Britský gitarista a spevák Mark Knopfler sa vrátil na Slovensko.
Po sedemnástich rokoch opäť navštívil Bratislavu charizmatický gitarista a „hovoriaci“ spevák Mark Knopfler. Britský šesťdesiatnik pripravil večer, ktorý sa dá opísať slovami tichá vášeň hudby.
Od rocku po keltský folklór
Držiteľ piatich cien Grammy, ktorý predal vyše 120 miliónov albumov, začal nedeľňajšie vystúpenie v NTC zasmušilo rezkou piesňou What It Is z druhého sólového albumu Sailing to Philadelphia, aby vzápätí prešiel k novším kúskom z ostatnej, pozoruhodne pestrej kolekcie dvojalbumu Privateering.
S nadhľadom rozprávané príbehy Corned Beef, I Used To Cold, Gator Blood alebo titulná skladba sa niesli v znamení miešania štýlov – od rocku cez folk, country a blues a to všetko „strihnuté“ keltským folklórom.
Knopfler, striedajúci všemožné typy gitár, má na to kapelu multiinštrumentalistov. Až „narcisticky“ medzi nimi dominuje huslista, mandolinista a píšťalkár John McCusker, ďalej sú tu virtuóz na gajdy a flauty Michael McGoldrick, hráč na klávesy, ústnu harmoniku, gitaru a fantasticky harmonizujúci spevák Guy Fletcher (jediný z pôvodných Dire Straits) a gitarista Richard Bennet.
Nakoniec prišli aj hity
Prvý vrchol koncertu prišiel v romantizujúcom starom hite Romeo And Juliet. Nasledovalo Miss You Blues, čo je Knopflerom otextovaná prastará ľudová pieseň Deep Blue See s filigránskymi melodickými figúrami a neobvyklými harmonickými postupmi, ktoré sa nádherne vynímajú na basových linkách Glenna Worfa a bicích Iana Thomasa.
Vystúpenie po necelých dvoch hodinách vrcholilo menej hranými Postcards from Paraguay a Speedway At Nazareth spolu s rozsiahlou suitou Telegraph Road z albumu Love Over Gold. Naliehavosť výrazu, muzikálne nápady a prenikavá širokospektrálna inštrumentácia zdvihla divákov zo sedadiel, a tak Knopfler pridal predsa len ešte dve hitovky – So far Away a Money For Nothing.
Sólová kariéra tohto tichého virtuóza poetickej gitary je skôr skromná až nenápadná, ale veľmi cenená a úspešná. Nezapiera vzory (J. J. Cale, Bob Dylan, B.B.King) a inšpirácie (Alan Stivell, Chieftains), je prívetivý a jeho „jediným“ imidžom je hudba s charakterom. A to, zdá sa, stačí.