Český výtvarník so slovenskými koreňmi sa preslávil obrazmi z pestrofarebnej sklenenej drviny.
Otázkou, či je umelcom alebo "len" insitným umelcom sa Rudolf Dzurko (1. 7. 1941 - 23. 6. 2013) príliš netrápil.
Svoje unikátne obrazy z farebnej sklenej drviny začal tento talentovaný rómsky samouk tvoriť ako tridsiatnik, predtým sa venoval najmä plastikám z pieskovca, šperkom či dreveným miniatúram.
Rodáka z Prešova osud zavial už v detstve do Čiech. V sklárňach v Novom Bore neskôr pracoval síce ako murár, ale keď sklári išli na obed, motal sa okolo pece a z odpadu začal zliepať svoje prvé diela.
"Všetci sa mi smiali a vraveli: Ty si náš cigánsky výtvarník, a mňa to urážalo. Nie že cigánsky, ale že výtvarník. A dnes sa to predáva aj na Západe," spomínal s úsmevom.
Obrazy s motívmi z detstva a života v rómskej rodine, kde dominuje najmä strýko Pali (Margita honí Paliho, ujel jí na koni či Pali a jeho kníže) striedajú bizarné i vážne životné témy (Démon a alkohol či Adam a Eva).
Vytvoril ich vyše dvetisíc, a hoci viaceré predal, ešte viac ich rozdal svojim priateľom.
Prelom v jeho výtvarnej kariére nastal v polovici 90. rokov, keď sa stal laureátom rešpektovanej Ceny Revolver Revue a zúčastnil sa na významnej pražskej výstave Jitro kouzelníků vo Veľtržnom paláci.
Odvtedy sa jeho sklené obrazy, ktoré nechýbali ani na trienále Insita v SNG, stali súčasťou viacerých zbierok vrátane Národnej galérie v Prahe.