SME
Piatok, 2. december, 2022 | Meniny má Bibiána

CE.ZA.AR 2013: Pozrite si víťazov ceny za architektúru

Slovenská komora architektov vo štvrtok večer vyhlásila laureátov cien za architektúru.

Pri uvedení sedemnástich nominovaných diel aktuálneho ročníka cien CE.ZA.AR to možno znelo trochu stroho.
Sedemčlenná porota vyzdvihovala najmä prácu mladých architektov, ktorí v čase finančnej krízy zohľadnili ekonomické riešenia. Hovorili aj o jednoduchosti, funkčnosti a účelnosti.

Dnes je už jasné, čo presne tým mali na mysli: tak napríklad – veľmi príjemne pôsobiacu chatu so zelenou strechou, ktorá je postavená z dreva a slovo ekológia pre ňu nie je iba prázdnou frázou, alebo spôsob, akým sa dá v malom byte zmeniť štandard osemdesiatych rokov minulého storočia na súčasné, efektívne a veľmi osobné bývanie pre mladú rodinu.

Okrem šiestich kategórií, v ktorých rozhodovala porota, prebiehalo aj internetové hlasovanie denníka SME. Najviac hlasov získal projekt revitalizácie na vrchu Hradová v Košiciach.

Správa pre verejnosť

Sedemčlenná porota sa počas obchôdzok po nominovaných domoch, bytoch či vonkajších priestoroch veľa rozprávala o tom, akú správu môžu prostredníctvom ceny podať verejnosti.

„Pre architekta je veľmi dôležité rozprávať sa s inými tvorcami, hľadať silné stránky architektúry aj jej chyby,“ hovorí člen poroty Martin Jančok, ktorý je dvojnásobným laureátom ceny spolu s Alešom Šedivcom.

Niekoľkodňové putovanie po finálových projektoch a následné rozhodnutie podľa neho ukazuje aj širší spoločenský kontext a aktuálnu situáciu, na ktorú víťazné stavby reagujú.

Šéf poroty Patrick Colombier z Francúzska vidí v tvorbe slovenských architektov „veľa solídnej práce“, ale ocenil i to, že sa zaoberajú aj problematikou priestoru a funkčnosti, ktoré sa vo Francúzsku neraz strácajú „v prospech vizuálu fasády“.

Jednoduché a pekné

Azda najviac to vystihuje práve interiér bytu v Nitre, kde sa tímu architektov z ateliéru Toito podarilo na priam miniatúrnej ploche urobiť maximum, čo sa týka využitia priestoru.

Výsledok pritom vôbec nepôsobí stiesnene, skôr naopak, použitím dreva a premyslených úložných priestorov získal strohý panelák zvláštne čaro a akúsi mäkkosť.

Napokon, prírodné materiály a skôr odkrývanie než zakrývanie pôvodných materiálov a vrstiev je badateľné nielen z víťazných, ale i ostatných nominovaných diel tohto ročníka.

Kategória: Rodinné domy

Rekreačná chata, Nižný Klátov

autori: Michal Mihaľák, Ján Kánocz, autor foto: Ján Kánocz, text: Ing. arch. Broňa Tarnócy

Zámerom architektov bolo vytvoriť priestor na dokonalý relax počas letných mesiacov. Konštrukčne a koncepčne je chata navrhnutá ako drevostavba. Nosné prvky sú z masívu, na rozdiel od bežných sendvičových drevostavieb, kde základ tvorí nosný rám obložený z interiéru a exteriéru. Dispozičné riešenie vychádza z obmedzení veľkosti a orientácie pozemku. Pozemok je svahovitý, so stúpaním smerom na západ. Uhlopriečnym návrhom komunikácie (schodiskom) sa podarilo zaujímavo rozdeliť a rozčleniť priestor. Zo všetkých miestností je možnosť prejsť na terasu, ktorá lemuje objekt chaty z južnej, západnej a východnej strany. Umocňuje priamy kontakt s krásnou lesnou scenériou v blízkosti a fenomén zelenej strechy v kombinácii s drevenou konštrukciou a zvukovou kulisou potoka. Podľa architekta je najväčším prínosom zhmotnenie vlastného konceptu masívnej drevenej konštrukcie, jej pravdivosť, úprimnosť a variabilita. Je to objekt, pri ktorom slovo ekológia nie je len peknou frázou.
Rekreačná chata, Nižný Klátov.
Rekreačná chata, Nižný Klátov.
Rekreačná chata, Nižný Klátov.

Kategória: Bytové domy Bytový komplex

Alfa Beta Gama, Bartókova ulica 2 b/c/d, Bratislava

autori: Peter Čavara, Peter Sány, autor foto: Peter Sány, text: Ing. arch. Broňa Tarnócy

Zeleň, krásne výhľady, perfektnú dostupnosť, tiché prostredie, bezproblémové parkovanie a ešte viac poskytuje svojim majiteľom bytový komplex Alfa Beta Gama. Funkčná a jednoduchá architektúra splývajúca s okolitou zeleňou poskytuje bývanie pre klientelu, ktorá hľadá bývanie v bytovom dome s výhodami, ktoré táto kategória poskytuje, a zároveň bývanie v rodinnom dome s obmedzením nevýhod tejto kategórie. Text: Ing. arch. Broňa Tarnócy
Bytový dom Alfa Beta Gama.

Kategória: Občianske a priemyselné budovy

Administratívne centrum Reding Tower 2, Račianska ulica, Bratislava

autori: Peter Vitko, Kornel Kobák, autor foto: Ľubo Stacho, text: Ing. arch. Broňa Tarnócy

Architekti vytvorili jednoduchý a zrozumiteľný koncept, adekvátny funkcii a polohe navrhovaných objektov, koncept bez nadbytočných vrstiev a „komplikácií“ s dôrazom na harmóniu vizuálnych, prevádzkových a technicko-technologických parametrov vlastnej stavby, ako aj celkového urbanisticko-architektonického pôsobenia zástavby. Zrozumiteľnosť návrhu, architektonická primeranosť, prevádzková a technická vyváženosť spolu s dôrazom na uplatnenie pôsobenia prírodného fenoménu Karpát a viníc v návrhu novej zástavby – to sú hlavné prednosti architektonicko-urbanistického a hmotovo-priestorového riešenia objektov Reding Tower II. Suverénny a sebavedomý koncept priestorovo a funkčne dotvára areál, v rámci ktorého bol podľa návrhu tých istých architektov zrealizovaný v rokoch 2002 – 2004 administratívny objekt Reding Tower I. Posledný administratívny objekt, ktorý by uzavrel a dopovedal celkový urbanistický a architektonický zámer, čaká na svoju realizáciu, ktorá by umožnila potvrdenie architektonických vízií o celkovom vzhľade a fungovaní areálu.
Administratívne centrum Reding Tower 2.
Administratívne centrum Reding Tower 2.

Kategória: Rekonštrukcia a obnova budov

Rekonštrukcia a modernizácia budovy Krajského súdu, Skutockého 7, Banská Bystrica, autori: Igor Teplan, Miloš Pivko, Eva Teplanová, Katarína Pivková, autor foto: Igor Teplan , text: Ing. arch. Broňa Tarnócy

Architekt dostal jasné zadanie a bolo, v slovníku tohto prostredia, vymaľované. Iná možnosť, ako ho striktne dodržať, neexistovala: využitie podkrovia a tým zvýšenie kapacity budovy, dvora na parkovanie a novú garáž – tak znel rozsudok. Jeho snaha minimalizovať stavebné náklady do historickej podstaty, čitateľnosť novotvarov s akceptovateľným kontrastom k pôvodnému tvarosloviu a logika prevádzky boli základné kamene rekonštrukcie, ktorá v národnej kultúrnej pamiatke priniesla svoje ovocie.

Rekonštrukcia a modernizácia budovy Krajského súdu.

Kategória: Interiér

Byt v Nitre, Nitra

autori: Katarína Príkopská, Ivan Príkopský, Tomáš Szőke, autor foto: Ivan Príkopský, text: Ing. arch. Broňa Tarnócy

Ako prerobiť malý byt s chodbou, malou kuchyňou, kde nevojde ani jedálenský stôl a s jednou izbou na spanie, jedenie a pozeranie TV? Ako zmeniť štandard zo začiatku osemdesiatych rokov minulého storočia na súčasný, bežne dostupný byt? Architekti prehodnotili dispozičné riešenie a navrhli racionálnu odpoveď na základné potreby: spanie, varenie, hygiena, ukladanie vecí a pozeranie TV. Jednotlivé potreby sa museli uspokojiť s čo najminimalistickejším priestorom, ktorého rozmery im však neuberajú na praktickosti, pohodlí, efektivite... Vďaka novému riešeniu, materiálom a snahe bývať „tak trochu inak“ sa škaredé káčatko zmenilo na trochu väčší, trochu viac „smart“, trochu viac osobnejší byt, z ktorého cítiť radosť.

Byt v Nitre.
Byt v Nitre.
Byt v Nitre.
Byt v Nitre.

Kategória: Exteriér

Verejné priestranstvá Palárikovo, Hlavná 82, Palárikovo

autori: Anna Dobrucká, Marián Baláž, Eva Torišková, Eva Vyrosteková, autor foto: Anna Dobrucká, text: Ing. arch. Broňa Tarnócy

Priestor trocha adrenalínový, trocha spoločenský, trocha dobrodružný a hravý, hlavne však spájajúci rôzne vekové skupiny obyvateľov. I tak by sa dalo stručne charakterizovať riešené územie. Zámer autorov a obce sa podarilo naplniť: plocha je celoročne využívaná. Autori vytvorili sústavu umelých terénnych modelácií, ktoré sú popretínané korčuliarskou dráhou. Vo svahoch terénnych modelácií sú umiestnené U-rampy, ležadlá a prvky na posilnenie fyzickej kondície. V zime je možné svahy využiť na sánkovanie a snoubordovanie. Centrálna rovná plocha slúži na komunikáciu, stretávanie sa a organizovanie rôznych akcií. Jednoduchosť, nevtieravosť a pritom mnohoraká využiteľnosť – to sú najväčšie prednosti tohto diela, ktoré si svojou príjemnou atmosférou a charakterom ihneď získalo srdcia obyvateľov malebného mestečka.

Verejné priestranstvá Palárikovo.
Verejné priestranstvá Palárikovo.

Cena verejnosti

Košický hrad – revitalizácia na vrchu Hradová, Košice 1 – Sever

Autori: Ján Sekan, Richard Krajči, Branislav Ivan, Foto: Ján Sekan, text: Ing. arch. Broňa Tarnócy

Na vzácnom historickom mieste prerástla príroda a architektúra do jediného celku, ktorý je počinom na poli ochrany pamiatok, urbanizmom, architektúrou i krajinárstvom zároveň. Jeho najväčší prínos spočíva podľa autorov vo vytvorení oddychového a zábavného priestoru v prírode, ktorý je však napriek tomu na území mesta a prenesenie kultúrnych podujatí do netradičnej typológie lesného divadla.
Košický hrad – revitalizácia na vrchu Hradová
Košický hrad – revitalizácia na vrchu Hradová.
Košický hrad – revitalizácia na vrchu Hradová.
Košický hrad – revitalizácia na vrchu Hradová.
Košický hrad – revitalizácia na vrchu Hradová.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu