Juhokórejská dráma šokuje násilím, ale svetoznámy režisér sa ním nenechá fascinovať a jeho hrdina za svoje činy pyká.
Dráma juhokórejského filmára Kim Ki-duka Pieta získala na lanskom festivale v Benátkach hlavnú cenu – Zlatého leva. Do slovenských kín dorazila práve v čase, keď mala na benátskom festivale premiéru Ki-dukova novinka Moebius, zaradená síce do hlavnej prehliadky, ale mimo súťaže.
Nemilé pokušenie
Filmársky samorast vlani v Benátkach súťažil už po štvrtý raz a Zlatý lev doplnil jeho kolekciu ocenení zo zvyšných festivalov „veľkej trojky” – Berlína a Cannes.
Na margo svojho filmu Kim Kiduk povedal: „Peniaze sú v kapitalistickej spoločnosti nemilým pokušením, pretože ľudia podliehajú ilúzii, že sú riešením všetkých problémov. V skutočnosti sú však práve peniaze príčinou väčšiny súčasných problémov.” A pokračoval: „Mojich hrdinov tiež spájajú a rozdeľujú peniaze. Silnejšie ako rodinné putá.”
V symbolickej dráme šokuje a znechucuje scénami, keď nemilosrdný vymáhač dlhov Gang-Do (Jung-Jin Lee) mrzačí dlžníkov, reže ruky, láme nohy, ale aj onanuje, znásilňuje ženu, ktorú považuje za vlastnú nikdy nepoznanú matku a necháva sa od nej masturbovať.
Na rozdiel od mnohých súčasných umelecky ambicióznych filmov (napríklad Child of God v réžii Jamesa Franca, ktorý je umeleckou paralelou Piety) sa však Kim Kiduk nestavia nad morálku a nenechá sa fascinovať násilím, ale jeho hlavná postava za svoje činy pyká.
Zviera alebo diabol
Kim Ki-duk, ako mnohí súčasní tvorcovia, zobrazuje zlo všadeprítomné a svojím spôsobom všedné, ale zaujíma k nemu aj iný postoj, nielen chladný odstup či bezmedzný obdiv. Pieta je surovým portrétom, štúdiou prázdneho plytkého človeka, pre ktorého sa jediným zmyslom života stali peniaze. Človeka „oslobodeného od chiméry svedomia“ – a tak zbaveného nielen citov a morálky, ale aj sociálnych väzieb – a teda samotnej ľudskosti.
Človeka vylúčeného zo spoločnosti, žijúceho osamelo na jej okraji, bez rodiny, priateľov, susedov, známych.
Voči svojim obetiam nepociťuje nič: súcit, milosrdenstvo, ale ani nenávisť či zlobu. A tak, keď do jeho nezaujímavého stereotypného a prázdneho života jedného dňa s vehementnou neodbytnosťou vtrhne neznáma zrelá žena Mi-Son (Min-soo Jo) a prinúti ho cítiť aspoň niečo, začne sa Gang-Doov neodvratný pád. Obrazne i doslova.
Viac než kritika kapitalizmu
Aj medzinárodná kritika sa zhoduje na tom, že Pieta je azda divácky najprístupnejší Kim Ki-dukov film. S jasným príbehom a dramaturgickou stavbou hodnou psychologického trileru i s jednoznačnými symbolmi a metaforami. Ústredná – s matkou, objímajúcou mŕtve telo syna sňaté z kríža – je daná už samotným názvom.
„Verím, že všetci, ktorí žijeme v dnešnej dobe, sme spolupáchatelia a hriešnici. Od veľkých vojen až po triviálne zločiny. Pretože Božej moci nemožno uniknúť, rozhodol som se tento film pomenovať Pieta, ako symbol hľadania Božej milosti,“ povedal autor.
Našťastie, scenárista, režisér a strihač Ki-duk spolu s kameramanom Jo Young-Jikom a s presvedčivými hercami nechávajú divákovi dostatočný priestor na vlastnú interpretáciu. Nie každý teda v Piete musí nevyhnutne vidieť len kritiku kapitalizmu tak ako väčšina západných recenzentov.
Projekt 100
FILMY
Big Lebowski
réžia: Joel Coen
Hirošima, moja láska
réžia: Alain Resnais
Mesiac
réžia: Ondrej Rudavský
Lore
réžia: Cate Shortland
Pena dní
réžia: Michel Gondry
Pieta
réžia: Kim Ki–duk
Post tenebras lux
réžia: Carlos Reygada
Snehulienka: Iný príbeh
réžia: Pablo Beger
Sneh
réžia: Ivana Šebestová
Sunset Boulevrad
réžia: Billy Wilder
Vtedy na Západe
réžia: Sergio Leone
Zázrak
réžia: Juraj Lehotský
Filmy z tohtoročnej prehliadky Projekt 100 sa dostanú do 60 kín v 49 mestách. Zostanú tam do polovice decembra.
Autor článku