Bratislava 6. októbra (TASR) - Orchester Českej filharmónie spolu s Pražským filharmonickým zborom pod taktovkou svojho šéfdirigenta Vladimíra Ashkenázyho predviedol dnes večer v rámci Bratislavských hudobných slávností (BHS) symfóniu Gustáva Mahlera č. 2 c-mol Vzkriesenie. Koncert sa uskutočnil pri príležitosti 100. výročia prvého účinkovania Českej filharmónie v Bratislave.
Ako sólistky sa v koncertnej sále Slovenskej filharmónie predstavili sopranistka Inger Dam-Jensen z Dánska a altiska Birgit Remmert z Rakúska. O koncert bol veľký záujem - sála bola vypredaná a na podujatí sa zúčastnili aj viaceré osobnosti slovenského kultúrneho a politického života.
Jedna z najrozsiahlejších symfónií skladateľa a dirigenta Gustáva Mahlera je inšpirovaná drámou človeka, zhrnutou do troch míľnikov - život, smrť a zmŕtvychvstanie. Jej obrovský inštrumentačný aparát má vyvolať hrôzu z posledného súdu. Napriek svojej rozsiahlosti - má okolo 79 minút - patrí symfónia Vzkriesenie od svojej premiéry v roku 1895 k najhrávanejším skladbám. Je to kvôli pútavej melodike, pestrosti hudobných myšlienok a posolstvu.
Mahler, narodený v roku 1860, bol dirigentom a reorganizátorom špičkových hudobných telies ako Viedenská filharmónia, Metropolitná opera v New Yorku a Newyorská filharmónia. Istý čas spolupracoval aj s Českou filharmóniou, ktorej šéfdirigentom sa v roku 1998 stal Ashkenázy. Ten pochádza z bývalého Sovietskeho Zväzu, dnes má islandské občianstvo a povesť brilantného klaviristu a svetoznámeho dirigenta. Pôsobil aj ako dirigent Kráľovskej filharmónie v Londýne a šéfdirigent Berlínskeho rozhlasového symfonického orchestra. Ashkenázy sa zaslúžil o jednu z najlepších nahrávok Prokofievovho diela Rómeo a Júlia a je autorom vysoko efektnej orchestrácie Musorgského Obrázkov z výstavy.