Hudobné comebacky alebo pravidlo dvadsať už neplatí

Hovorí sa, že úspešný comeback kapely musí prísť po dvadsiatich rokoch. Ktorým kapelám to vyšlo, a ktorým nie?

Police sa po koncerte hádali v šatni.

Na pódiá sa vrátil s Prúdmi aj Collegiom Musicum. No Marián Varga nie je typom hudobníka, ktorý praje comebackom.

„Všetky návraty sú plné nesplnených ambícií, sentimentu, zlosti. Také veci vznikajú a po rokoch sa vyplavujú v ktorejkoľvek kapele,“ povedal SME vlani, keď po štyroch desaťročiach oživili slávny album Zelená pošta.

Ako taký návrat vyzerá, môžeme práve vidieť v kine. Nová česká komédia Revival o starnúcich rockeroch je tak trochu smutný príbeh.

Ako to už býva v bigbítovej kapele s vekovým priemerom šesťdesiat plus, ktorej frontman umiera na rakovinu, gitarista pod papučou sleduje rozvrat svojho manželstva a ten tretí v exekúcii takmer príde o majetok.

Taký trápny priebeh nemusí mať každý comeback – či presnejšie reunion – režisérka Alice Nellis však vo filme nahmatala dôležitú vec. Ak má pop music ešte princíp, tak to bude revival.

Pop a rock už dávno nie sú stelesnením mladosti a generačnej rebélie. Žijú vlastnou minulosťou.

20101117_nezna_koncert_50140801_r1104_res.jpg

Voláme sa Police!

Existuje takzvané „pravidlo dvadsať“. Aspoň v hudbe hovorí, že práve toľko trvá, kým minulosť v retro vlne prichádza späť do módy. Ideálne to načasovali britskí The Police.

Jednu z najzásadnejších kapiel osemdesiatych rokov nepochovali konflikty, ponorková choroba ani hádky o peniaze či nedostatok energie.

Oficiálne vlastne trio pauzu nemalo. Hudobníkov po roku 1986 začali zamestnávať sólo projekty a kapelu ponechali stáť.

Až neskôr, z odstupu, si pripustili, že to bola chyba. „Racionálne by vtedy bývalo sadnúť si a povedať – fajn, Sting, tak si urob sólo platňu a o dva-tri roky príď nazad do kapely. Ale to sme nespravili,“ oľutoval roky pauzy gitarista Andy Summers. Tá trvala až do roku 2007.

Takto neznie boh rocku

„Dámy a páni, voláme sa The Police a sme späť!“ zaznelo večer 11. februára na odovzdávaní cien Grammy v Los Angeles pred pesničkou Roxanne. Spoločne s Rage Against the Machine a Led Zeppelin patril práve návrat The Police medzi najočakávanejšie reuniony kapiel nultých rokov.

Päťdesiattri vystúpení, niektoré hneď vypredané, publikum vyše pol milióna ľudí a zárobok 170 miliónov dolárov – také bolo tretie najúspešnejšie turné všetkých čias. Nie všetko však bolo možné vyčísliť.

Fanúšikovia sotva mohli tušiť tlak a stres, akému v tom čase čelili ich obľúbenci. Práve pre očakávania spojené s ich návratom.

Nervozitu počas skúšok priznal Andy Summers: „Sme rocková kapela, takže by sme sa už z definície mali hádať... A my to napätie naozaj cítime, hoci sa vyplavuje tam, kam má – do našej hudby.“

Menej dipolomatický bol bubeník Stewart Copeland. Na svojej webstránke zavesil podrobnú recenziu jedného z ich koncertov. Výkon kapely v nej označil ako nepresvedčivý a po zozname chýb, ktorých sa dopustil (otázne je, koľko z nich publikum zaregistrovalo), sa pustil do kritiky spoluhráčov.

Stingov hlas podľa neho namiesto rockového boha pripomínal „zlostného teploša“ a kapela dohromady produkovala „avantgardný dvanásťtónový galimatiáš“.

20080213_124136_xkan108_r6947_res.jpg

Reunion pre každého

Moderná pop music nemá ani osemdemdesiat rokov. To je stále menej, ako trvá jeden ľudský život. Čo príjemné z toho plynie pre hudobných fanúšikov? Každá jedna kapela, čo má členov nažive a na nohách, má šancu na reunion. A nielen šancu. Od prelomu tisícročí návratov pribúda.

