SME

Dievčatko na konci sveta

Hoci od druhej svetovej vojny uplynulo 68 rokov, s narastajúcim odstupom prináša nové, donedávna nemysliteľné témy, hrdinov i príbehy. V našich kinách je príbeh, ktorý ukáže viac než len premenu Nemecka.

Z filmu Lore.Z filmu Lore. (Zdroj: ASFK)

Hoci od druhej svetovej vojny uplynulo 68 rokov, s narastajúcim odstupom prináša nové, donedávna nemysliteľné témy, hrdinov i príbehy.

V tomto roku do našich kín prichádza niekoľko filmov z 2. svetovej vojny. Už sme videli 4 dni v máji Achima von Borries, na jeseň nás čaká francúzska dvojica Ticho na mori a Tu na Zemi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V jeden septembrový týždeň mali premiéru dve vojnové drámy, obe nazvané menami hlavných postáv, ale úplne odlišné. Česko-slovensko-holandská Colette Milana Cieslara a austrálsko-britsko-nemecká Lore.

SkryťVypnúť reklamu

Nie strach, ľahostajnosť

Druhý celovečerný film Austrálčanky Cate Shortlandovej (Salto do života) je adaptáciou románu Dark Room, mimoriadne úspešného debutu britskej spisovateľky Rachel Seiffertovej s austrálskymi a nemeckými koreňmi. Dospievajúca Hanelore je najstaršie z piatich detí nacistického dôstojníka. V románe má 12 rokov, vo filme je staršia. Spolu s bratmi-dvojčatami, mladšou sestrou a najmladším bratom – bábätkom ako deti hrdinu nepoznali nič iné len život na výslní, v rodičovskej láske, hojnosti a všadeprítomnej ideológii.

No všetko sa razom zmenilo. Vodca je mŕtvy. Najskôr museli s nervóznymi rodičmi náhle opustiť dom a presťahovať sa na vidiek. Potom odišiel otec, aby sa vydal do rúk spojencov. Vraj je zločinec. Onedlho ho nasledovala i matka. Ešte predtým nakázala Lore, aby odprevadila súrodencov k babičke. Deväťsto kilometrov cez krajinu, ktorá práve prehrala vojnu.

SkryťVypnúť reklamu

Film neponíma situáciu len ako príbeh o putovaní či dospievaní, obraz povojnového Nemecka, ale predovšetkým ako úplný koniec jedného sveta či života – a začiatok nového. Hľadí akoby detskými očami, priznanou nepokojnou rozhýbanou ručnou kamerou, ktorá sa stáva priamym aktérom pomerne statických scén, kde sa toho zdanlivo deje veľmi málo.

Vzďaľuje sa a približuje, zvedavo nazíza, občas sa postáv priam dotýka, obracia sa hore nohami, vrhá tiene, ohýba konáre a vlní steblá. Spolu s hudbou a ruchmi vytvára takmer surrealistický snový pocit, pričom základnou emóciou nie je ohrozenie, strach ani napätie, ale zmätenosť, rezignácia, ľahostajnosť, i napriek vrcholiacemu letu chlad, nedôvera, šok po strate všetkých hodnôt aj istôt a pomalé, nesmelé odhodlávanie sa na hľadanie nových. Lore sa učí prijímať zodpovednosť.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Refrén farby zrazenej krvi

Krajina je do veľkej miery odľudštená a pustá, prevládajú v nej modrá farba vody a neba, zelená farba trávy a machu, bielosivá hmla, ale aj farba zrelých obilných klasov, ktoré nemá kto zožať.

Jedným z refrénov je farba zrazenej krvi. S priamymi hrôzami vojny sa deti stretajú málo alebo ich nedokážu vidieť, či rozlíšiť. Lore a jej súrodenci sa v žiadnej situácii nedokážu naplno oddať smútku, rovnako ako po zavŕšení cesty nenájdu šťastie a radosť. Stretnutie s tajomným Thomasom v dievčati prebudí dosiaľ nepoznané pocity, čo Lore privádza do ešte väčšieho zmätku.

Aj po hereckej stránke dominujú ženy. Hlavnú postavu presvedčivosťou a podmanivosťou obdarila dvadsaťročná Saskia Rosendahl. Výrazný expresívny výkon Ursiny Lardiovej obohatil rolu matky o rozmer antickej drámy. Bez glorifikácie, ospravedlňovania či vysvetľovania.

SkryťVypnúť reklamu

Režisérka sa vyhýba akémukoľvek náznaku sympatií. Následkom toho je síce film plný najrôznejších odtienkov všemožných pocitov a nálad, ale diváka necháva takmer bez citu. Len záver, v ktorom sa Lore konečne vzbúri, predstavuje svetielko nádeje.

Lore

Nemecko - Austrália - Veľká Británia 2012. 108 minút.
Réžia: Cate Shortland.
Účinkujú: Saskia Rosendahl, Nele Trebs, Phillip Wiegratz, Ursina Lardi a ďalší.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 060
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 028
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 831
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 947
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 628
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 475
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 958
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu