BRATISLAVA. Keď v Rusku zatvorili členky skupiny Pussy Riot, protestovali aj mnohé svetové popové hviezdy. Akcia, ktorá bude 7. októbra v Berlínskej filharmónii, sa tiež týka porušovania ľudských práv a stoja za ňou ďalšie známe mená.
Hlavným iniciátorom je Gidon Kremer, huslista litovského pôvodu, ktorý v roku 1980 emigroval do Nemecka. Vlani sa zúčastnil na charitatívnom koncerte v Štrasburgu, ktorý bol venovaný Michailovi Chodorkovskému a Platonovi Lebedevovi. Obaja muži aj členky Pussy Riot sú naďalej za mrežami, čo Kremera vyprovokovalo k večeru s názvom Menschenrechte Russland.
„Znepokojuje ma, že v Rusku sú stále porušované tie najzákladnejšie veci ako napríklad umelecká sloboda či sloboda slova,“ povedal pre Die Welt. Okrem neho vystúpia aj pianistka Martha Argerich či dirigent Daniel Barenboim a zaznie skladba Giju Kančeliho venovaná Chodorkovskému: „Chceme ukázať, že aj klasickej hudbe sú muzikanti, ktorým záleží na ľudských právach,“ dodal Kremer. Lístky na tento špeciálny koncert už sa začali predávať.