od premiéry neprekonala predchodcu, je nižšia o päť miliónov dolárov. To síce nie je tragické, ale treba brať do úvahy fakt, že minulý film nebol v 3D a vstupenky za štyri roky zdraželi.

Zatiaľ sa šíria ironické poznámky na adresu režiséra, ktorý má mať schopnosť rebootovať každú sériu a omladiť čokoľvek. V roku 2015 uvidíme, či to zvládol v konkurenčnej sci-fi ságe Georgea Lucasa. Večná otázka – Star Trek či Star Wars – tak dostane presnejšie obrysy.

Mal to byť vesmírny western

Najucelenejší obraz budúcnosti ľudstva nenúkajú prognostické ústavy, ale práve popkultúrna sága.

SkryťVypnúť reklamu

Budúcnosť je jasná. V roku 2032 vyštartuje misia na Mars, rokom 2053 sa končí tretia svetová vojna. A v ďalekom 23. storočí, keď vesmír brázdi kozmická loď Enterprise, už ľudia nažívajú v mieri v Spojenej federácii planét.

Také plány s ľudstvom mala televízna sága, čo vznikla tak dávno a funguje tak dlho, že sme jej budúcnosť medzičasom dobehli – a nie všetko platí.

Je rok 2013, ale nelietame ku hviezdam a nevieme o eugenických vojnách, ktoré mali vypuknúť. Množstvo iných vecí zo Star Treku je však realitou v technológiách.

foto2.jpg

Vesmírny western

Pôvodne to mal byť akýsi vesmírny western. Tak to aspoň plánoval bývalý letec, neskôr scenárista a televízny producent Gene Roddenberry v šesťdesiatych rokoch.

Dopadlo to trochu inak a vzniklo sci-fi ako spoločenská utópia. Mierumilovná Federácia planét bola protipólom sveta uprostred studenej vojny a zmiešaná posádka kozmickej lode ukazovala Amerike v čase rasových nepokojov, aká veľká hlúposť sú predsudky.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý bozk bieleho muža a čiernej ženy v televízii ukázal práve Star Trek. „Tým, že som si vytvoril nový svet s novými pravidlami, mohol som sa vyjadrovať k spoločenským problémom, ako je sexualita, viera, vojna vo Vietname či politika,“ tvrdil autor prvých sérií, ktorý zomrel v roku 1991.

Je to trochu paradoxné, že seriál sa stal kultom spätne vďaka reprízam. Pôvodné diely zo šesťdesiatych rokov spoločnosť NBC zastavila pre malý záujem. V sedemdesiatych rokoch, keď ich opakovali v televízii, už boli populárne – akoby spoločnosť medzičasom dorástla.

kissstartrek_res.jpg

Trekkies

Keď v roku 1987 seriál pokračoval a postavu kapitána Jamesa T. Kirka nahradil Jean-Luc Picard, fanúšikov už bolo toľko, že mali vlastnú subkultúru. Trekkies, ako sa dnes nazývajú, sú ľudia posadnutí Star Trekom.

SkryťVypnúť reklamu

Môžu nosiť obtiahnuté kombinézy svojich obľúbených hrdinov, vítať sa špeciálnym pozdravom a najmä, míňajú peniaze za predmety spojené so ságou.

Môže byť komické, že najucelenejší obraz budúcnosti ľudstva nenúkajú prognostické ústavy, ale práve popkultúrna sága. Dnes ju tvorí šesť televíznych seriálov, dvanásť dlhých filmov, hromady kníh, komiksov a napokon toho, čo na nej dotvorili fanúšikovia spontánne.

A rovnako platí, že s výnimkou Pána prsteňov popkultúra nemá viac do detailu premyslený fantastický svet. Mimozemský jazyk klingončina má svoje heslo v Oxfordskom slovníku a jeho základy sa môžete drviť na jazykových kurzoch. Technické parametre startrekovských lodí je niečo, čo vo voľnom čase cizelujú aj seriózni vedci, podobne ako ich pohon – warp.

SkryťVypnúť reklamu

Miloš Krekovič

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 338
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 778
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 591
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 748
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 694
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 404
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 705
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu