SME

Ako vzniká hit: Casablanca

Legendárna vojnová romanca má už sedemdesiat rokov, no stále boduje v konkurencii najväčších hollywoodskych filmov všetkých čias.

Humphrey Bogart "Bogie" a krásna Ingrid Bergmanová.Humphrey Bogart "Bogie" a krásna Ingrid Bergmanová. (Zdroj: Outnow.ch)

Existujú rôzne rebríčky najlepších filmov všetkých čias, my sme sa inšpirovali knihou 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, kým zomriete, a cez leto vám priblížime desať vybraných snímok. Zoznam filmov v knihe 1001 Movies You Must See Before Die zostavilo sedemdesiat filmových kritikov z celého sveta, začína sa Cestou na Mesiac z roku 1902 a končí sa Skutočnou gurážou či Kráľovou rečou z roku 2010.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď sa povie Casablanca, málokomu hneď nenaskočí v pamäti jeden z najslávnejších filmov všetkých čias. Názov americkej čiernobielej snímky o sile lásky, ktorej nepraje vojna, dodnes vyvoláva v ľuďoch pocit neopakovateľnej tragickej romantiky, ľudskej výnimočnosti a exotickej príťažlivosti. Film z roku 1942 vznikol za pár mesiacov vo veľkom chaose uprostred druhej svetovej vojny, rozpráva o nej a jeho protagonisti, narodení začiatkom minulého storočia alebo ešte skôr, mali s nacistickým režimom vlastnú skúsenosť.

SkryťVypnúť reklamu

V jednom interiériPostupom času si nejeden filmový fanúšik povie – čo také úžasné na tom filme vlastne je.

Človeka s ním spája iba ak nostalgia. Superlatívy o kultovej špionážnej dráme a legendárnej filmovej romanci sa zrazu scvrkávajú na obyčajný dobový sentimentálny príbeh, akurát, že v ňom hrá mladá a krásna Ingrid Bergmanová (matka nemenej krásnej a slávnej Isabelly Rosselliniovej) po boku úžasného Humphreyho Bogarta. Film Casablanca sa svojho času rýchlo stal hitom a získal tri Oscary. Dnes má vyše sedemdesiat rokov. Odborníci ho zaraďujú do rôznych žánrových kategórií - od špionážneho cez detektívny, dobrodružný, romantický alebo hybridný s dvojakou zápletkou až po film noir.

V čase jeho zrodu filmový priemysel ešte len odrastal z plienok, mnohé scény sa odohrávajú v jednom interiéri. O to pozoruhodnejšie sú dobre napísané dialógy zo scenáristickej dielne bratov Epsteinovcov.

SkryťVypnúť reklamu

Tajomný Viktor LászlóPríbeh sa odohráva počas druhej svetovej vojny v marockom prístave Casablanca. Uteká sem z Európy mnoho ľudí, ktorí chcú čo najskôr pokračovať na ceste do neutrálneho Lisabonu a odtiaľ do Ameriky. Väčšina utečencov sa však z Casablancy nedostane.

Polícia je skorumpovaná, čierny trh kvitne, sloboda je drahá. Mesto na neokupovanom území severnej Afriky, patriacej formálne slobodnému vichystickému Francúzsku, je rajom kšeftárov, vreckárov, špiónov, priekupníkov s vízami a tranzitnými papiermi.

Každý večer sa stretávajú v nočnom bare Američana Ricka Blaina. Kedysi to bol pašerák zbraní pre Etiópiu a republikánsky bojovník v španielskej občianskej vojne, dnes je to realista až cynik, ktorý o tajnom živote svojho baru všetko vie, no s politikou nechce mať nič spoločné.

SkryťVypnúť reklamu

Všetko sa však môže zmeniť. V meste zavraždia dvoch nemeckých dôstojníkov a ukradnú im víza. Podozrenie padá na emigranta Ugarteho, ktorý víza ešte pred zatknutím stihne dať Rickovi. Ten ich ukryje. Do Casablancy medzitým prichádza nemecká úderka a čaká na príchod československého odbojára s maďarským menom Viktor László (filmové anály to vedú ako chybu, ale prečo nie?).

Viktorovi, bývalému väzňovi koncentračného tábora, sa už viackrát podarilo pred nacistami ujsť. Aj s manželkou Ilsou chce práve cez Ugarteho získať víza a dostať sa do bezpečia Ameriky, odkiaľ by mohol ďalej organizovať odboj.

Príbeh sa zauzľuje, keď Ilsa spoznáva v čiernom barovom pianistovi parížskeho priateľa Sama a v majiteľovi baru Rickovi svoju veľkú parížsku lásku. Nádejný pár vojna za nejasných okolností rozdelila. Po dlhom čase opäť zaznieva na klavíri ich obľúbená pieseň...

