
Maria Pask a jej asistent v bare núkajú kurátora výstavy Radka Váňu organickou kolou.
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Spoza pultu sledovala dianie holandská autorka Maria Pask. Kvôli možnosti pozorovať robí svoje inštalácie.
Do galérie preniesla alternatívny bar aktivistov z Walesu, odkiaľ pochádza. „Je to miesto prežitia, kde ľudia žijú z mála prostriedkov, čisto a nekonzumne,“ hovorí Maria, ktorú zaujíma myšlienka utópie. Úprimnosť prvej inštalácie ostro kontrastuje s tvárami študentov na monitoroch vo vedľajšej miestnosti, ktorí dostali úlohu a vedeli, že budú snímaní. Pesimistické videnie sveta proti optimistickému,“ vysvetľuje. To, čo nastáva, keď utópia skolabuje, ju nezaujíma. „Ja len poukazujem a nikdy nepoviem, čo si o tom naozaj myslím. Keď sa sama zaradíš do spoločnosti, nemôžeš ju kritizovať.“
Maria Pask robievala aj performancie, v ktorých sa hlásila k odkazu bodyartu 60 a 70-tych rokov. Svoje telo používala na pomenovanie psychických problémov, ktoré vyvoláva súčasná spoločnosť. Od istého času však na umelecké aktivity „používa“ už len svojich žiakov. „Už sa to nedalo vydržať. Hrozne som ochorela,“ hovorí Pask. „V jednej videoperformancii do seba ládujem jedlo, ktoré vzápätí vyvraciam, a zas a zas. Pomaly sa zo mňa stala anorektička, ktorá má problémy niečo zhltnúť. Povedala som si: nebuď sprostá! Chceš kvôli tomu zomrieť?“ Do novej koncepcie vniesla trochu humoru, násiliu neverí. „Nenávidím ten pojem. Som z oblasti, kde sa ľudia správajú strašne násilne, ale to som si už vyriešila v prvých videách.“
Modelovanie situácií je pre Pask priestorom pre výskum správania sa v odľudštenej spoločnosti. Hranice nedáva sebe ani študentom, ktorí podľa nej aj tak prekračujú mieru toho, čo by si ona dovolila kedysi. „Obdivujem ich za to,“ dodáva Maria Pask.
Výstava potrvá do 31. októbra.
DENISA VOLOŠČUKOVÁ