SME

Ako fungujú spomienky

Ars Electronica hovorí o rozdieloch medzi ľuďmi a strojmi. Téma tohto ročníka prestížneho festivalu voľne odkazuje na sci-fi knihu Philipa K. Dicka Total Recall a na rovnomenné filmové adaptácie.

Inštalácia  japonského národného múzea vedy a inovácií na festivale.Inštalácia japonského národného múzea vedy a inovácií na festivale. (Zdroj: FLORIAN VOGGENEDER)

V rakúskom Linzi sa každý rok stretávajú umelci, kurátori, ale aj lingvisti a vedci, aby svetu ukázali, ako vyzerajú dobré nápady v praxi.

Téma tohtoročného festivalu Ars Electronica voľne odkazuje na sci-fi knihu Philipa K. Dicka Total Recall a na rovnomenné filmové adaptácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Umelci, kurátori, neurológovia, lingvisti, inžinieri a mnohí ďalší prišli do Linzu skúmať, čo sú to vlastne spomienky a ako fungujú procesy poznávania a zabúdania.

Festival tak okrem iného získal dobrú zámienku na rekapituláciu – v rámci sekcie ocenených diel Cyber Arts Exhibition bol spracovaný a vizualizovaný aj archív minulých ročníkov. Nezanedbateľný prínos k historiografii súčasného umenia.

SkryťVypnúť reklamu

Ocenili kyberiu

O ceny Zlatá Nika sa tento rok v siedmich kategóriách uchádzalo viac než 4000 diel zo 73 krajín. Jedným z úspešných bol aj slovenský projekt kyberia.sk. Získal prestížne čestné uznanie v kategórii Digitálne komunity.

Hlavné ocenenie tejto kategórie vyhrala komunita španielskych aktivistov stojacich za projektom El Campo de Cebada. Opustený bazén v Madride pretvorili s využitím internetu na pulzujúci priestor občianskej aktivity.

Retro hry

Významnú sekciu programu tvorilo niekoľko kubických metrov inštalácií počítačových hier v bývalej Tabakovej fabrike pod názvom Retro/per/spektiven.

Ak ste mali na to vhodný vek, mohli ste zaspomínať na staré hracie konzoly. V miestnej Tabačke sa dalo znovu „zadrtiť“ retro Pacman, tenis, formuly a popremýšľať nad súčasnosťou a pokrokom.

SkryťVypnúť reklamu

Herný priemysel sa nachádza na sympatickom priesečníku inovácie, umenia, popkultúry a techniky. A Ars Electronica to dávno vie.

Výstavy, inštalácie, koncerty či performancie sú vyberané primárne podľa umeleckej kvality, ale dôležité je zároveň niečo, čo by sme mohli nazvať spoločenskou relevantnosťou.

Od „klasického“ umeleckého festivalu odlišuje Ars Electronicu práve táto túžba po prepojení s praxou, túžba definovať projekty, ktoré majú potenciál rozvíjať spoločenský kapitál. Umenie berú jeho organizátori hlavne ako nositeľa dôležitých inovácií a prispievateľa ku kvalitnejšiemu a plnohodnotnejšiemu životu.

„Hacknúť“ prírodu

V rámci ceremoniálu odovzdávania cien Zlatá Nika bol vyzdvihnutý napríklad Američan David Nabb a jeho iniciatíva One-Handed Musical Instrument Trust.

SkryťVypnúť reklamu

Pomáha umelcom so zraneniami zostať činnými vo svojom odbore. Sám Nabb je po porážke a predviedol hru na jednorukom saxofóne. Aj to je jeden z príkladov „hackingu“ prírody pomocou technológií.

Inovátorom a inšpirátorom je aj ocenený svetoznámy umelec HR Giger. Galéria Lentos pripravila rozsiahlu výstavu grafík, videí či kresieb tohto 73­ročného autora vizuálov oscarového Votrelca. Giger bol v tomto kontexte ocenený predovšetkým ako praotec biomechanického umenia a originálny vizionár.

Je isto dôležité mapovať a zachovávať cenné idey a pozitívne činy. Ľudstvo dlhodobo profituje z uložených skúseností iných. Organizátori festivalu opäť poukazujú na rozdiely medzi ľuďmi a strojmi.

K pamätaniu nerozlučne patrí možnosť vyhnúť sa niektorým témam a zabudnúť. Ars Electronica 2013 medzi ne rozhodne nepatrí.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Zuzana Duchová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 338
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 778
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 591
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 748
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 694
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 404
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 705
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu