SME

Škandinávski filmári sa neboja trápnosti

V piatok sa začína Art Film Fest. Sekcia Mental Nord ukazuje, ako sa Severania správajú a aké sú ich skryté názory

Film Oslo, 31. augusta je vizuálna báseň na tému zmyslu života, hovorí zostavovateľ sekcie Mental Nord Daniel Vadocký. „Režisér používa teplé farby v situáciách, kde sa bežne nepoužívajú, necháva hluchými scény, kde normálne počujeme slovo, zastaví huFilm Oslo, 31. augusta je vizuálna báseň na tému zmyslu života, hovorí zostavovateľ sekcie Mental Nord Daniel Vadocký. „Režisér používa teplé farby v situáciách, kde sa bežne nepoužívajú, necháva hluchými scény, kde normálne počujeme slovo, zastaví hu (Zdroj: ART FILM FEST)

Ingmara Bergmana ešte nikto nenahradil a tak skoro ani nenahradí, hovorí DANIEL VADOCKÝ, ktorý pred Art Film Festom zostavil sekciu škandinávskych filmov Mental Nord. Pôvodne sa chcel zamerať len na nórske filmy, lebo tie vytŕčajú nad ostatnými kinematografiami regiónu. Nakoniec sa rozhodol pre širší výber, lebo v ňom sa ukáže, aké rôzne režijné postupy a odlišné prístupy k témam možno mať. Pri niektorých filmoch mal chuť zvolať: Už stačilo, strihni na čosi iné!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výber ste nazvali Mental Nord. Čo zo severskej mentality sa v ňom najviac prejaví?

SkryťVypnúť reklamu

„To, že severania myslia inak ako my a sú uzavretejší. Ich zvláštnosťou je, že sa inak správajú v spoločnosti a inak v súkromí. V ich filmoch je mnoho odlišností od toho, čo napríklad my považujeme za normálne. Aj keď normálne je veľmi nejednoznačný termín a len ťažko ním operovať v medziach národných obyčajov. Samozrejme, vybral som tematicky odlišné filmy, jeden o narkomanovi, druhý o zlodejoch, tretí o prostitúcii. Všetky však riešia istý špecifický vzťah jednotlivca či skupiny voči spoločnosti ako celku. Vidno v nich, ako sa spoločnosť snaží chápať a akceptovať odlišnosti a tiež, aké sa v nej vyskytujú skutočné, skryté názory.“

Ako sa vám na ne pozeralo? Nasmiali ste sa pri nich, alebo skôr prežívali menšiu depresiu?

„Cítil som sa trápne (smeje sa). Teda aspoň pri niektorých.“

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavé. Ako sa tá trápnosť prejavila?

„Je napríklad vo filme švédskeho režiséra Rubena Ostlunda Hra. Ostlund je špecifickým prípadom, on vniesol trápnosť do miestnej kinematografie. To je v jeho filmoch hlavná emócia. Jeho základným výrazovým prostriedkom sú dlhé zábery pri bežných, napríklad dialógových scénach. Akoby ich nechával dohrať - ukáže divákovi vypätú situáciu a zároveň v jednom zábere aj to, čo nasleduje po nej. Je to také dlhé, až si divák hovorí: Už stačilo, strihni na čosi iné! Je skvelým manipulátorom a jeho filmy vyzerajú tak, akoby ich nakrúcal skrytou kamerou, akoby sme postavy pristihovali pri tom, že robia čosi zlé.“

Načítavam video...

Dlho sa škandinávska kinematografia spájala najmä s Bergmanom a ľudia sa báli, že zakaždým uvidia ťažký, pochmúrny film. Čo dnes zostalo z jeho dedičstva?

SkryťVypnúť reklamu

„Prevládajúcou emóciou filmov z Mental Nord je stále depresia, smútok, trápenie. Takže Bergmanova tradícia ešte žije, no časom sa už predsa vyvinula a prešla mnohými mutáciami. Bergman bol známy najmä rozohrávaním neuveriteľných psychologických hier medzi postavami. Úžasne ich vedel zrežírovať, aby dosiahol želaný výsledok. V tomto naňho nikto nebude mať - ani vo Švédsku, ani inde na svete.“

Dnes sa filmy nakrúcajú podľa kníh Jo Nesboa, škandinávske detektívky sú evidentne príťažlivé.

„Áno, darí sa najmä detektívkam tarantinovského typu. Na nich je príťažlivá najmä akcia a to, ako dokážu tvorcovia manipulovať s divákom a vodiť ho za nos. Je to dobré remeslo, no nie sú veľmi umelecky hodnotné.“

dano_res.jpg

Daniel Vadocký, filmový kritik a zostavovateľ sekcie Mental Nord.

SkryťVypnúť reklamu

Preto sa do vášho výberu nedostali?

