Hrdinom knihy Jeana–Paula Duboisa Život po francouzsku nie je Charles de Gaulle ani Jacques Chirac, ale obyčajný Francúz Paul Blick, jeden z tisícov narodených počas povojnového babyboomu.
Už v ranom veku prežíva jedno z najťažších období svojho života – smrť staršieho brata Vincenta. Táto skúsenosť ho ovplyvní v myšlienkach aj rozhodnutiach a na vlastnej koži mu dá zakúsiť, čo to je byť druhým v poradí. Tým, ktorý nebol predurčený na plnenie snov svojich rodičov. Vincentovi nič nevyčíta, vždy bol jeho vzorom, a sprevádza ho aj po smrti. Paul sa k nemu utieka dokonca aj pri problémoch vo svojom partnerskom živote.
Celý príbeh úplne obyčajného Francúza, ktorý od svojej mladosti odmieta všetko, čo je spojené s politikou, je prepletený iróniou, cynizmom aj čiernym humorom.
Paradoxne má však jeho príbeh od začiatku politicko-dejinný rozmer. To dokazujú aj kapitoly knihy, ktoré sú pomenované podľa prezidentov Piatej francúzskej republiky končiac Jacquom Chiracom.
A tak sa príbeh pohybuje medzi hodnotením jednotlivých období so skúsenosťami človeka ako svedka všetkých dôležitých zmien vo francúzskej spoločnosti, ale najmä vo svojom živote.