Los Angeles 14. októbra (TASR) - Šéf slávneho bigbandu 50. a 60. rokov 20. storočia, americký hudobník, skladateľ, aranžér a dirigent Ray Conniff zomrel v sobotu vo veku 85 rokov v jednej z nemocníc v kalifornskom San Diegu.
Laureát ceny Grammy za nahrávku melódie Somewhere My Love zo svetoznámej filmovej adaptácie románu Borisa Pasternaka Doktor Živago bol neoficiálnym praotcom easy listening.
Inštrumentálne skladby, obohatené často iba o hlasy intonujúcich vokalistov, v interpretácii The Ray Conniff Orchestra and Singers patrili dlho medzi mimoriadne úspešné nahrávky. Nie je preto prekvapujúce, že Conniff realizoval za viac ako 60 rokov kariéry vyše 100 albumov, z ktorých sa 25 dostalo do americkej hitparády TOP 40.
Medzi najúspešnejšie nahrávky orchestra patril debutový album SďWonderful, ako aj tituly Besame Mucho, New York, New York a ďalšie. Za nahrávku vianočnej We Wish You A Merry Christmas udelili v roku 1962 producentovi 10 zlatých a dvoch platinových albumov titul najpredávanejšieho umelca gramofónovej spoločnosti CBS Records.
Rodák z Attlebora v americkom štáte Massachusetts dostal v roku 1974 ako prvý špičkový americký interpret z oblasti populárnej hudby príležitosť nahrať album v bývalom Sovietskom zväze. Už dávno predtým sa spolupodieľal na úspešných nahrávkach viacerých svetoznámych sólistov, napríklad Guya Mitchella, Frankieho Laina, či Johnnyho Mathisa. Počas vojny vo Vietname koncertoval aj v Bielom dome. Vlani sa predstavil na turné po Brazílii. V marci tohto roku interpretoval melódiu z Doktora Živaga na svadbe Lizy Minnelliovej a producenta Davida Gesta.
Produkcia Raya Conniffa, ktorú postupne vytlačili z popredných miest hitparád rockďnďroll, beat, rock, disco a ďalšie hudobné žánre, si však naďalej zachováva mimoriadne postavenie.
3 2 le pel