Bratislava 11. októbra (TASR) - Dni starej hudby 2002 (DSH) sa napriek zastaveniu ich prípravy odohrajú v dňoch 19. až 26. októbra v Bratislave. TASR o tom informovala organizátorka festivalu Alžbeta Rajterová z Centra starej hudby (CSH).
Prípravu festivalu obnovili po tom, čo 10. októbra dostala Rajterová odkaz, že má ísť na ministerstvo kultúry podpísať zmluvu na poskytnutie finančnej podpory, o ktorú žiadali vo februári.
Dramaturgia DSH organizovaných Centrom Starej hudby sa riadi niekoľkými základnými princípmi. Popri uvádzaní európskej hudby v minulosti na interpretačnej úrovni porovnateľnej s vysokým európskym štandardom sa snažia i systematicky odhaľovať bohatú a málo známu hudobnú minulosť Slovenska. Uvádzajú diela významných skladateľov, ktorí z tohto územia pochádzajú alebo tu dlhší čas pôsobili, ale aj diela svetových skladateľov, zachované v slovenských archívoch, ktoré svedčia o významnej hudobnej minulosti tejto krajiny.
Festivalová dramaturgia súbežne organizuje i semináre, workshopy, prednášky medzinárodných kapacít, ktoré sa tešia veľkému záujmu najmä v radoch študentov hudby.
Nemenej zaujímavým aspektom dramaturgie DSH je pravidelné uvádzanie kompozícií súčasných slovenských skladateľov, čím vzniká zaujímavá konfrontácia súčasnej tvorby interpretovanej na historických nástrojoch.
DSH sú členom Asociácie stredoeurópskych festivalov starej hudby a jedným z významných hudobných podujatí hlavného mesta Slovenska. Ich doterajšie ročníky sa svojou dramaturgiou, ako aj účinkovaním najvýznamnejších domácich a zahraničných špecialistov z oblasti interpretácie starej hudby radili medzi popredné hudobné festivaly v európskom kontexte. Svedčí o tom účasť súborov ako El concierto espanol, Les pages et chantres de la Chapelle, Concerto Pollacco, Ensemble baroque de Nice, Musica antiqua Praha, Musica aeterna Bratislava, dirigenti a sólisti ako Andrew Parrott, Steven Stubbs, John Toll, Pascal Dubreuil, Emily van Evera, Elizabeth Wallfisch, Monica Huggett, Eric Hoeprich, György Vashegyi a mnohí ďalší hostia DSH v rokoch 1996-2001.
Organizátori DSH v najbližších rokoch pripravujú aj prezentáciu repertoáru viedenskej Cisárskej dvornej kapely, ktorá pravidelne vystupovala v Prešporku, a to najmä pri príležitosti tunajších korunovácií.