Režisér Ron Howard možno nerešpektoval fakty, ale nakrútil snímku plnú city, vášne aj zaujímavých otázok.
Boli raz dvaja chlapci z lepších rodín. Všetkými milovaný ľahtikársky britský plejboj a všetkými obávaný puntičkársky odmeraný Rakúšan. Extrovert a introvert. Oheň a ľad. Nič už nemohlo byť protikladnejšie.
A predsa ich napokon čosi spojilo: opojenie hazardom. James Hunt a Niki Lauda. Dva svety, ktoré sa zrazili na majstrovstvách F1.
Rivali a Súperi
Americký režisér Ron Howard úspešne osciluje od fantastiky (Willow) cez trilery (Výkupné), rodinnú zábavu (Grinch) až po rekonštrukcie skutočných udalostí – Apollo 13) a životopisné drámy (Čistá duša, Druhá šanca).
Jeho rekonštrukcia televíznej diskusie amerického prezidenta a televízneho moderátora vo filme Frost/Nixon má blízko k novej snímke Rivali.
Nielen preto, že scenár napísal ten istý Peter Morgan (Posledný škótsky kráľ, Kráľovná), ale aj preto, že politickú debatu povyšuje na symbol a zobrazuje ju ako napínavý nemilosrdný duel na život a na smrť, saturujúc tak divákovu dušu i racio.
Iste, nafilmovať preteky F1 tak, aby boli zábavné a napínavé, je jednoduchšie. Lenže Rivali nie sú len o novodobých rytierskych turnajoch. Sú o dlhoročnom neľútostnom zápolení dvoch rozdielnych mužov, dvoch životných postojov, princípov, čo sa z počiatočnej antipatie mení až na rešpekt a dokonca akýsi druh partnerstva.
Pripomínajú tým neprekonateľných Súperov Ridleyho Scotta, na čo vtipne poukazuje i slovenský názov.
Ostatné je nepodstatné
Pôvodný titul Rush pomenúva posadnutosť, rauš, ktorý pozná každý hazardér a priznáva sa k nemu nejeden pilot F1. Aj Lauda, ktorý hral pri vzniku Rivalov dôležitú rolu. Vraj spolupracoval s Danielom Brühlom, ktorý ho hrá naozaj dokonale, kým Hemsworthov Hunt pripomína rozšafného severského boha Thora.
Možno aj preto Lauda vyznieva pozitívnejšie ako nebožtík Hunt, ale pôvab snímky tkvie v tom, že má dvoch rovnocenných hrdinov a aj v konečnom dôsledku sú víťazmi obaja. Laudova nehoda je pre oboch katalyzátorom ich dozrievania.
Spolu s kameramanom, strihačmi a, samozrejme, i autorom hudby Hansom Zimmerom vytvoril režisér Ron Howard pôsobivé, dramatické scény pretekov ako osobných súbojov s nádychom obdobia.
Možno nie sú celkom do bodky presné, ale zato sú plné nálad a citov. Sú pútavé a pôsobia aj na laikov, ktorí k F1 nemajú takmer žiadny vzťah.
Súkromný život hrdinov už taký emotívny nie je: akoby skutočne naplno žili len v kokpitoch a všetko ostatné bolo pre nich nepodstatné.
Rozum verzus cit
Rivali nie sú odborná dokumentaristická rekonštrukcia pre znalcov, ale zábava pre masy, ktorej nechýbajú vyššie ambície.
Cez zábavný napínavý príbeh dvoch večných súperov hľadá nielen odpoveď na otázku, prečo sú rozumní dospelí ľudia ochotní nasadať do pojazdných bômb a riskovať život, ale skúma, kto sme a kam smerujeme.
To bežná filmová komercia nerobí, prenecháva to umeniu. Rivalom sa podarilo spojiť jedno i druhé. Zábavu, napätie, vášeň, štýl... cit i rozum.
Rivali
Rush
USA – Nemecko – Veľká Británia 2013, 123 minút.
Réžia: Ron Howard.
Hrajú: Daniel Brühl, Chris Hemsworth, Olivia Wilde, Pierfrancesco Favino a ďalší.
Premiéra v SR: 3. októbra.