Bez noviniek a premiér sa nezaobíde žiadne poriadne divadlo, koncertný dom či festival. Niektoré sú často len povinnou jazdou, iné však naozajstnou udalosťou. Ponúkame vám tie druhé - vybrané akcie ročníka 2013-2014 na Slovensku, ktoré majú šancu zaujať divákov aj kritikov.
Svätenie jari
Keď mal pred sto rokmi tento Stravinského balet v Paríži premiéru, vzbudil obrovský škandál, diváci pískali, odchádzali. Svätenie jari ich šokovalo barbarským námetom – dej sa začína pohanským obetovaním tancujúcej dievčiny bohovi jari aj Stravinského novátorskou hudbou. Dnešné publikum to už, samozrejme, vníma inak, Svätenie jari je klasikou 20. storočia. Teraz si ho môžete vypočuť na otváracom koncerte Bratislavských hudobných slávností.
27. septembra, Slovenská filharmónia
ChaOtica
Tanečník a choreograf Pál Frenák sa vrátil do Maďarska v roku 1999, aby položil základy francúzsko-maďarskej tanečnej skupiny. Tá okamžite spôsobila svojou odvážnosťou senzáciu na tanečnej scéne a vniesla novú tanečnú kultúru inovatívnym technickým riešením. „ChaOtica hovorí o krehkých a komplikovaných vzťahoch medzi mužmi a ženami, medzi individualitou a skupinou,“ vraví autor o svojej tanečnej inscenácii, ktorú pripravil pre Košice s hudobníkom Attilom Gergelym. „Je tiež reflexiou na milióny spôsobov ľudských vzťahov, na teóriu chaosu a dynamickosť života, silu náhody, ktorá môže stvoriť nové fantastické veci.“
27. septembra, Balet ŠD Košice
Verdiho rok
V októbri uplynie dvesto rokov od narodenia kráľa opery Giuseppe Verdiho. Slovenské národné divadlo tomu výrazne prispôsobilo svoj program. Ak máte chuť vypočuť si Rigoletta, Nabucca, La Traviatu, Macbetha, Otella alebo Aidu, sledujte program opery, budete mať niekoľko príležitostí počas celej sezóny. Na Macbetha alebo Nabucca však môžete zájsť aj do opery v Banskej Bystrici a v Košiciach.
4. októbra, Rigoletto (premiéra), SND
Joyce DiDonato
Nositeľka Grammy Award za najlepšie klasické vokálne sólo z roku 2012 príde spievať do Bratislavy 7. novembra. Americká mezzosopranistka už vystupovala s mnohými orchestrami svetového mena, domáce hľadisko má v Metropolitnej opere v New Yorku. Na bratislavskom recitáli zaspieva árie kráľovien z diel Handla, Vivaldiho, Glucka, Monteverdiho či Scarlatiho.
7. novembra, nová budova SND
Dorian Gray
O opere skladateľky Ľubice Čekovskej na námet podľa slávneho románu Oscara Wilda sa začalo hovoriť už v roku 2009. Medzitým sa niekoľkokrát zmenilo vedenie SND, ale tento termín by už mal byť finálnym. Dielo v troch dejstvách je v angličtine, pripravil ho medzinárodný tím – autorkou libreta je spisovateľka Kate Pullingerová, hudobné naštudovanie Christopher Ward, réžia Nicola Raab. Premiéra zaznie v rámci medzinárodného festivalu súčasnej hudby World New Music Days.
8. novembra, historická budova SND
Dve nové opery
Skladateľ Marek Piaček chystá na jeseň dve premiéry na opačných koncoch republiky. V Slovenskej filharmónii uvedie Apolloperu„melodrámu o jednom bombardovaní pre zbor, dvoch hercov a trombón“, ktorá sa zaoberá životom v medzivojnovej Bratislave a v továrni Apollo, v košickej Kunsthalle operu-dokument 66 sezón, ktorá vychádza z úspešného rovnomenného filmu Petra Kerekesa a zachytáva osobné dejiny obyvateľov Košíc na pozadí udalostí veľkých dejín.
19. novembra, Malá sála Slovenskej filharmónie - 14. decembra, Kunsthalle Košice
Kaija Saariaho
Jedna z najvýznamnejších žijúcich autoriek klasickej hudby, ktorej diela uvádza newyorská filharmónia, parížska Opéra National či festival v Salzburgu, strávi v novembri týždeň na Slovensku. Festival Melos-Étos uvedie niekoľko jej skladieb, vrátane svetovej premiéry komornej verzie jej oratória La Passion de Simone, ktorú v Bratislave zahrá súbor La Chambre aux échos.
14. novembra, Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava Bratislava
Ibsen, Ballek, Roth
Režisér Rastislav Ballek pravidelne spolupracuje s divadlom Aréna na tituloch, v ktorých sa spája závažná téma a inovatívne inscenačné postupy. Pokračovaním tejto línie bude inscenácia drámy škandinávskeho klasika Henrika Ibsena Rosmersholm. Zdanlivo staromódna hra o voľbe intelektuála medzi tradíciou a inováciou má ambíciu premeniť sa na výsostne súčasnú výpoveď o spoločenskom tlaku na ideologické zaradenie. Úlohu evanjelického kňaza Johannesa Rosmera, okolo ktorého sa rozkrúti tragický kolotoč protichodných tlakov a ambícií, prijal Robert Roth.
5. decembra, divadlo Aréna
Píplmeter
„Prostredníctvom pripravovaných inscenácií chceme hovoriť o zle, ktoré sa v nás a v našom zvláštnom svete vykĺbenom z normálu udomácňuje,“ uvádza novú sezónu so sloganom Resident Evil žilinské divadlo. Jednou z ťažiskových inscenácií je Píplmeter, ktorý napísala mladá dramatička Michaela Zakuťanská priamo pre súbor v rámci rezidenčného pobytu. Bývalá žena ministra kultúry, ktorá má problémy s alkoholom, žije v jednoizbovom sídliskovom byte s dcérou a jej nemanželským synom. V bezvýchodiskovej situácii sa objaví televízny producent, ktorý ponúkne východisko v podobe účinkovania v reality šou. Postavy hry sú predobrazmi antických hrdinov zasadených do slovenských reálií.
7. decembra, Mestské divadlo Žilina
Desatoro
Desať slovenských režisérov, desať prikázaní v netradičných priestoroch SND. Cieľom projektu je cyklus 20-minútových inscenácií – meditácií (polemík, variácií) na témy a motívy, ktoré prináša biblické Desatoro. Do projektu boli pozvaní tvorcovia, ktorí dosiahli úspechy na domácej i zahraničnej scéne, ako napríklad Sláva Daubnerová, Marián Amsler, Michal Vajdička či Iveta Jurčová. Okrem inscenácií v spolupráci s filmármi, výtvarníkmi a spisovateľmi paralelne vznikne aj niekoľko multižánrových diel.
31. mája 2014, Štúdio SND
Autor: kul