SME

O Dykovi píšu ako o novom Gottovi

Vojtěch Dyk ma dvadsaťosem rokov, hrá, spieva tancuje a pre súčasnú generáciu je idolom.

Vojtech Dyk (1985)Vojtech Dyk (1985) (Zdroj: MF DNES)

Dostať z VOJTA DYKA seriózne odpovede nie je také jednoduché. Na Slovensku sa v júni zdržal pár hodín pre vystúpenie na festivale Cirkul´ art, rozhovor pre SME sa odohrával desať minút pred predstavením, po jeho skončení sa ponáhľal domov. Keď sa mu náhodou aj dovoláte, tak drží na ruke plačúce dieťa. V jeho vekovej skupine niet výraznejšieho talentu. Je to všestranný herec, schopný zahrať akúkoľvek rolu. V novom českom filme Revival, ktorý sa práve dostal do našich kín, stvárňuje postavu nie nepodobnú sebe - frontmana kapely, ktorá napĺňa sály mladými fanúšičkami. Aj názov filmovej kapely Darkwerk pripomína jeho skutočnú skupinu Nightwork. Ale nespieva len pop, ale aj džez, swing, blues, barokovú hudbu, Dvořáka aj muzikál. Ani jeho pohybová kultúra nie je priemerná. Má dvadsaťosem rokov a pre súčasnú generáciu je idolom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdíte o sebe, že ste niekedy ako oheň a inokedy ako stojatá voda. V akej fáze ste teraz?

Voda, voda, voda. Totálny pokoj. Ako sa blížil termín narodenie môjho syna, stiahol som sa. Chcel som byť pri Táni (Tatiana Vilhelmová, česká herečka, pozn. redakcie) až do konca tehotenstva. V posledných mesiacoch som chodil spievať už iba na také miesta, aby som sa mohol vrátiť v čo najkratšom čase. Nebolo pre mňa nič dôležitejšie než to, aby sme spolu prežili radosť z očakávania. Ani teraz nie som v jednom kole. Žijem v pokojnom tempe, neberiem si na seba veľa. Boli obdobia, keď som sa nechal vycicať prácou, ale teraz sa snažím vybrať si tú najlepšiu z možností. Stačí mi, ak viem, čo bude môj nasledujúci džob. Všetko si užívam. Aj prípravu na Bernsteinovu omšu, kde spievam rolu kňaza, aj večerné umývanie zubov deckám, i keď je potom ťažké dostať ich do postele. Najlepšie sa cítim, ak sú moja profesia a môj súkromný život v rovnováhe.

SkryťVypnúť reklamu

Zmenil sa váš spôsob humoru po tom, čo sa vám narodil syn?

Keď sa počas dvoch hodín osemnásťkrát dívate na svoje pokakané dieťa, tak sa už môžete len smiať. To skutočne nemôžete zvážnieť.

Načítavam video...

Vaša partnerka herečka Tatiana Vilhelmová je od vás staršia, neprekáža vám to?

Tak to je. To je celé. Tatiana je mladica, preto na túto otázku nemôžem odpovedať.

Vy máte dvadsaťosem. Ťahá vás to viac k dvadsaťpäťke či k tridsiatke?

V duši mám už aj viac ako tridsať.

Z dôvodu zodpovednosti? Stali ste sa hlavou rodiny.

Áno a bol som aj pri pôrode. Bol to skvelý zážitok. Pre mňa sú to úplne nové emócie. Dovolili mi, aby som stál pri operačnom stole, keď sa lekár rozhodol pre cisársky rez, pretože nastala hraničná situácia, bolo treba rýchlo konať.

Plakali ste?

Striedali sa slzy aj úsmev. Ale možno išlo všetko naraz. Na to si už nespomínam.

SkryťVypnúť reklamu

dyk2_res.jpg

Už keď ste mali dvadsaťpäť, vyhlásili ste, že by ste si chceli založiť rodinu. V čase ste sa ani veľmi nepošmykli.

