Bohdan Warchal - Georg Friedrich Händel, 12. Concerti grossi, op. 6
Opus 2002
Po skoro tridsiatich rokoch Opus znovu vydal kompletnú nahrávku 12. Concerti grossi, op. 6 nemeckého skladateľa G. F. Händela v interpretácii Slovenského komorného orchestra pod vedením Bohdana Warchala. Škoda, že sa cédeverzie nedožil samotný Warchal, ktorý si túto nahrávku sám veľmi cenil. A on bol duša stále nespokojná a večne hľadajúca. Nahrávku majstrovsky odel do nového zvukového hávu známy inžinier Soldán, jej zvuk je mimoriadne kvalitný, jednotlivé sóla (Warchal, Hamar) znejú vláčne, mäkko a prirodzene. Nahrávka sa zrodila medzi januárom až aprílom roku 1973 na zámku v Hlohovci.
Gidon Kremer, Kremerata Baltica - George Enescu, Octet, op. 7 a Quintet, op. 29
Nonesuch Records 2002
Absolútnym hitom je CD s nahrávkami komorných diel rumunského skladateľa a huslistu Georgea Enescu (1881-1955), Oktet, op. 7 pre sláčikový orch. a Klavírne kvinteto, op. 29 (z r. 1940), ktoré tu zaznieva vo svetovej premiére. Cédečko je čerstvou novinkou firmy Nonesuch Records patriacej pod Warner Music Company. Gidon Kremer so svojimi mladšími kolegami z telesa Kremerata Baltica predvádza umenie komornej hry par excellence. Návštevníci tohtoročného festivalu Bratislavských hudobných slávností mali jedinečnú príležitosť vypočuť si Enescuov klavírny kvintet (4. októbra) v tom istom obsadení ako na CD.
Nicolaus Harnoncourt, Chamber Orchestra Of Europe - Antonín Dvořák, Slavonic Dances
Warner Classics 2002
Na nahrávke Slovanských tancov od Antonína Dvořáka sa predstavuje Európsky komorný orchester so sídlom v Berlíne pod taktovkou Nicolausa Harnoncourta. Tento dirigent si dal veľmi záležať na vypracovaní rôznych nuáns, ktoré tu často pôsobia úplne novátorsky. Mám tým na mysli nové tempá, nádherne vypointované lyrické pasáže, ktoré sa nám vo voľnejšom tempe javia úplne ináč, ako je zvykom. Iba spomeniem, že existuje ďalšia nahrávka Slovanských tancov so známym Budapest Festival Orchestrom, ktorý vedie Ivan Fischer, vydala firma Philips.
Chloe, London Symphony Orchestra - Paganini, Bloch, Williams, Mussorgsky
Warner Classics 2002
Iba pätnásťročná huslistka a sólistka Chloe Hanslip z Anglicka študovala u Yehudi Menuhina a v roku 1995 sa dostala do Lübecku k známemu pedagógovi Bronovi, ktorého žiakmi boli aj dnešné svetové husľové hviezdy Repin a Vengerov. Na disku nachádzame pestrú paletu skladieb rôznych skladateľov - Paganinim počnúc, cez Blocha, Musorgského, Glazunova, Čajkovského, Sarasateho až po fantáziu na témy z opery Carmen od skladateľa filmovej hudby Waxmana. Mladá Chloe sa tu prezentuje sympaticky, suverénnym technickým prejavom a krásnymtónom.
Autor: JURAJ ALEXANDER(Autor je členom Slovenskej filharmónie)