„Treba uznať, že súčasné švédske seriály, ako napríklad Borgen, sú rovnako kvalitné ako britské a americké. Na Art Film Feste som však radšej vyberal osobité autorské filmy, ktoré stoja na výkone jedného, dvoch hercov a sú v istom zmysle životnými výpoveďami. To v severskom žánrovom filme nehrozí. Tam sa začne s jednou postavou, lenže čoskoro ju zastrelia, niekto to začne vyšetrovať a po pár minútach zastrelia aj jeho, a tak donekonečna. Prekáža mi táto neucelenosť, preto sa ju ani nesnažím prezentovať.“

Prečo je to teda také populárne?

„V žánrových filmoch je dôležité jedno, zabávať na základe vopred známej schémy. Potom už divák akosi dokáže pretrpieť aj herecké výkony, ktoré nie sú úplne najlepšie, alebo rôzne maličké chyby v scenári. “

SkryťVypnúť reklamu

Fínsky film zastupuje vo svete najmä Aki Karismäki, vo vašom výbere však nie je ani on, ani nikto iný. Čo sa stalo?

„Veru, Fíni chýbajú. V dvoch či troch prípadoch sa zúčastnili koprodukčne. Síce v posledných rokoch vytvorili dobrý horor, dobrý akčný film aj dobré melodrámy, ale nič v tomto desaťročí, čo je veľká škoda. Zjavne prežívajú útlm. Rád by som mal vo výbere ich komédiu, pretože fínskemu typu humoru sa nič nevyrovná.“

Načítavam video...

Čo považujete za najväčšiu perlu výberu?

„Film Joachima Triera Oslo, 31. augusta. Je vynikajúcim príkladom zobrazenia alibizmu spoločnosti a zahľadenosti jednotlivca do seba samého. Ak by som to mal troška prehnať, tak prezentuje spoločnosť, kde sa javí normálnejším človek, čo užíva tvrdé drogy, ako ten, čo je zdravý a má hlavu plnú absurdných problémov. Trier dokázal skvelo zachytiť túto zvláštnu atmosféru, zobrazil vážne veci vtipne a naopak, vtip obrátil na smútok. V jeho filme sú neustále zmeny nálad a emócií, a napriek tomu, že je v podstate veľmi smutný, zostalo po ňom vo mne príjemné rozpoloženie. To je ten prípad, keď film zostane v hlave aj niekoľko týždňov, možno aj dlhšie, a vám to neprekáža.“

SkryťVypnúť reklamu

Mental Nord na Art Film Feste

Call Girl, réžia: Mikael Marcinmain

21. 6. Trenčianske Teplice, 24. 6. Trenčín

Švédsky film o obchode s bielym mäsom po formálnej stránke pripomína špionážny film Jeden musí z kola von s Garym Oldmanom. Je inšpirovaný škandálom, do ktorého bol zapletený bývalý premiér Olof Palme.

Henrik, réžia: Martin Lund

25. a 26. 6. Trenčín

Mimoriadne prostý, ale výstižný nórsky film o mladom mužovi, ktorému sa z rôznych dôvodov nedarí dospieť, zvíťazil vlani na festivale v Karlových Varoch. Rovnako zaslúžená bola aj cena pre najlepšieho herca Henrika Rafaelsena.

Hlboko, réžia: Baltasar Komákur

24. a 26. 6. Trenčín

Najúspešnejší islandský film minulého roka sa pokúša vysvetliť záhadu, ako sa jednému rybárovi po tragickej nehode podarilo niekoľko hodín prežiť v takej nízkej teplote, v akej by normálny človek prežiť nemal.

SkryťVypnúť reklamu

Únos, réžia: Tobias Lindholm

23. a 26. 6. Trenčín

Dáni tento rok súťažili o cudzojazyčného Oscara s konvenčným historickým filmom Kráľovská aféra. Pritom nakrútili pozoruhodný triler o modernom pirátstve so sugestívnou, klaustrofobickou atmosférou. Lindhol je scenárista drámy Hon.

Severozápad, réžia: Michael Noer

22. a 24. 6. Trenčín

O tom, ako prežiť v chudobnom kodanskom predmestí v centre organizovaného zločinu, sa dá nakrútiť triler plný adrenalínovej akcie. Film Michaela Noera je však zároveň aj realistickým príbehom o hľadaní identity.

Hra, réžia: Ruben Ostlund

21. a 24. 6. Trenčín

Originálny, provokujúci a miestami humorný film rozpráva o mládeži, ktorá si našla cestu, ako bez násilia kradnúť. Nóri po ňom museli otvoriť spoločenskú debatu o deťoch, ktoré sú vo výchove ponechané samé na seba.

SkryťVypnúť reklamu

kk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 720
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 725
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 375
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 363
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 397
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 800
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 308
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 295
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší
„Tak, ako máme nastavenú dramaturgiu, vízie a plány, tak v nich pokračujeme bez ohľadu na to, kto je na aktuálne ministerstve,“ povedal pre SME Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


1
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 894
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 67 221
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 216
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 710
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 996
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 967
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 19 410
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 12 292
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu