V Banskej Štiavnici sa po festivale Štyri živly dnes začína Cap á l’Est. Jeho hviezdou je francúzsky básnik a filozof Michel Deguy.
Je to práve dvadsať rokov, čo sa Banská Štiavnica dostala do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Odvtedy sa v „striebornom“ mestečku tajchov mnoho zmenilo, umelci a dobrovoľníci doň vnášajú život a svieže umenie.
Tento ročník patrí najmä slovenskému umeniu
Už jedenásty rok ožíva v lete aj frankofónnym festivalom Cap á l’ Est, ktorý vznikol z iniciatívy spoločnosti divadla, poézie a hudby L’ Athanor. Umelecký šéf festivalu, Francúz Michel de Maulne rád odhaľuje tvorbu našich umelcov a spája ju so svetovou. Rokmi festival získal na prestíži a napriek zníženému rozpočtu oň prejavujú záujem čoraz zaujímavejšie osobnosti.
Každý rok je venovaný inej krajine - tentoraz to bude tá hostiteľská, a to pri príležitosti storočnice literárneho historika, kritika a prekladateľa Jozefa Félixa a 115. výročia narodenia básnika Jána Smreka.
Zahraničnými hviezdami festivalu budú traja svetoví básnici a žijúci klasici - Grék Titos Patrikios, Vishnu Khare z Indie a francúzsky básnik a filozof Michel Deguy, profesor francúzskej literatúry, zakladateľ časopisu Po&sie, člen redakčnej rady vydavateľstva Gallimard a editor časopisu Les Temps Modernes. Všetci sa postupne predstavia v rámci blokov autorského čítania.
Babylon jazykov a Hliadka osamenia
Už dnes popoludní budú účinkovať aj v programe Babylon jazykov spolu s talianskou poetkou Tizianou Colusso a našimi autormi Jánom Švantnerom, Danou Podrackou, Petrom Šulejom, Michalom Habajom, Evou Lukou a Rút Lichnerovou. Jána Švantnera, prekladateľa Stéphana Mallarmého, zvlášť predstaví aj večerné pásmo Hliadka osamenia.
V dnešnom programe Cap á l´Est-u vystúpia aj básnici Peter Šulej a Michal Habaj za
sprievodu pôvabných tanečníc v projekte Generátor X, inšpirovanom rovnomennou
básnickou zbierkou, ktorej sú autormi spolu s Petrom Macsovszkým.
Podobne sa predstavili aj na tohtoročnom júlovom festivale Pohoda.
Foto - Juraj Molčák
Zajtra večer sa bude vzdávať pocta Jánovi Smrekovi. V dvojjazyčnom predstavení jeho poézie spojenej s hudbou s názvom Chceme piesne o láske vystúpia v piatok Milan Kňažko a Emília Vášáryová za sprievodu violistu Petra Vrbinčíka. V sobotu sa na vlne lásky povezie Michel de Maulne s básňami Francoisa Villona, Louisa Aragona a Michela Deguya v sprievode lutny a gitary Charlesa Raguina.
V rámci koncertnej ponuky festivalu zahrá aj gitarové kvarteto z Versailles, opäť zaznejú francúzske šansóny Anne Marie Bélime aj etno hudba. Podujatie uzavrie džezový koncert francúzskych perkusionistov Alaina a Sébastiena.