Grék Spiros Stathoulopoulos získal prvé ceny zaza krátky film Dimension ako štrnásťročný. Jeho celovečerný debut, na jeden záber nakrútený triler PVC-1, uviedol v roku 2007 festival v Cannes. Druhý dlhometrážny film Meteora zaradil do súťaže festival v Berlíne. A od divácky vďačnej teroristickej drámy sa autor posunul k meditáciám o viere v Boha, telesnej láske, istotách, omyloch.
Snímka sa odohráva v Tesálii – malebnej gréckej krajine, v údolí skalných veží. Na ich vrcholkoch sa v 14. storočí začali stavať pravoslávne kláštory. Tam sa stretajú a zaľúbia grécky mních Theodoros (Theo Alexander, hviezda seriálu True Blood) a ruská mníška Urania (Tamila Koulieva). Sú mladí, takže zabezpečujú spojenie so svetom, ale tým nástojčivejšie si uvedomujú rozdiely medzi životom „hore“ a „dolu“. A postupne získajú presvedčenie, že Boha nájdu spolu vo svete pod kláštormi.
Hoci príbeh je zo súčasnosti, je nadčasový. V kláštoroch sa čas dávno zastavil, je spútaný vierou, askézou, obradmi, modlitbami, zvykmi a obradmi, členený len zvonením zvonov. V údolí pulzuje šťavnatý život tak ako pred vekmi, delený na čas siať a čas zberať úrodu. Theodoros je fascinovaný prostým plným životom roľníkov. Scéna zabíjania kozľaťa a prípravy pokrmu pre milencov je nasnímaná s takou emotívnou silou a surovou čírosťou, až nadobúda črty mystéria.
Ešte viac je však mladík posadnutý láskou. Zaľúbený pár žije v kláštoroch oproti sebe, no v skutočnosti oddelený viac než priepasťou. Často ich spája len odraz slnečných lúčov v zrkadle, ilúzia, sen.
Obraz je zámerne drsný, kamera akoby bola len náhodným svedkom deja, čo zdôrazňuje symboliku mnohých naoko prostých scén. V dlhých záberoch s minimom akcie sa toho deje veľmi veľa, treba však vedieť obraz čítať. Režisér to publiku nezjednodušuje: najdynamickejším prvkom jednej z pomalých scén je korytnačka, ktorá nevdojak vojde do záberu.
Podstatnú rolu hrá originálna animácia oživujúca staré ikony v symbolických scénach o vzťahu zaľúbencov. Výsledok je poetický v tom najlepšom zmysle slova – a zároveň univerzálny.