Nuristan je drsná časť Afganistanu na hraniciach s Pakistanom, hory sú tam kamenisté, bez stromov a ľudia hrdí. Ak neveríte v Boha, netreba sa im s tým priznávať.
Francúzsky fotograf Didier Lefevre na to prišiel na vlastnej koži, keď cez Nuristan prechádzal v čase, keď o Afganistan bojovali mudžahedíni proti sovietskym vojakom. Na fotografovanie si ho vtedy najali Lekári bez hraníc.
Strávil tam niekoľko mesiacov, po dobrodružnom návrate prišiel o 14 zubov, dostal chronickú furunkulózu, získal však viacero priateľov na celý život, a my zase možnosť prečítať si jeho afganský príbeh vo veľmi peknom komikse Fotograf (aj s jeho autentickými fotografiami). Vôbec neprekáža, že jeho cesta je stará skoro 30 rokov. Život v Afganistane, tobôž v Nuristane, plynie pomaly.
Komiks nie je vojnovou reportážou, ale citlivým príbehom zvedavého človeka, ktorý spoznáva svet, na aký sa dá asi len ťažko zvyknúť.
Podobný zážitok mal z východného Jeruzalema frankofónny Kanaďan, ilustrátor Guy Delisle. Vo svätom meste strávil rok s manželkou, ktorá tam, zhodou okolností, išla pracovať tiež za Lekárov bez hraníc. Delisle jej v Izraeli pomáhal s deťmi a popritom si pripravoval materiál na komiksový cestopis Jeruzalem. Zo svojich ciest tak už vykreslil Barmu, Severnú Kóreu aj Čínu. Podobne ako v prípade Lefevra, ani jemu nejde o klasický cestopis. Ich grafické romány sú plné malých-veľkých príbehov. Tie povedia o cudzej kultúre často viac než politizovanie či suché fakty.