Ani Paul McCartney, ani Pearl Jam či Miley Cyrus. Britský rebríček albumov prekvapivo vedie novinka mladého speváka.
Má 23, tuctové meno a pochádza z malého mestečka na severovýchode Anglicka.
Zatiaľ iba hosťoval na dvoch singloch, podľa jeho imidžu by ste ho tipovali na začiatok 90. rokov, podľa zvuku aj na ešte staršie dekády.
No debutová nahrávka Johna Newmana, ktorá práve vyšla, je udalosťou nielen v Británii.
Revival pop
Do pomalého sláčikového intra sa začnú vymenúvať hudobníci od Elvisa Presleyho až po Adele. Dlhánsky zoznam slávnych mien utne mužský hlas slovami „Moja pocta“ a začne spievať: „Toto celé je pre vás/ pre to, čo ste mi ukázali, čo ste zo mňa spravili...“
Všetko podstatné o albume Tribute viete už po úvodnej titulnej pesničke. Je to autorské dielo mladíka, ktorý dokázal nasať niekoľko dekád rôznej hudby.
Soul, disco, R’N’B, house, electropop, sú tu svižné „okamžité“ hitovky s chytľavými refrénmi, epické klavírne balady, tradičné nástroje, elektronika aj orchestrálne zvuky.
Takto to vyzerá ako poriadny postmoderný guláš, ale ide o lepšiu ukážku inteligentného revival popu.
Na väčšinu ľudí funguje okamžite – Tribute si len v Británii kúpilo za prvé dni predaja ešte viac ľudí než paralelne vydané novinky Paula McCartneyho či skupiny Pearl Jam. A tí majú rozhodne dosť fanúšikov a neurobili žiadne slabé nahrávky.
V čom je teda tajomstvo tohto nečakaného úspechu okrem dobre namiešanej nadžánrovej hudby? Podobne ako jedna z jeho obľúbenkýň Amy Winehouse aj John Newman má výrazný hlas a rozhodol sa urobiť osobný album o rozpade svojho vzťahu.
Viac osobný než originálny
„Dokážem sa niekomu otvoriť iba cez hudbu,“ povedal 23-ročný mladík v rozhovore pre Digital Spy.
„Pri vzniku tohto albumu som prechádzal dosť ťažkým rozchodom, čo texty jasne vyjadrujú. Chcel som spraviť nahrávku súvisiacich pesničiek, ktorú by si ľudia mohli vychutnať ako celok, nie na spôsob Rihanny, kde ide len o desať singlov naraz.“
Byť takto osobný a otvorený v takom mladom veku väčšinou dopadne rozpačito, no to nie je prípad Newmana. Jeho debut znie prekvapivo vyzreto, úprimnosť neskĺzne do gýča, pri počúvaní vás ušetrí beznádejne nudných pasáží. Ak sa mu dá niečo vyčítať, je to fakt, že sa síce počúva dobre a svoje vzory má naozaj veľmi slušne zvládnuté, ale zároveň sa ešte nedostal ďalej. Je skrátka viac osobný než originálny.
To ho zatiaľ najviac odlišuje od nahrávok osobností, ktoré dokázali retro prepojiť so súčasnosťou. Inými slovami, Newman ešte nie je takým zaujímavým autorom ako už spomínaná Amy Winehouse, Adele či napríklad takí Plan B Frank Ocean alebo Alex Clare, keď chceme zostať pri mužských kolegoch.
Druhýkrát Číslo 1
Na druhej strane, netreba zabúdať, že toto je len debut 23-ročného mladíka, ktorý si takmer úplne vystačil sám – ako autor hudby, textov aj ako producent.
Doteraz ho poznali iba Briti, prvýkrát na seba upozornil vlani v singli Feel the Love štvorice Rudimental. Už vtedy sa ocitol na čele hitparády, no iné je dokázať to ako hosťujúci spevák a iné s vlastnou nahrávkou .
„Je úžasný pocit mať album Číslo 1, špeciálne pri debute. Veľa to pre mňa znamená, chcem sa iba poďakovať všetkým, ktorí ma podporujú, a už sa neviem dočkať, ako ich uvidím na turné, ktoré sa začína budúci týždeň!,“ odkázal fanúšikom cez Facebook.
Turné začne v Británii, potom sa presunie na starý kontinent. Najbližšia možnosť vidieť Johna Newmana naživo je 17. novembra v Berlíne.