Mohutný boom comebackov a reunionov nie je iba príležitosť pre legendy. Komu vraví niečo meno Mudcrutch? Zabudnutí americkí rockeri po rozpade v sedemdesiatych rokoch zanechali akurát dva single a fakt, že práve u nich začínal Tom Petty, hudobník z inej a podstatne známejšej kapely.

Lenže už aj okrajoví Mudcrutch medzičasom ohlásili reunion a v roku 2008 nahrali omeškaný debut. Hviezdy stredného prúdu, alternatívne legendy aj inak marginálne skupiny – títo všetci ožívajú bez ohľadu na kondíciu, dĺžku pauzy, štádium rozkladu či klinickú smrť (Beatles, Doors).

Ani spomínaná dvadsaťročná lehota očividne neplatí po roku 2000. Inak by v nultých rokoch neboli populárne smery z deväťdesiatych rokoch (britpop, rave) a z prelomu tisícročia. Interval sa v retro vlnách kráti.

Snívanie o minulosti

Môžeme za tým vidieť ego starých dinosaurov, ktorí túžia po sláve, peniazoch, alebo si potvrdzujú, že sú stále dobrí.

Niečo širšie vidí v reunionoch vplyvný britský publicista Simon Reynolds. Vo svojom bestselleri Retromania sleduje, odkiaľ v dnešnej populárnej hudbe pramení očarenie minulosťou a čo to pre nás znamená. Hudobné mauzóleá, rôzne siene slávy, nekonečné reedície albumov, revivaly, zberateľstvo platní.

A rovnako muzikanti tej najmladšej generácie, ktorí hľadia späť a iba kombinujú dávne štýly, smery ako vo veľkom antikvariáte. To všetko je príznakom všeobecnej retrománie, aká v hudbe nemá precedens.

Reynolds sa vo svojej knihe pýta, čo je vlastne novou hudbou dneška. Kde sú mladé subkultúry? Šesťdesiate roky boli psychedelické, sedemdesiate postpunkové, osemdesiatym vládol hiphop a potom prišiel žáner rave.

Nič porovnateľné však neprinieslo desať rokov nového milénia. Naopak, pop music namiesto dopredu stále hľadí späť a sníva sen o zlatej minulosti. A, ako tvrdí publicista, dávno nie je synonymom mladosti či generačnej vzbury.

Celé nulté roky, keď sa opäť pozbierali kapely Led Zeppelin, Pixies, Stooges či My Bloody Valentine a mnohé iné, môžu byť tak zastrešené výrazom dekáda re, alebo inak: desaťročie reedícii, revivalov, reunionov.

Presne ako na albume

Najlepšie to stelesňuje fenomén známy ako „whole album“. O čo presne ide? Kapela naštuduje vlastný starý album a naživo ho predvedie, aby zaznel tak ako na nahrávke, s verným zvukom a rovnakým poradím pesničiek.

Prvá s tým ešte v roku 1998 mohla prísť kapela Cheep Trick a postupne sa tento prístup rozrástol na hotový priemysel. Slávny album z archívu naživo oprašujú kapely a hudobníci od Van Morrisona po rappera Jay-Z (u nás je to spomínané Collegium Musicum, u susedov Pražský výběr či Flamengo).

Podobne sa Američania Sonic Youth vrátili k slávnemu albumu Daydream Nation z roku 1988, ktorý alternatívna kapela opäť naštudovala a v roku 2007 odohrala na koncertoch 24-krát.

Niektorí v tom práve vidia dôstojný a ideálny reunion. Taký koncept totiž znamená pre muzikantov, že pred vlastnou tvorbou pociťujú pokoru a nie iba pocit, že si musia stále niečo dokazovať.

Publikum na druhej strane prestáva žiť v ilúzii, že vstupenka, ktorá ho stála hromadu peňazí, je lístkom do stroja času, ktorý má moc prinavracať mladosť.

Na koncert tak idú s podobným zámerom ako do filharmónie poslucháči klasiky na Bacha či na Mozarta – vypočuť si majstrovský kus, ktorý patrí do histórie. Simon Reynolds v tomto vidí ďalší príznak toho, že pop music starne. A tak ako klasika a džez sa tiež stáva inštitúciou.

bridge_school_benefit_concert-c2d05d097c_r5932_res.jpeg

Tvrdohlavé kapely

ABBA, Cream, The Smiths, Guns N´Roses. Dnes už málo kapiel v kondícii so živým členstvom odolalo ponuke na návrat. A je celkom možné, že čoskoro ožijú aj tieto.

Nielen zvnútra prichádzajú podnety – na comebackoch hudobníkov, ktorých obháňa a presviedča televízny štáb, v súčasnosti stoja celé reality šou, ako je Bands Reunited alebo The Big Revival.

V zozname žiadaných a tvrdohlavých sú stále na vrchole Guns N´Roses v klasickej zostave Axl Rose, Slash, Duff McKagan, Steven Adler, ktorá spolu nehrá od deväťdesiatych rokov. Zatiaľ sú však antipatie silnejšie.

Vlani frontman bojkotoval slávnostný vstup partie do Rokenrolovej siene slávy a zakazoval fanúšikom s tričkom Slasha vstup na svoje koncerty.

Axl Rose vidí reuniony podobne skepticky ako Marián Varga: „Rozumiem tej romantickej stránke veci. No ani kapelám, ktoré mám rád, neželám reunion a ani ma nevzrušuje, ak to príde. Niečo mi v tom chýba.“

Päť najvydarenejších hudobných návratov

Podľa časopisu Rolling Stones

1. Elvis Presley:

elvis2_res.jpg

Keď kráľ rokenrolu prestal v roku 1961 vystupovať, vrhol sa do natáčania béčkových filmov. Stihol sa oženiť, no aj vypadnúť z Top 10 najhranejších interpretov. Keď sa potom v roku 1968 objavil na televíznych obrazovkách s „comebackovým špeciálom“, nastavil latku veľmi vysoko a jeho vystúpenie, ktoré predznamenalo návrat na scénu, je považované za jeden z najsilnejších výkonov v histórii.

2. Aerosmith

aerosmith1_r3694_res.jpeg

Mezi rokmi 1973 a 1979 bola hard-rocková partička okolo speváka Stevena Tylera držiteľkou šiestich multiplatinových albumov. No potom ju opustili Joe Perry a Brad Whitford, a kapela začala mať problémy s užívaním návykových látok a na desať rokov zapadla. Album Permanent Vacation z roku 1987 ich však znova katapultoval na scénu a štvornásobne platinový Pump ich úspešný comeback spečatil.

3. Johnny Cash

cash2_res.jpg

Jeho sila spočívala práve v znovuzrodení. Po prvej vlne popularity, keď písal pesničky ako Walk The Line (1956) nasledovala vlna silnej závislosti od liekov a alkoholu. Pred zatratením ho zachránila jeho životná láska June Carter. Po prvý raz sa vrátil koncom 60. rokov geniálnymi živými nahrávkami z väzníc Folsom Prison a San Quentin.

Druhý veľký comeback sa mu podaril desať rokov pred smrťou.

4. Neil Young

young2_res.jpg

S formáciami Crosby, Stills, Nash & Young, Crazy Horse a svojimi vlastnými nahrávkami vytvoril Neil Young typický gitarový zvuk neskorých šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov. Osemdesiate roky však znamenali odklon k niečomu inému (vokodéry, experimentovanie). Jeho comeback prišiel s rokom 1989 a albumom Freedom, z korého pochádza aj singel Rockin‘ In The Free World.

5. AC/DC

acdc2_res.jpg

Austrálskej kapele vydláždil cestu k sláve spevák Bon Scott, ktorý s ňou začal fungovať v roku 1974. Nahral s nimi asi najväčší hit Highway To Hell. Ale v roku 1980 v dôsledku nadmerného pitia zomrel. Šťastnou hrou osudu zaujal jeho miesto Brian Johnson s prakticky rovnakým hlasovým prejavom. AC/DC síce nahrali ďalšie albumy, ale ocenenie a predaje prišli až v roku 2008 s albumom Black Ice.

Miloš Krekovič

České kamene sa valia do kín

Revival je tak trochu zábavný film o smutnom starnutí, prípadne naopak.

Štyria členovia kedysi populárnej kapely Smoke, ktorá sa začiatkom sedemdesiatych rokov rozpadla – ako inak - kvôli žene, sa pokúšajú vrátiť sa naspäť ku koncertovaniu.

Každý má na comeback vlastné dôvody, a každý je uvedený do omylu, čo sa týka dôvodov jeho priateľov. Všetko sa podľa scenáristických zákonov začne vyostrovať minútu pred veľkým vystúpením v známom klube.

revival_11_res.jpg

Charaktery hráčov sú kontrastne nastavené. Marián Geišberg hrá presvedčivo speváka, zlého chlapca v koženej bunde, ktorý stále nedospel, ale je stále milovaniahodný, a tak mu scenáristka dopriala ešte oddanú fanúšičku v podaní Jany Hubinskej.

Herec priznáva, že predobrazom tejto postavy, hlavným rockerom rockerov bol preňho Mick Jagger.

Gitarista Karel v podaní Miroslava Krobota bol najtalentovanejší z celej kapely, bol to však práve on, ktorý spôsobil jej rozpad manželstvom s múzou kapely v podaní Zuzany Bydžovskej, ktorá svojho manžela následne uzavrela do osídel ideológie new age.

Gitarista Bolek Polívka je najtichším členom, stále sa nespamätal zo smrti svojej manželky, navyše má komplikované vzťahy so svojím synom, ktorého predstavuje mladá česká hvezda Vojtěch Dyk.

Filmoví otec so synom nahrali pre film aj spoločný hit Part of me. Štvoricu hudobníkov uzatvára klavirista Karel Heřmánek, ktorého dôvody návratu na scénu sú súčasťou zápletky. Producent nemôže nebyť hlavným záporným hrdinom, v tomto prípade však viac komickým ako desivým.

Okrem malých a veľkých problémov starnutia je témou aj medzigeneračné nedorozumenie. „Aj vás tak hnevajú vaši rodičia?“ provokuje v úvode na spoločnom koncerte starých a mladých Dyk.

„To, čo sme my, budete o štyridsať rokov aj vy,“ kontruje mu frontman Smoke.

Film režisérky Alice Nellis získal na festivale v Karlových Varoch cenu divákov. Kritik Stephen Dalton to pre The Hollywood Reporter okomentoval takto: „Táto zmes drog, rokenrolu je trochu priveľmi sladká, priveľmi čistá, ale v konečnom dôsledku aj priveľmi vrúcna na to, aby sa nám nepáčila."

Zuzana Uličianska

Najčítanejšie na SME Kultúra


Inzercia - Tlačové správy


 1. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 2. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 3. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 4. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 5. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 6. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 7. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 8. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 9. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 10. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 1. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 2. Malé knedličky, veľké dojmy
 3. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 4. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 5. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 6. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 7. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 10. Svadba v kraji lietajúceho mnícha Cypriána
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 10 901
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 10 791
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 799
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 479
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 5 393
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 4 611
 7. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 3 937
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 735
 9. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 083
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 847

Téma: Víkend


Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Férové, ale drsné ultimátum z USA (Schutzov týždeň)

Prečo je balvanom v oku ten iliberál, ktorý nevládne?

Blog prezidenta SZĽH

Silné reči o Slovane v KHL hokej nespasia

Spor Lintner vs. Krajči ukázal, aké zbytočné sú silné reči veľkých chlapcov.

EKONOMIKA

Do Ameriky a späť sa dá letieť za menej ako 150 eur

Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Neprehliadnite tiež

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Česi na objednávku vlády nikoho neuniesli, predbehli nás v inom

Kajínek, gangster Krejčíř aj kmotor Mrázek. Českí filmári vedia, kde hľadať hrdinov.

Moonlight? Takto vyzerá filmové umenie

Príbeh šikanovaného homosexuála nie je navonok ničím príťažlivý.

Spisovateľ sa opýtal svojho syna, aké je to byť gejom. Vyhral za to cenu

Prestížnu Costa Awards vyhral román Days Without End o láske dvoch amerických vojakov.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop