SME

Rozjasané, ukričané, prázdne? Milujem Slovensko

Šou Milujem Holandsko štartuje už svoju desiatu sériu. Ako dlho vydržíme mať radi Slovensko na našich obrazovkách?

Úloha farebne odlíšeného publika – dobre padlo oranžové vybočenie z trikolórovej nudy – je obmedzená na tlieskanie a vytváranie dobrej nálady.Úloha farebne odlíšeného publika – dobre padlo oranžové vybočenie z trikolórovej nudy – je obmedzená na tlieskanie a vytváranie dobrej nálady. (Zdroj: RTVS a Pressdata)

Hoci si to niekedy nevieme pripustiť, faktom je, že máme radi Česko - takto uviedol moderátor Libor Bouček českú verziu licencovanej šou I love my country. Kapela zahrala pesničku Škoda lásky ako na dedinskej svadbe a rozpomínanie sa celebrít na svoje školské vedomosti sa mohlo začať.

RTVS odhadla, že láska Slovákov k vlasti vydrží aspoň na pätnásť pokračovaní súťažnej šou. S „výkonnosťou“ programu Milujem Slovensko sú spokojní a rátajú s ním aj do budúcnosti. Podľa generálneho riaditeľa Václava Miku je Milujem Slovensko typický verejnoprávny formát, ktorý divákov nenásilne vzdeláva.

Dôležitejšie na prežitie formátu je však to, ako dokáže konkurovať seriálom, ktoré v tom čase vysiela TV Joj či Markíza. Šou je s podielom pohybujúcim sa okolo 14, niekedy aj nad 18 percent v skupine medzi 12- až 54-ročnými vysoko nad priemerom Jednotky.

Legendy popu, vysielané pred rokom v tom istom čase, dosahovali len necelých 11 percent. Aj sledovanosť Máme radi Česko sa pohybovala medzi 14 až 19 percentami.

Len aby sme v hanbe nezostali

„Bude to výlet do našich najkrajších spomienok, oprášia sa takmer zabudnuté fakty o našej krásnej krajine,“ hlásilo promo k programu. Šou miestami ukázala, že skutočne treba oprášiť viaceré veci a že niektorí Slováci majú svoju vlasť radi až priveľmi slepo.

Teda doslovne. Pri notoricky známom pohľade na Lomnický štít zo Skalnatého plesa súťažiaca vykríkne Chopok! Kto vie, že Ďumbier je najvyšší vrch Nízkych Tatier či rozpozná stredoveké námestie v Bardejove, je frajer.

„Keď to sledujete doma, veľakrát viete odpovede, ale keď ste v štúdiu, v strese vám to nenapadne,“ zmierňuje príkrosť hodnotení Matej Landl, ktorý si hosťovanie v relácii sám vyskúšal. „Minimálne v tom je tá relácia dobrá, že si človek obnoví nejaké informácie. Podobne som mal rád aj milionára,“ dodáva.

Formálne ide síce o súťaž, ale nemá sa brať až tak vážne, striktnú zásluhovosť ruší okrem iného aj koleso šťastia.

„Nemali sme ambíciu už vymyslený a odskúšaný formát výrazne upravovať. Je zaujímavé, že napriek striktne danej forme nám licensor pri niektorých zmenách plne vyšiel v ústrety. My sme verili formátu a oni uverili nám ako tvorcom,“ upresňuje prípravu programu autor scenárov Pavel Graus.

Rozjasané, ukričané, prázdne?

nikodm.jpgProgram sa nestretáva len s pozitívnymi reakciami fanúšikov na sociálnych sieťach. Niekomu prekáža predvádzanie sa celebrít, iným roztlieskavačská funkcia obecenstva či smerovanie otázok. Kritiku si vyslúžil aj Martin Nikodým za to, že miešal do svojich textov aj anglizmy. Are you ready?

Ironizovaniu sa však nevyhla ani česká verzia programu. Mirka Spáčilová v komentári pre MF Dnes uviedla, že existujú aj horšie súťažné estrády ako tá na Prime, pričom si pomohla práve príkladom Milujem Slovensko, ktoré je podľa nej ešte rozjasanejšie, ešte ukričanejšie a ešte prázdnejšie.

