Server Kyberia.sk je miesto, kde zoženiete všetko – od špecifickej súčiastky do počítača, cez poloprofesionálnych umelcov na tvorbu knihy až po životného partnera. Vymyslel ho v roku 2001 študent Daniel D. Hromada, v období prehistórie sociálnych sietí typu Facebook. Po jednej z hlavných cien v súťaži SME o najlepší webový projekt roka 2007 teraz získal tretie miesto v kategórii Digitálne komunity prestížneho festivalu Ars Electronica.
Najväčší nezávislý web
Kyberia bola odjakživa vnímaná ako útočisko menšín, významný priestor, kde sa dá diskutovať o čomkoľvek a tvoriť pritom autentické spoločenské projekty. Z pôvodného jednoduchého diskusného fóra postupne vznikol najväčší slovenský nezávislý sociálny web, ktorý si za kľúčový cieľ kladie „ochranu diverzity v kyberpriestore“.
„Napriek nejednej prekážke, ako vnútornej tak vonkajšej, sa to Kyberii postupne aj darí,“ tvrdí jeden z prvých architektov projektu Daniel D. Hromada.
Vonkajšie prekážky vidí napríklad v zhabaní serverov počas kauzy hacknutie NBÚ, ktoré bolo uskutočnené na základe nepodložených informácií, a za ktoré sa ministerstvo vnútra nikdy neospravedlnilo. Vnútorné prekážky spočívajú hlavne v slobode, ktorá môže byť za nevhodných okolností užívateľmi zneužitá.
V čom je Kyberia iná? „Spočiatku išlo o statickú stránku, ktorej základnými témami mali byť: Boh, drogy, transhumanistická filozofia, veda a vysoké technológie. Neskôr pribudol redakčný systém, stránka sa stala dynamickou. Začali pribúdať možnosti reakcie na články, písania denníčkov (v spoluprácii so zion.sk), neskôr prvé diskusné fóra,“ vysvetľuje Daniel Hromada.
„Súčasná štruktúra databázy vychádza z veľmi špecifického modelu, ktorý nerobí rozdiel medzi kategóriou, fórom, príspevkom do fóra, denníkom, užívateľom, priateľským komentárom. Všetky tieto dátové zhluky považuje za dátové uzly – nódy. Pretože v tisícoch fór obsahuje toľko autentického obsahu od vtipov, receptov až po tantrický sex a programovanie umelých inteligencií, nie je možné charakterizovať ju inak ako „svet v malom“.
Karma aj Kredity
Na Kyberii funguje tiež systém hodnotenia jednotlivých príspevkov, predchodca „lajkov“ na Facebooku. Systém hodnotenia kvality nód, takzvaný K systém (hitparáda najoceňovanejších nód vytvorených za 24 hodín), ktoré sa v prvopočiatkoch systému nazývali „karmou“, bol zjavne inšpiráciou aj pre tvorcov blogsystému sme.sk. Tie isté K, chápané ako Kredity, v sebe tiež nesú princípy virtuálnej ekonómie.
Ďalšími cieľmi je posilnenie kontaktov s akademickým sektorom, expanzia do vôd západného kyberpriestoru, najmä posilnenie väzieb s kyberpriestorom českým. Kyberia by tiež rada slúžila ako medzičlánok medzi svetom kryptomien ako sú BitCoin či TerraCoin a reálnymi trhmi a burzami. V prípade, že sa aspoň jeden z týchto bodov podarí úspešne zmeniť z idey na reálny kód, hodlajú sa architekti Kyberie uchádzať o najvyššie ocenenie festivalu Ars Electronica.
Autor: Zuzana Duchová