Bratislava 14. októbra (TASR) - Do konca novembra môžu autori vo veku do 35 rokov posielať svoje synopsy alebo literárne predlohy do prvého ročníka scenáristickej súťaže o Cenu Tibora Vichtu.
Hlavným motívom zrodu súťaže je napomôcť tvorbu nových filmových scenárov, preto sa autorské zápolenie uskutočňuje na poli troch filmových kategórií - hranej, dokumentárnej a animovanej. Predpokladom účasti je zaslanie literárnej poviedky alebo synopsy v rozsahu maximálne 10 strán pre hraný film alebo päťstranovej synopsy či bodového scenára v prípade dokumentárneho a animovaného filmu. Nepovinnou prílohou pre hraný film je storyboard, prihlášku v kategórii dokumentárny a animovaný film môže sprevádzať fotodokumentácia a výtvarné návrhy.
Scenáristickú súťaž oficiálne vyhlásili 23. júna v Trenčianskych Tepliciach počas tohtoročného festivalu ARTFILM. Jej hlavným cieľom je poskytnúť priestor talentovaným autorom na prezentáciu prác, ich konfrontáciu s názormi filmových a televíznych odborníkov a s finančnou podporou doviesť literárne námety do podoby scenárov následne ponúknutých filmovým a televíznym tvorcom na spracovanie. Odbornými garantmi sú Dagmar Ditrichová a Ondrej Šulaj a scenáristické zápolenie sa uskutoční v dvoch kolách. V prvom posúdi porota iba synopsy, pričom víťazných autorov zverejní v polovici februára 2003. Títo by mali do konca mája, kedy je uzávierka druhého kola, odovzdať už hotové literárne filmové scenáre.
Výsledky oficiálne zverejnia na slávnostnom večere v rámci 11. ročníka MFF ARTFILM v júni 2003. Počas neho sa najskôr uskutoční autorská prezentácia siedmich najlepších prác a členovia poroty potom vyberú víťazný scenár v každej kategórii. Popri oficiálnej Cene Tibora Vichtu získajú vybraní autori aj finančné a vecné dary.
Bližšie informácie o podmienkach súťaže, ako i prihlášky možno nájsť na internetovej stránke www.artscript.sk.
Tibor Vichta (1933-1991) patrí medzi významné osobnosti slovenskej kinematografie. Štúdium dramaturgie a scenáristiky absolvoval v roku 1957 na pražskej FAMU, ale už počas štúdií pracoval ako dramaturg Štúdia hraných filmov v Bratislave. Jeho scenáre k hraným filmom a televíznym i filmovým dokumentom sa vyznačujú výrazným dramatickým konfliktom, výstavbou a funkčným dialógom. Medzi jeho najvýznamnejšie filmy, na ktorých spolupracoval s poprednými slovenskými režisérmi, patria Balada o siedmich obesených (Martin Hollý), Boxer a smrť (Peter Solan) a Víťaz (Dušan Trančík). Slovenská Asociácia filmových a televíznych kritikov vyhlásila Vichtu za najlepšieho slovenského scenáristu 20. storočia.