SME

Režisér filmu Immortalitas: Pár ľudí si z toho spravilo kult

Na TV SME si môžete pozrieť film Immortalitas. Ako sa na film a nakrúcanie s odstupom času pozerá režisér Erik Bošňák?

Režisér filmu Immortalis Erik Bošňák.Režisér filmu Immortalis Erik Bošňák.

Prvé slovenské sci-fi Immortalitas natočili študenti VŠMU, no prebojovalo sa do kinodistribúcie. Kritika k filmu nebola láskavá a vyčítala mu nedomyslený príbeh, slabo uveriteľné herecké výkony, či pričasté používanie obrazových efektov. Film Immortalitas pridávame do zbierky Filmov na Sme a pri tejto príležitosti sme spravili rozhovor s jeho režisérom Erikom Bošňákom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Natočili ste pred rokom a pol film Immortalitas. Ako to hodnotíte s odstupom?

Strašne veľa mi to dalo. Zažil som celý proces vývoja filmu od zháňania peňazí až po distribúciu do kina. To som na škole zažiť nemohol. Tento film bola moja skutočná škola. Makali sme na tom celé bakalárske štúdium. Navyše, vytvoril som si svoj tím a pracujem s ním aj po Immortalitas. Urobili sme spolu ďalšie štyri krátke filmy.

SkryťVypnúť reklamu

Aký mal Immortalitas rozpočet?

Fiktívny 700 tisíc eur, naozajstný 8-tisíc euro (smiech). Celý film bol "vybartrovaný" a pomáhalo nám strašne veľa študentov a množstvo spoločností. Bol to taký punkový projekt, skladali sme sa na benzín a podobne.

Bolo dobré rozhodnutie robiť žánrový film s nežánrovým rozpočtom?

Žánrový aj áno, ale nie sci-fi. My sme to robili tak zhurta. Zobrali sme sa ako partia 18 – 19 ročných ľudí, očarení všetkým možným. Začali sme pri krátkom filme a ani neviem ako sme skončili pri celovečernom. Tie rozhodnutia neboli domyslené do konca. Teraz už to vnímam s triezvou hlavou a už by som sa takto neodvážil robiť. Ale vážim si tie zážitky a skúsenosti, ktoré mi dalo to, že sme do toho skočili tak živelne.

Kritika ten film pomerne zdrvila a na stránke CSFD.cz to má hodnotenie 7%...

SkryťVypnúť reklamu

Už? Malo chvíľu aj 5 %. (smiech)

Ako ste sa s tým vyrovnávali?

Na začiatku to bolo dosť ťažké, hlavne keď sme videli diskusie. Ale také dva mesiace pred dokončením filmu sme s tým trochu už aj rátali. Lenže keď sme niečo začali, chceli sme ísť do konca. Odstúpiť od toho by bolo horšie, ako to vôbec neskúsiť. Určite sa na človeku to zlé podpíše, ale vtedy sme mali ďalšie dva filmy, ktoré uspeli na festivaloch, takže sme vedeli, kde sme a čo dokážeme. To nám pomohlo a povzniesli sme sa nad neúspech. A keď spomínate tých 7% – to šlo hore, lebo pár ľudí si z toho spravilo kult. Nejakí Česi to tam dokonca komentovali, že: „To je pecka, akú ste si urobili srandu,“ i keď my sme to ako srandu vôbec neplánovali (smiech).

Boli ste v kinosále, keď to ľudia pozerali? Ako ste to brali, keď sa ľudia smiali na miestach, kde by sa nemali?

SkryťVypnúť reklamu

Na premiére som bol zaplavený dojmom z ukončenej trojročnej roboty, tam som si to až tak neuvedomoval. Na premiére vám kritici do očí nepovedia to, čo potom napíšu v recenziách, nechcú vás hneď zdeptať. Ale raz som si to bol pozrieť potajme doma v Prešove. Do kina prišli dokopy asi šiesti pankáči s troma litrami vína. Tí to brali ako komédiu, tak som sa s nimi zasmial aj ja (smiech).

V Immortalitas je celý svet v ruinách v roku 2021. Prečo tak skoro?

Vtedy sme boli zanietení pre myšlienku apokalypsy v roku 2012, tak myslím, že to vzniklo nejakým násobením od toho roka (smiech). Hlbší význam to nemalo, ale verili sme, že ľudstvo veľmi skoro skončí (smiech).

Vy ešte študujete na VŠMU. Ako ľudia od fachu brali tento váš počin? Nepoškodilo vám to meno?

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia sa ma pýtajú: „Nemyslíš si, že si sa týmto pochoval, že ti už nikto na nič nedá peniaze?“ Nemyslím, lebo peniaze som nedostal ani na toto (smiech). Všetci tí, čo sa vybrali cestou žánrového filmu, vedia, že štát tieto filmy vôbec nepodporuje. Z tejto strany mi to vôbec neublížilo. Ľudia od fachu nás veľmi skritizovali, ale nás aj reálne podržali. Vedia to pochopiť.

Čo ďalšie chystáte?

Po Immortalitas sme točili dva krátke filmy – gangsterky – a to nás chytilo. Začala ma veľmi baviť problematika 90. rokov na Slovensku. Dal som sa dokopy s anglickým scenáristom Raphaelom Zellerom, ktorý aj spolupracoval na filme RocknRolla. Rok sme zbierali výstrižky z novín a zážitky ľudí z oblasti (Česko)-slovensko-ukrajinského pohraničia, od 90. rokov až podnes. Zaujímali nás príbehy „subjektov,“ z ktorých dnes sú uznávaní podnikatelia. Čiže mafiánska sága.

SkryťVypnúť reklamu

Bude to teda skutočný príbeh, dokument?

Sú to skutočné príbehy, ktoré sme dali do jedného celku na štýl Sin City. Viacero samostatných príbehov spája jedna zápletka, ale je to hraný film.

Čo sci-fi? Trúfnete si na to ešte niekedy?

Ja milujem sci-fi. Ale s momentálnymi možnosťami si na to netrúfnem. Už by mi asi neprešlo to, čo mi prešlo, keď som mal 18 rokov. Navyše, už je ten žáner veľmi high-tech. Bez reálneho rozpočtu, dobrého scenára a bez technicky zdatných ľudí, čo vedia priniesť to „high“, by to asi nemalo šancu. Ľudia by neprijali film bez detailov vyšperkovaných do bodky.

Pozrite si film Immortalis na TV SME .

Ako sa na Slovensku točí film mladému tvorcovi?

Paradoxne, my sme zažili veľmi veľa podpory. Všetci hovoria, že je to veľmi ťažké. Ono to aj je. Keď točíte žánrový film, musíte sa spoľahnúť len na súkromný sektor. Bol to boj s veternými mlynmi, ale veľmi príjemný. Stretli sme veľa zaujímavých ľudí, ktorí nám pomohli. Vo firme, ktorá nám požičala renderovaciu farmu (pozn. sieť počítačov, ktoré vykresľujú počítačové efekty), tí sa už dopredu smiali, že panebože, vykašlite sa na to (smiech). Ale majiteľa zaujalo to, že sme mladí a skúšame, tak nám povedal: „Prečo nie?“ a dal nám farmu k dispozícii na noc a v čase, keď ju nikto nepoužíval. Takouto formou nám pomohlo veľa ľudí. Zaujal ich nápad a to, že mladí chcú niečo robiť a nesedia doma na zadku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 625
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 127
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 833
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 076
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 268
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 845
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 817
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu