Paríž 4. októbra (TASR) - Kto netrpel, nepochopí umenie čiernej Afriky. Africké umenie sa nedá naučiť len z kníh. "Ja som prešiel univerzitu v savanách a krovinatých porastoch," citoval názory významného francúzskeho znalca afrického umenia, zberateľa a obchodníka s umením Philippa Guimiota denník Le Monde.
Sedemdesiatnik Philippe Guimiot desiatky rokov chodil po savanách a tropických lesoch Afriky od Nigérie, cez Gabun, dnešnú Konžskú demokratickú republiku, Kamerun až po Angolu s cieľom hľadať umelecké predmety domorodého obyvateľstva.
Podľa Guimiota mnohé oblasti v jednotlivých afrických krajinách boli až do konca 19. storočia nepreskúmané, nedotknuté. Objavil v nich kmene s primitívnym spôsobom života.
Začiatkom 60. rokov začal francúzsky záujemca o africké umenie zbierať priamo na miestach predmety a obchodoval s nimi. Vázy a masky predával za - v prepočte na súčasnú európsku menu - 450 eúr. Odvtedy sa cena afrických artefaktov závratne zvýšila, zdôrazňuje Le Monde, a uvádza príklady. V apríli 1966 predali kráľovskú sochu Bangka z Kamerunu, pochádzajúcu zo zbierky Heleny Rubinsteinovej, v New Yorku za 29.000 dolárov. Tú istú sochu, ktorú odkúpil Harry A. Franklin, predali v apríli 1990 v aukčnej sieni Sothebyďs za 3,4 milióna dolárov: približne stonásobne viac, ako bola pôvodná cena, čo je rekord pre artefakt primitívneho umenia, zdôraznili noviny.
Philippe Guimiot, ktorý sa narodil v roku 1926 v Marseille, už ako chlapec sníval o Afrike. V dospievajúcom veku sa zoznámil s lesmi Francúzska ako partizán v hnutí francúzskeho odporu proti nacistickej okupácii krajiny. Po oslobodení a štúdiách so záujmom o africké umenie sa rozhodol, že pôjde pracovať ako administratívna sila do uránových baní v Gabune.
Od roku 1962 sa začal systematicky venovať zbieraniu predmetov afrického umenia. V roku 1966 odišiel z Gabunu do Kamerunu, kde v meste Douala otvoril galériu afrického umenia. Zostavil aj sieť miestnych spolupracovníkov, ktorých požiadal o zbieranie umeleckých predmetov nielen v Kamerune, ale aj susednej Nigérii. V tom čase bolo nemysliteľné, aby tam prišiel biely človek, uvádza denník. V tých rokoch priamo na mieste objavil mnohé, dovtedy neznáme predmety, v etnikách Mitchogo, Bavuvi, Mashango v Gabune, a v kmeňoch Bapunu, Bakwele, Bateke v Konžskej republike (Kongo-Brazzaville) a v kmeni Tchokwe v Angole. V kmeňoch Mumuye a Chamba v Nigérii objavil úplne nové, dovtedy neznáme štýly.
O hľadačských schopnostiach a umeleckom zberateľskom nadaní Ph. Guimiota sa mohli nedávno v Paríži presvedčiť aj návštevníci Medzinárodného bienále starožitností v Louvre. Denník Le Monde spomedzi exponátov vyzdvihol monumentálne a tajomné stvárnenie kráľovnej Bamilike z 18. storočia z Kamerunu, ženu dojčiacu dieťa a veľkú sochu bongo zo Sudánu.
V 80. rokoch sa stal významným predstaviteľom na trhu s africkým umením a v 90. rokoch vystavoval na salóne v Paríži, na Bienále starožitností, podobne aj v roku 2000 a 2001 na Salóne v Ženeve.
Philippe Guimiot pokračuje v aktivitách obchodníka s umením a znalca. Píše autobiografickú knihu. Ako povedal pre Le Monde, chce sa pokúsiť o to, aby ľudia lepšie pochopili africké umenie i veľmi veľkú rozmanitosť jeho diel.