Maďarská šou Magyarorszag szeretlek! bola naopak na televíznom festivale Kamera Korrektúra vyhlásená za najlepší prevzatý licenčný program.

„Je tam menej potľapkávania sa a objímania sa, menej nemiestneho tancovania a poskakovania. Maďari to poňali viac ako vzdelávací program, pritom sa aj na ňom dá zasmiať,“ hovorí Antónia Ďuricová, ktorá tento program v Maďarskej televízii rada sleduje.

Vedúcimi maďarských tímov sú známe televízne osobnosti okolo päťdesiatky. Podľa Ďuricovej sú otázky v maďarskej šou náročnejšie a poučnejšie ako tie o najkrajších mužoch. „Viac z histórie, viac z geografie, viac z maďarskej literatúry,“ dopĺňa.

Graus pripúšťa, že najťažšie bolo nastaviť prvotnú úroveň otázok: „Otázky sa dopĺňali a menili, aby priniesli novú informáciu, prekvapili alebo zaskočili. Mali sme však jasnú predstavu, aké by nemali byť – zákerné, nudné či rozvláčne.“

Graus je presvedčený, že v ich zostave mali miesto aj otázky zo šoubiznisu typu „kto je manželom Sisy Sklovskej“. „Či si to chcete priznať, alebo nie, do istej miery to spadá do všeobecného obsahu vedomostí,“ mieni.

Úroveň znalostí o Slovensku ho u súťažiacich neprekvapila ani v pozitívnom, ani v negatívnom smere, otázky skúša najprv na sebe a svojich priateľoch. „Vždy sa však stane, že aj na triviálnu otázku niekto nevie odpovedať, ale to v konečnom dôsledku vôbec nie je podstatné. Najdôležitejšie je, ako sa k tomu postaví a čo dokáže z toho vydolovať,“ vysvetľuje princíp hry.

Grausa skôr trápi skreslený obraz súťaže, na základe ktorého niektorí argumentujú, že ide len o vágnu šou s ľahkými otázkami. „Najväčšou chybou je zamieňať si ju s vedomostnou súťažou. Milujem Slovensko je predovšetkým zábava,“ pripomína. „Mali by sme si uvedomiť aj to, čo sme už dokázali a byť na to primerane hrdí,“ dodáva.

_DSC7843.jpg

Milujeme lebo

RTVS popri šou spustila aj divácku súťaž s otázkou na dôvody našej lásky k vlasti. Vtipných postrehov sa však nazbieralo málo, väčšina nudne chváli materinskú reč, panenskú prírodu či halušky. Ani Adela Banášová neprispela do ankety ničím objavnejším, ako sú hokejisti či dialógy Lasicu a Satinského. Dano Dangl zas miluje Slovensko, pretože si kdekoľvek môže dať vyprážaný syr a dobré víno.

„Nikoho som neurazil?“ spýtal sa Dangl opatrne, keď pri riešení jednej z úloh použil aj vulgárnejšie slovné spojenia. Jeho kolegyňa Banášová ho však upokojila: „Štandardne iba niekoľko intelektuálov.“

Fakty o šou

  • Pôvodnú šou Ik hou van Holland vytvoril v roku 2008 John de Mol stojaci aj za formátmi šou, ako sú Big Brother či Hlas. Jeho program kúpili vzápätí do ďalších desiatok krajín vrátane Francúzska, Belgicka či Grécka. Milovať svoju „country“ sa tento rok chystajú aj v BBC.
  • Milujem Slovensko vysiela verejnoprávna Jednotka každý piatok večer. V 80-minútovom programe súťažia proti sebe dva tímy vedené Adelou Banášovou a Danom Danglom. Tímy majú po troch členov, z ktorých jeden má byť dvadsiatnik, druhý tridsiatnik a tretí má mať štyridsať plus.
  • Režisérom programu je Radoslav Štefanov, ktorý robil aj šou Farmár hľadá ženu, Mama, ožeň ma, Extrémne rodiny, Hotel Paradise či Mojsejovcov.
  • Osem častí Máme rádi Česko už na Prima Family odvysielali, televízia však sľubuje ďalšie. V Česku viedli tímy herec a hudobník Jakub Prachař a textár Lou Fanánek Hagen.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 195
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 870
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 182
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 776
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 907
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 957
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 618
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 415
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 137
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 427
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 360
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 212
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu