Michel Houellebecq nie je veľmi spoločenský, ale keď sa neukázal na viacerých prezentáciách svojho románu, jeho okolie to znepokojilo.
„Poslal som mu niekoľko emailov aj niekoľko esemesiek. Niekedy mu trvá, kým odpíše, ale tri mesiace?“
Ani holandský prekladateľ Martin De Haan pred dvomi rokmi nevedel, kde francúzsky spisovateľ Michel Houellebecq je. Akurát mu vyšla kniha Mapa a územie a čitatelia ho čakali v Amsterdame, Haagu aj v Bruseli, všetko bolo pripravené a zorganizované, lenže on neprišiel. Zmizol.
Francúzske médiá vtedy veľa písali o tom, kde môže byť, ich úvahy sa začínali pri tom, že sa schoval v obľúbenom Španielsku a končili sa pri podozrení, že ho možno uniesla al–Káida.
O tejto nejasnej udalosti teraz režisér Guillaume Nicloux nakrútil film, Houellebecq v ňom hrá hlavnú úlohu. Ale či sa spisovateľovo tajomstvo objasní, jasné nie je, pretože produkčná spoločnosť Les films du Worso uvádza: „Pravdy, klamstvá, predpoklady... Nicloux ponúka svoju verziu udalostí. Skutočnosť prekoná fikciu. A nielen to.“
Denník Le Figaro píše, že film Únos Michela Houellebecqa bude najprv na jeseň vysielať ARTE a potom pôjde do kín.
S istým neporozumením
Vo svete dnes asi žiadny iný francúzsky spisovateľ nie je taký známy a úspešný ako Houellebecq (spomeňme jeho romány Elementárne častice alebo Platforma). Doma vo Francúzsku (kde inak donedávna nebýval, lebo sa presťahoval do Írska) mu pridelili status provokujúceho pesimistu, cynika aj nihilistu, mizogýna, prípadne islamofóba.
S tým márne bojuje, aj po tom, čo vyšla kniha Ennemis publics (Verejní nepriatelia), zostavená z jeho korešpondencie s filozofom Bernardom– Henrim Levym. Mnohých potom prekvapil, ako sa potešil, keď za román Mapa a územie dostal prestížnu Goncourtovu cenu.
Telefón si zapína, len keď si ide volať taxík a pripúšťa, že si v poslednom čase veľmi obľúbil internet. Keby ho vynašli, keď mal pätnásť, bol by vraj ešte asociálnejší ako teraz. Hovorí, že život okolo seba pozoruje s odstupom a s istým neporozumením – nevyhnutným pre literárnu inšpiráciu.
„Dnes ráno som bol nakupovať v supermarkete, vládla v ňom panika, lebo preorganizovali regály. Ľudia za mnou chodili s otázkou: Neviete, kde sú čistiace prostriedky? Nie, neviem. Mám pocit, že táto ľudská skúsenosť mi vystačí na päťdesiat románových strán,“ hovoril nedávno Houellebecq v rozhovore pre časopis Le Point.
Kde bol?
Medzi novinárov alebo do televízie chodieval pomerne často a ochotne, aj preto bolo prekvapením, keď pred dvomi rokmi zmizol. Že o tom vznikol film, je celkom prirodzené, pretože na sociálnych sieťach bola táto téma obľúbená. Ľudia písali, že ho vraj zazreli na predmestí Paríža, v metre alebo v inej krajine.
Jeho romány už boli viackrát sfilmované, Možnosť ostrova (z roku 2005) si zrežíroval sám. Hoci v ňom hral populárny herec Benoit Magimel, diváci pre jeho apokalyptické sci–fi nemali veľmi pochopenie.