SME

Farbistý príbeh jedného života v umení

KNIHA TÝŽDŇA / MAĽOVANIE / MILOVANIE Rudolf Fila, „najlepší kunsthistorik medzi maliarmi a najlepší maliar medzi kunsthistorikmi“, o sebe rozpráva nerád, zato sa bravúrne pohybuje naprieč storočiami, dejinami, disciplínami a osobnosťami.

KNIHA TÝŽDŇA / MAĽOVANIE / MILOVANIE

Rudolf Fila, najlepší kunsthistorik medzi maliarmi a najlepší maliar medzi kunsthistorikmi“, o sebe rozpráva nerád, zato sa bravúrne pohybuje naprieč storočiami, dejinami, disciplínami a osobnosťami

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozhovory so známymi osobnosťami politického, spoločenského či kultúrneho života sa v poslednom čase stali obľúbeným žánrom tej ľahšej, populárnejšej, ale i vážnej literatúry. Oral history, „dejiny ústne vyrozprávané“, svedecké výpovede priamych účastníkov, aktérov historických udalostí dnes bohato využívajú ako pramenný materiál historické vedy i vedy o umení. Tento žáner stojí niekde na pomedzí memoárovej (autobiografickej a spomienkovej) spisby a monografických opusov, pre ktoré je vždy vzácnym zdrojom nielen faktov a informácií, ale hlavne konfrontácie názorov i spôsobov premýšľania spovedanej osobnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Maliara, pedagóga a vskutku polymúzickú osobnosť nášho umenia sa podujali vyspovedať dvaja teoretici: historička umenia Barbara Bodorová-Haruštiaková a literárny vedec Peter Zajac, ktorý má za sebou na tomto poli výrazné dielo ozvláštnené občasnými únikmi do spriaznených disciplín, napríklad výtvarného umenia. Výsledkom je kniha Maľovanie / Milovanie s podtitulom Rozhovory s Rudolfom Filom (Vydavateľstvo Michala Vaška).

Ich spoločné debaty sa odohrali v časovom rozpätí od 4. októbra 2010 do 9. februára 2011 v bratislavskom ateliéri umelca. Rozhodne boli partnermi poctivo-zaujatými „objektom“ svojich interview, vystupovali ako osobnosti znalé, rozhľadené tak v autobiografických, ako aj v širších spoločensko-kultúrnych i umeleckých súvislostiach, pohybovali sa medzi voľným rozhovorom a akademicky exaktne a stroho formulovanými otázkami.

SkryťVypnúť reklamu

Človek rozhovoru

Rudolfa Filu (1932, Příbram na Morave) vari netreba umenia znalej verejnosti predstavovať. Ale predsa: je jednou z najvýznamnejších postáv slovenského maliarstva druhej polovice 20. storočia, dlhoročný a uznávaný umelecký pedagóg, ktorý si vždy dokázal ubrániť svoju vnútorne slobodnú predstavu umenia. Fila je však aj „človekom rozhovoru“, ako ho definovali sami autori. S miernym nadsadením by sa dalo povedať, že vždy rovnako dobre vládol štetcom i slovom (v našich podmienkach je to absolútne unikum), o čom svedčia viaceré knihy, ktoré napísal, početné eseje, rozhovory, katalógové texty, vernisážové prejavy či publikované úvahy alebo postrehy (naposledy v knižnom výbere Cestou, Petrus 2003 – Cena Dominika Tatarku).

Aj preto v jeho okolí často zaznieval bonmot, že je „najlepším kunsthistorikom medzi maliarmi a najlepším maliarom medzi kunsthistorikmi“. Ale vážne – počúvať, čítať, resp. rozprávať sa s Filom o umení bol vždy zážitok. A jedným dychom treba podotknúť, že sa orientuje nielen vo svojej domovskej disciplíne – výtvarnom umení a maliarstve, v jeho dejinách i jemu konvenujúcej súčasnosti, ale rovnako dobre aj v literatúre, najmä poézii, a v hudbe. Gro knihy tvoria, prirodzene, Filove úvahy o umení, pričom o sebe rozpráva nerád, zato sa zas bravúrne pohybuje naprieč storočiami, dejinami, disciplínami, osobnosťami. Vidí a vie, čo iní nevidia a nevedia. A vždy sa o to rád podelí.

SkryťVypnúť reklamu

Sigmunda Freudová

Autorom knihy treba rozhodne poďakovať už za to, že vznikla, i keď možno – obrazne povedané – v hodine dvanástej. Každé zaznamenané, autentické svedectvo veľkej osobnosti je vždy neopakovateľné (veď koľko možných rozhovorov s inými osobnosťami vôbec nevzniklo...) a neoceniteľné pre budúce generácie i budúcich bádateľov (nech to vyznie akokoľvek pateticky, ako historička umenia viem, čo to znamená).

Filovi patrí úcta za intelektuálnu výdrž, sústredenie i námahu, ktorá nebola samozrejmosťou. Tam, kde sa pamäť dostávala niekedy do úzkych, mu rovnocenne nielen vo faktoch, ale aj v komentároch a trefných postrehoch sekundovala manželka, reštaurátorka Dorota Filová (a jej alter ego „Sigmunda Freudová“). Z rozhovorov, ktoré si vzácne zachovávajú svoj bezprostredný, hovorový, dodatočne veľmi neštylizovaný charakter (a, mimochodom, nevyhýbajú sa ani slepým uličkám) vznikol tak nielen farbistý, ale aj veľmi ľudský príbeh jedného života v umení. Rozprávanie o láskach a neláskach, výberových príbuznostiach, práci, tvorbe a pedagogickom poslaní, kolegoch a žiakoch, ktorý nezakrýva pochybnosti, presvedčenia, ale ani radikálne súdy o dnešnom stave umenia civilizácie, okorenené štipkou provokácie a humoru, typickej irónie a sebairónie.

SkryťVypnúť reklamu

A čo ešte? Hľadanie odpovede na večnú otázku: „Načo nám je umenie“? Úsmev, vernejšie akýsi messerschmidtovský úškľabok nad súčasným stavom vecí, filovské mávnutie rukou nad márnosťou a márnivosťou tohto sveta ako bonus na záver.

Autor: Katarína Bajcurová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 041
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 010
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 826
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 938
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 614
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 514
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 941
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu