O týždeň sa začína festival Divadelná Nitra, sústredí sa na autorské divadlo inšpirované dokumentmi o tajnej polícii bývalých komunistických krajín.
„Moja predstava je žiť v štáte, kde umenie a kultúra nebudú len voľnočasovým artiklom či bohapustou zábavou, ale súčasťou budovania charakteru a mnohostrannosti človeka.“
To sú slová Dariny Károvej, šéfky festivalu Divadelná Nitra. Priznáva, že majú v sebe istý kazateľský pátos. Ako oduševnená divadelníčka sa totiž stále snaží na poli slovenskej kultúry niečo zmeniť, zlepšiť, zachrániť.
„Pri svojej averzii voči bezobsažným prejavom akosi nemôžem inak,“ vraví.
Prípravy 22. ročníka prestížneho podujatia v týchto dňoch finišujú. Festivalom sa nesie téma Očistení ako prirodzené vyústenie dlhodobého tematického cyklu. Ten priamo súvisí s hlavnou myšlienkou veľkého projektu Paralelné životy - 20. storočie očami tajnej polície, ktorý po troch rokoch vrcholí v hlavnom programe.
Do Paralelných životov, financovaných z veľkej časti z peňazí EÚ, sa zapojilo šesť divadiel z krajín strednej Európy. Počas troch rokov tímy tvorcov navštevovali archívy tajných polícií a inšpirovali sa pri tvorbe vybranými dokumentmi. Vznikli tak originálne inscenácie - tri z nich už mali premiéru vo svojej krajine, tri budú vo svetovej premiére uvedené až v Nitre.
Ako sa vyčíňalo u nás
Slovenským partnerom projektu je bratislavské divadlo SkRAT. Prinesie príbeh neobjasneného prípadu podivnej smrti dvojitého agenta a tajne vysväteného kňaza Přemysla Coufala z roku 1981.
Česko reprezentuje dokumentárna operná inscenácia Mučiace hry o prípade vyšetrovania zázraku v Číhošti, počas ktorého ŠtB umučila farára Josefa Toufara. Autorom libreta je Aleš Březina, známy v Nitre predovšetkým oceňovanou operou Zítra se bude o procese s Miladou Horákovou. Aj tentoraz obsadil do jednej z hlavných úloh svetoznámu opernú speváčku Soňu Červenú.
Maďarský súbor Szputnyik, jeden z najúspešnejších vlaňajších hostí festivalu, príde s utajeným príbehom psychiatričky, z ktorej komunistický systém urobil psychiatrickú pacientku. Autorom je mladý básnik a raper Péter Závada, syn známeho spisovateľa Pála Závadu.
Nemecká inscenácia režiséra Clemensa Bechtela stavia vedľa seba skutočné osoby mužov a žien, ktorých kruto poznačila nemecká tajná polícia Stasi. Poliaci zinscenovali stretnutie smutne presláveného agenta tajnej polície a mladej herečky, dcéry disidenta. O praktikách rumunskej Securitate bude hovoriť hra Typografia majuskula cez tragický príbeh chlapca, túžiaceho po slobode.
V rámci hlavného programu vystúpia ešte súbory z Francúzska, Slovinska či Chorvátska. Slovensko budú reprezentovať Aréna s Holokaustom, Stoka s Neistým gruntom, SND s inscenáciou Rechnitz - Anjel skazy a MD Žilina s Modrofúzom.
Vynoriť sa z minulosti
Sme očistení? Od čoho vlastne? Aká je naša minulosť, treba ju stále riešiť? - pýtajú sa organizátori. Odpovede im začnú dávať hostia z celej Európy a predovšetkým diváci už o týždeň. Festivalová dramaturgia k nim smerovala po minulé roky témami ako Prezraď svoje tajomstvo alebo Vina-nevina.
„Prichádzali spolu so skúmaním našich vlastných životných pocitov,“ hovorí pre SME riaditeľka festivalu. „Stále sme sa nevyrovnali s minulosťou, navyše cítime v prostredí, ktoré nás obklopuje, nánosy nových problematických spoločenských javov. Odpovede hľadáme v hodnotnom divadle.“