SME

Robert Roth: Treba zdvihnúť zadok a ísť do kultúrnej konkurencie

Na blížiacom sa festivale Pohoda prvýkrát vystúpi Činohra SND, ale príde aj Divadlo bez domova a mnoho ďalších súborov.

Na blížiacom sa najväčšom hudobnom festivale na Slovensku prvýkrát vystúpi Činohra SND, ale príde aj Divadlo bez domova a mnoho ďalších súborov.

Chodiť s divadlom do terénu vyzerá byť oštara, ale herci to robia radi. Hlavne, ak má predstavenie dobré predpoklady na cestovanie. Herec Robert Roth takto putuje s monodrámou HollyRoth, ktorá mala na našej prvej scéne premiéru pred štyrmi rokmi v réžii Rastislava Balleka. Najviac zo všetkého ho baví, ako táto "hra na hru" provokuje divákov otázkou, čo je a čo už nie je dej, čo myslí hlavná postava vážne a čo si pri tom môže myslieť sám herec. Vraj by si Roth tento vydarený kus túžil zahrať v nejakom kameňolome. To by bolo výborné, zatiaľ sa však určite uspokojí so stanom Európa na festivale Pohoda.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V kultúrnej konkurencii

Činohra SND je vlastne na trenčianskom letisku po prvýkrát. "Je to trochu aj osveta, že divadlo zodvihne zadok a ide za divákom priamo do jamy levovej, do kultúrnej konkurencie," hovorí protagonista - predstaviteľ velebného pána z Maduníc, teda slovenského spisovateľského klasika a zástancu bernolákovčiny Jána Hollého, autora Svätopluka. Je predsa osožné vyskúšať inú skladbu publika, než na akú je medzi stenami kamenného divadla zvyknutý. Návštevníci vnímajú predstavenia na festivale oveľa uvoľnenejšie. Sedia či ležia na zemi, alebo hoci visia aj na stožiari, a pre hercov je výzvou presvedčiť ich, že do divadelného stanu trafili správne.

Okrem HollyRotha si Roberta Rotha môžu diváci užiť aj na diskusiách, v detskom programe Veľkí herci malým deťom, v literárnom stane Martinus.sk, kde bude čítať Rockové verše a krstiť knihu Moniky Kompaníkovej Hlbokomorské rozprávky, a napokon ako sugestívneho rozprávača v hudobnej rozprávke pre dospelých z roku 1918 Príbeh vojaka. Stravinského dielo režíroval Silvester Lavrík v medzinárodnom hudobnom a tanečnom obsadení.

SkryťVypnúť reklamu

S Pauhofovou aj s Prítulákom

Tento rok sa na festivale predstaví aj bratislavské študentské divadlo LAB z VŠMU s inscenáciou Zachráň si svojho Afričana o začínajúcich hereckých hviezdach, ktoré pripravujú večer pre Afriku. Ak máte so sebou svoje ratolesti, rozhodne si nenechajte v piatok ujsť divadlo Piki s čarovnou inscenáciou Pes Prítulák o rozmaznaných deťoch, túlavých psíkoch a dobrých srdciach. Pre deti zahrá aj banskobystrické Divadlo Na rázcestí Kocúra v čižmách, Slovenské národné divadlo privezie Mechúrika Koščúrika v hlavnej úlohe s Táňou Pauhofovou či Braňom Bystrianskym, Divadlo Úsmev ponúkne Klaunov v pekle, nebude chýbať Teatro Tatro so Zázračným divadelným automatom. Príde dokonca aj Divadlo bez domova s hereckou kolážou Kuca paca o živote ľudí, ktorí sa pokúšajú odraziť od dna.

SkryťVypnúť reklamu

Štart a cieľ

A aby sa nezabudlo na štart a cieľ: festivalový divadelný program začne už vo štvrtok večer. Mladý tím tvorcov z Mestského divadla Žilina sa predstaví čerstvou inscenáciou hry Viliama Klimáčka Beat v réžii Eda Kudláča. Všadeprítomný chór sa chystá groteskne komentovať každodenné osudy ľudí - neušetrí ani pobožné babičky, rebelujúcich synov či starostlivé mamy. Napokon v nedeľu ráno na ekumenickej bohoslužbe môžu vyvolení uvidieť okrem iných aj hercov bratislavského divadla SkRAT.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 338
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 778
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 591
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 748
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 694
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 404
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 705
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu