Hovoriť o národnej identite v spojení s módou môže byť veľmi riskantné. Žiadny pátos však na výstave Módu nezastavíš nenájdete.
Začalo sa to na londýnskom týždni módy, kde dostalo príležitosť ukázať sa v rámci International Fashion Showcase aj Slovensko.
Kurátorka projektu Zuzana Šidlíková dlho skúmala dobové periodiká a veľmi ju zaujal fakt, že hoci postavenie ženy bolo pred osemdesiatimi rokmi obzvlášť na vidieku biedne, odevnej kultúre sa pripisovala nesmierna dôležitosť.
K zmýšľaniu o koreňoch a tradícii sa pridali fotografie Karola Plicku, súčasná hudba od Borisa Čellára, nápaditá inštalácia od štúdia Avant Guard a najmä modely Dany Kleinertovej, Lucie Cabanovej, Izabely Komjati a Michaely Mazalanovej. Výsledok vôbec nie je rozpačitý, skôr naopak. Teraz to môžete posúdiť aj v bratislavskej galérii Satelit.
Dívať sa novými očami
Nielen dizajnéri na Slovensku hľadajú zázemie v minulosti, dnes je pátranie po kultúrnych špecifikách cestou ako sa odlíšiť, hovorí Šidlíková.
Už od príprav výstavy v Londýne si uvedomovala, že to so sebou nesie aj riziká. „Hrozí, že človek skĺzne k pátosu, lacnému obdivu či nostalgii, a tomu sme sa chceli rázne vyhnúť,“ hovorí.
Fotografie Plicku preto dostali formu digitálneho premietania a vystavené modely nejdú po žiadnej prvoplánovej oslave minulosti či ľudových motívov. „Dôraz sme kládli na hravosť, vrstvenie materiálu, remeselnú precíznosť a celkovú bohatosť.“
Nemala to však byť iba obyčajná výstava šiat. „Dnes je dôležité ukázať nielen šaty, ale najmä módu, súčasťou ktorej je konkrétna atmosféra, príbeh a širší kontext.“
Tradícia ako výzva
Celá akcia sa uskutočnila aj vďaka Slovak Fashion Council, ktorý vedie jedna z vystavujúcich - Dana Kleinert. Jej kolekcia Era tento rok získala Národnú cenu za dizajn. Odev pritom ešte nikdy nezvíťazil.
„Tá kolekcia bola pre mňa osobnou výzvou, išla som úmyselne proti téme, ktorú nemám rada, lebo viem, ako zle môže obzeranie sa do minulosti dopadnúť,“ hovorí Kleinert.
Pri navrhovaní je pre ňu najdôležitejší materiál, remeslo a nápad, ktorý nosí v hlave. Materiály na svoje modely si totiž aj sama vyrába. S tým sa viaže aj smutný fakt. Práve v čase, keď získala cenu za dizajn, skrachoval jej dlhoročný výrobca pletených vecí v Nitre. „Je mi to ľúto, lebo ľudia, ktorí sú šikovní a majú roky skúseností, končia v predajniach a remeslo vyhynie skôr, ako by sme si želali,“ hovorí Kleinert.
O šancu ukázať sa aj na budúcom londýnskom týždni módy budú bojovať opäť, chcú tam ukázať aj mladé talenty, ktoré vzídu zo súťaže Slovak Fashion Gradue.
Výstavu, ktorá ukazuje, že móda sa nedá zastaviť, nech sú podmienky na jej vznik hocijaké, si môžete pozrieť aj v rámci festivalu Blaf. Začína sa dnes.