Liptovský Mikuláš 8. októbra (TASR) - Vejár z pávích pier z roku 1850 patrí k najzaujímavejším exponátom výstavy nazvanej Z bielizníka starých materí, ktorú sprístupnili dnes v Literárno-historickom múzeu Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši.
Medzi prezentovanými odevmi a ich doplnkami sa nachádza aj tzv. piešťanský kroj - sviatočné mestské oblečenie dievčat z roku 1918. Nosili ho pri rôznych slávnostiach, spoločenských udalostiach. Návštevníci výstavy sa môžu zoznámiť aj s úrovňou výchovy textilných ručných prác na školách začiatkom uplynulého storočia. Umožňuje im to vzorkovnica od Anny Porubskej z Liptovského Mikuláša. Poskytuje návody napríklad na prišitie gombíka, záplaty, vzory vyšívania.
Budúce mamičky sa na výstave Z bielizníka starých materí môžu inšpirovať pri príprave výbavy pre novorodencov, a to prostredníctvom kompletnej výbavičky dieťaťa zo začiatku uplynulého storočia. Predstavené oblečenie dopĺňajú fotografie a módne časopisy z konca 19. a začiatku 20. storočia. Predmety pochádzajú zo zbierok Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši a od obyvateľov tamojšieho mesta. Výstava potrvá do 1. decembra.
TASR informovala o tom autorka výstavy Ľubica Rybárska, odborná pracovníčka múzea.