Naozaj som to chcel. Toto je môj život. Nechcem sa rozptyľovať, skákať hore-dolu, zaťažovať sa bezcennými vecami. Všetko, čo sa seba beriem, robím vedome.

V ostatných dvoch-troch rokoch ste hovorili o troch snoch, ktoré máte. Pozrime sa, ktoré sa už splnili. Prvý: túžili ste po ostrove Tahiti.

A nakoniec som skončil na Maledivách. Nezabudnuteľný zážitok. Absolútna sloboda. Chutné jedlo, more a vedľa mňa moja partnerka Táňa a jej dve deti z predchádzajúceho vzťahu. Cítili sme sa veľmi dobre.

Spomínali ste aj vodu a rybársky čln.

Áno, to je môj dávny sen. Aj k nemu som už bližšie. Kúpil som si na Šumave jeden zrenovovaný dom. Blízko neho by som chcel založiť rybník. Samozrejme, nie taký, v ktorom budú plávať štyri červené rybičky, ale taký, v ktorom sa dá chovať veľa rýb.

SkryťVypnúť reklamu

im5o2631_r8066_res.jpg

FOTO: SME - Gabriel Kuchta

Prázdninového domu v Portugalsku ste sa zriekli?

Kdeže! Ale ten ešte počká, kým budem mať tak štyridsaťpäť rokov a s rodinou tam budeme môcť ísť na niekoľko mesiacov.

Obľúbenkyňou vašej mamy bola vraj Eva Olmerová, hviezda šansónov a džezu z rokov šesťdesiatych, sedemdesiatych a osemdesiatych. Otec mal rád Pavarottiho a Carrerasa. Ktorý žáner bol v detstve bližší vám?

Milujem ich rovnako. No neovplyvnil ma ani jeden, hoci moja prvá cesta viedla do detského operného zboru a odtiaľ som sa zasa dostal k barokovej hudbe. Ale najslobodnejší sa cítim v oblasti swingu. Tam môžem improvizovať podľa nálady.

Aký titulok by ste si radi o sebe prečítali v slovenských novinách? Napríklad, že Vojtěch Dyk spieva ako Karel Gott?

Ja spievam ako ja.

SkryťVypnúť reklamu

dyk6_res.jpg

Cirkusový stan alebo Národné divadlo? Čo je vám bližšie?

Mne je úplne jedno, kde vystupujem, na akom javisku, hlavne, aby ma na konci čakala chutná večera. V Národnom divadle som sa musel naučiť text a každý večer ho zopakovať od slova do slova rovnako. V stane nemám vopred pripravený príhovor. Medzi pesničkami konferujem podľa momentálnej nálady, neleží na mne ťažoba a tlak ako v divadle. Iba zodpovednosť.

Cítite sa teda lepšie v spoločnosti kolegu z kapely Jakuba Prachařa ako v súbore, ktorý dal dokopy režisér?

Nie, ale mám rád slobodu, ktorú máme, keď sme v tom stane. Tam to nie je rola, text, ktorý mi napísal niekto iný. Ak ide navyše o klasického alebo súčasného autora, som tými jeho slovami zviazaný. Nemôžem povedať nič iné, len to, čo je napísané. Mám kolegov, ktorí sa dostanú do problému, lebo zabudnú riadok alebo dva, no okamžite niečo vymyslia a ešte sa to bude aj rýmovať. Ja taký nie som. Kým mi nezíde na um správna veta, mlčím.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Čiže vás nevzrušuje, že sa dostávate do kože niekoho iného. Radšej ste Vojtom Dykom?

Nie, nie, nie. Byť v role ma vzrušuje. Ale tam mám oveľa väčšiu zodpovednosť, musím sa viac pripravovať na predstavenie, dielo si odo mňa žiada vážnejšiu koncentráciu. Naopak, v stane sa plačkám ako ryba vo vode.