SkryťVypnúť reklamu

Pianista Sam (Dooley Wilson) a jeho osudová pieseň Ako plynie čas, v origináli

As Time Goes By

Plač komparzistovZahraj ju znova, Sam, prosí vo filme Ilsa. Skladba sa volá Ako plynie čas, v origináli As Time Goes By. Ešte v roku 1931 ju napísal americký pesničkár Herman Hupfeld. Do filmu ju prevzal svetoznámy autor, jeden z legendárnych otcov filmovej hudby Max Steiner, mimochodom, tiež pôvodom Viedenčan, krstný syn slávneho Johanna Straussa.

Pesnička má odvtedy mnoho interpretov, pri príležitosti stého výročia Amerického filmového inštitútu dokonca obsadila medzi filmovými songmi druhú priečku. Stala sa najdôležitejším hudobným rysom filmu, kde ju v úlohe Sama interpretuje výborný hudobník a herec Dooley Wilson. Na spomenutom výroku Ilsy z kultovej scénky sa zakladá aj film Woodyho Allena Play it again, Sam zo sedemdesiatych rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Hudba radí Casablancu medzi niekoľko významných propagandistických filmov proti nacistickému Nemecku zo začiatku štyridsiatych rokov, akým bol napríklad aj Chaplinov Diktátor. Scéna, kde nemecký major a jeho opití kumpáni spievajú v Rickovom bare vojnovú pieseň Wacht am Rhein a vzápätí ich prehlušuje francúzska Marseillaise, vraj počas nakrúcania vohnala komparzistom slzy do očí, pretože mnohí z nich boli vojnovými utečencami.

Ružomberok a ružová zápletkaRežisér Michael Curtiz sa k práci na filme Casablanca dostal až ako druhý v poradí. Producent si pôvodne vybral Američana Williama Wylera, no ten sa stal počas vojny nezvestným. Michael Curtiz, pôvodom Maďar, narodený v Budapešti ako Manó Kertész Kaminer, obsadil do hlavných úloh viacerých hercov z takpovediac autentického prostredia, teda pochádzajúcich z Európy, hlavne z Nemecka, Talianska, ale i od nás zo susedstva: Paul Henreid, predstaviteľ Viktora Lászlóa, vyrastal a študoval vo Viedni, čašníka Carla si zahral herec S. Z. Sakall pôvodom z Budapešti a Peter Lorre v úlohe emigranta Ugarteho (známy aj z Hitchcockových filmov) bol dokonca rodákom z Ružomberka.

SkryťVypnúť reklamu

Film vznikol podľa dovtedy nepublikovanej divadelnej hry Everybody Comes to Rick´s. Jej príbeh sa začal v lete roku 1938, keď sa učiteľ angličtiny Murray Burnett s manželkou rozhodli odcestovať do Viedne, aby pomohli židovským príbuzným prepašovať peniaze z krajiny, ktorú už niekoľko mesiacov okupovali nacisti. Neskôr navštívili aj južné Francúzsko, kde v nočnom klube s výhľadom na more zažili, ako čierny klavirista hrá džez pre Francúzov, nacistov aj utečencov.

Zrejme on sa stal Samovým predobrazom. Burnett sa rozhodol napísať protinacistickú hru, ktorá napokon v priebehu šiestich týždňov v lete roku 1940 za pomoci dramatičky Joan Alisonovej aj vznikla. Pôvodne zápletka nebola taká ružová – aby krásna Ilsa v Casablance získala papiere na tranzit pre svojho manžela, bola ochotná podviesť ho so svojou dávnou láskou Rickom.

SkryťVypnúť reklamu

Majitelia práv s touto myšlienkou ostro nesúhlasili a scenáristi príbeh zjemnili. Možno preto sa dráma zaľúbeného páru zdá niektorým filmovým fanúšikom akási málo šťavnatá.

Peter Lorre (uprostred), rodák z Ružomberka, je známy aj z Hitchcockových filmov.

V Casablance si zahral emigranta Ugarteho.

Fakty o filmeCasablanca

Premiéra: 26. novembra 1942 v New Yorku

Réžia: Michael Curtiz

Scenár: Julius J. a Philip G. Epsteinovci

Kamera: Wally Meinardus

Hudba: Max Steiner

Hrajú: Humphrey Bogart, Ingrid Bergmanová, Paul Henreid, Claus Rains, Conrad Veidt, Sydney Greenstreet, Peter Lorre, S, Z. Sakall, Madeleine Lebeaz, Dooley Wilson, Leonid Kinskey a ďalší

Film získal tri Oscary – za najlepšiu réžiu, najlepší film a najlepší scenár, Humphrey Bogart bol nominovaný za hlavnú úlohu a Claude Rains za vedľajšiu, nominácie získali aj Arthur Edeson za najlepší čiernobiely film, Owen Marks za najlepší strih a Max Steiner za najlepšiu hudbu. V bývalom Československu mal premiéru v roku 1947, potom bol do roku 1989 stiahnutý. Len za prvý rok zarobil vo svete 3,7 milióna dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 681
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 872
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 961
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 854
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 772
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 511
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 642
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 300
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 516
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 285
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 469
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 859
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 412
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 160
  8. Dušan Koniar: Huliakov kotrmelce šuviks 4 535
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
SkryťZatvoriť reklamu