Málo mladých hercov môže povedať, že sa hneď po skončení školy stali členmi Národného divadla.

Zavolali ma, tak som išiel. Ale nikdy som nehovoril, že by som chcel hrať v Národnom. Nemal som takúto túžbu. Problém bol, že som sa tam čoraz viac cítil využívaný. Pretože iní rozhodovali o mojom živote. Zo skúšobnej tabule som sa dozvedel, kedy mám voľno a kedy nie. Nebol to ľahký verdikt, keď som si povedal, že odtiaľ odídem, ale hneď ako som to vyslovil, vydýchol som si.

SkryťVypnúť reklamu

im5o2710_r1306_res.jpg

FOTO: SME - Gabriel Kuchta

Teraz, keď to máte v svojich rukách, kde sa vidíte o päť rokov?

Takéto dlhodobé plány nemám, skôr iba premyslené rozhodnutia. Idem ďalej. Teraz viem len to, že chcem spievať a ak sa dá, tak aj v zahraničí.

Aké skúsenosti ste mali so slovenskými divákmi?

V reštauráciách či na pumpách sa k nám na Slovensku správajú hrozne, ale čo sa týka koncertov, mal som u vás vždy len pozitívne skúsenosti. Boli sme tu len párkrát, ale vždy všetko dopadlo geniálne. Slováci sa na rozdiel od Čechov veľmi radi bavia, sú spontánnejší.

Určite?

Príďte do Čiech a zistíte, čo je to intelektuálny divák.

Vojtech Dyk

- český herec, spevák, bavič. Po gymnáziu študoval spev na konzervatóriu, na pražskej DAMU potom herectvo. Objavil sa v seriáli Letisko či VKV. Obsadili ho do filmov Operace Dunaj či Ďáblova lest, Ženy v pokušení, Pefect Days, Nevinné lži, Revival.

SkryťVypnúť reklamu

Objavuje sa vo viacerých pražských divadlách, najčastejšie ho však vidno na scéne holešovického divadla La Fabrika, pre ktoré robí vlastné projekty. S Jakubom Prachařom urobili hudbu aj do kultového predstavenia La Putyka s prvkami nového cirkusu. V roku 2009 si ho Michal Horáček vybral do svojho muzikálu Kudykam na hudbu Petra Hapku, za ktorú bo nominovaný na cenu Thálie.

Má kapelu NightWork, s brněnským orchestrem B-Side Band nahral album Live at La Fabrika, za ktorý dostal v roku 2012 cenu Anděl v kategórii spevák roku. Spolupracoval aj s husľovým virtuózom Pavlom Šporclom.

Je držiteľom ceny Alfréda Radoka za rok 2009 ako talent roka, a za ten istý rok aj osobnosť roku podľa Mladej fronty Dnes. Je synom literárneho historika a spisovateľa Radka Pytlíka.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: László G. Szabó

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 91 196
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 775
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 464
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 457
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 841
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 555
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 249
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kontajnerový terminál na kanáli v Hangzhou vo východnej Číne.

Číne zdvihol Trump clá na 125 percent.


ČTK a 1 ďalší 76
Robert Fico počas rokovania v parlamente v novembri 2021.

Koalícia navrhla odškodnenie, ktoré bude štát stáť viac ako päť miliónov eur.


100
Ukrajinskí vojaci pri obsluhe raketometu v Záporožskej oblasti.

Peking musí byť opatrný, tvrdí expert.


Peter Tkačenko.

Bödör prišiel na ÚV, aby si na to zvykol on aj my.


15
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Jozef Černek: Lulu alebo ako sa dostať do Dramaťáku a hlavne prečo
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 793
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 613
  3. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 30 317
  4. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 29 109
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 541
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 13 640
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 009
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 948
  1. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  2. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  5. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  6. Tupou Ceruzou: Businessman
  7. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  8. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
SkryťZatvoriť reklamu