SME

Tlmočeným správam na RTVS mnohí nepočujúci nerozumeli

Správy pre nepočujúcich pripravujú v Slovenskej televízii od 1. októbra sluchovo postihnutí moderátori. Klasickí tlmočníci si na ne netrúfali.

Nepočujúca moderátorka Veronika Vojtechovská v televíznom štúdiu RTVS.Nepočujúca moderátorka Veronika Vojtechovská v televíznom štúdiu RTVS. (Zdroj: Tomáš Benedikovič - SME)

Pred prvým stretnutím mal trému, a tak radšej zavolal režisérke Ingrid Královej, aby mu poradila, ako má s nimi komunikovať. Vraj stačí jasne artikulovať, oni už budú rozumieť, odkázala Lukášovi Dikovi, riaditeľovi sekcie spravodajstva RTVS, režisérka Televízneho klubu nepočujúcich.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práve ona odporučila manželov Vojtechovských ako ideálnych moderátorov pre novú spravodajskú reláciu. Veronika nepočuje od narodenia, manžel Roman je silne nedoslýchavý, aj dcérku majú sluchovo postihnutú.

Televízia ich s ponukou oslovila v nedeľu, v pondelok prišli na skúšku a od utorka 1. októbra pripravujú a denne moderujú Správy RTVS pre nepočujúcich.

SkryťVypnúť reklamu

Sme v štúdiu v Mlynskej doline, aby sme videli, ako týchto krátkych päť minút vzniká a prečo je na ne Slovenská televízia taká pyšná. Zrušiť simultánne tlmočenie hlavných správ o 19.00 a nahradiť ich bleskovým päťminútovým spravodajstvom nevyzerá na prvý pohľad ako ústretový krok pre nepočujúcich.

„Laická verejnosť to tak môže vnímať,“ hovorí Lukáš Diko, „ale pre nepočujúcich má väčší význam päť minút obsahu, ktorému dokonale rozumejú, a je šitý na mieru, ako 40 minút, z ktorých polovicu nepochopia alebo ich nezaujímajú.“

Repríza hlavných správ RTVS, ktorá sa vysiela pred polnocou a potom ráno o ôsmej, sa i naďalej tlmočí, pribudol i simultánny preklad spotrebiteľskej relácie Fókus. Zabezpečujú ho počujúci tlmočníci. Tí však často nestihnú preložiť všetko alebo nedokážu posunkami vyjadriť to, čo zaznie v hovorenej slovenčine.

SkryťVypnúť reklamu

stabsprav_r883.jpg
Na príprave päťminútových správ pre nepočujúcich sa podieľa zhruba desaťčlenný štáb. Bolo by zaujímave porovnať, koľko ľudí by na prípravu rovnakého formátu potrebovala komerčná televízia. FOTO: TOMÁŠ BENEDIKOVIČ - SME

Máme inú gramatiku

Málokto totiž vie, že existuje posunková slovenčina, ktorú používajú počujúci tlmočníci, a spisovný posunkový jazyk. Tým sa dorozumievajú nepočujúci medzi sebou.

„To je dôvod, prečo máme problém pochopiť tlmočenie hlavných správ. Pri posunkovej slovenčine tlmočník zoberie vetu v slovenskom jazyku a každé slovo nahradí posunkom. Lenže gramatika slovenského jazyka nie je totožná s gramatikou nášho posunkového jazyka. Vznikne z toho miš-maš. Nepočujúci, ktorí majú problém s písaným textom, nerozumejú takémuto tlmočeniu. Pochopia jednotlivé posunky, ale obsah a význam vety im unikne,“ vysvetľuje Veronika Vojtechovská.

SkryťVypnúť reklamu

Od editorov dostáva desať krátkych správ, prehľad toho najdôležitejšieho, čo sa cez deň stalo, vyberie päť a prepíše ich do podoby a slovosledu, ktorý potrebuje pri tlmočení do posunkového spisovného jazyka. „Nepočujúcich zaujíma hlavne to, čo sa týka ich života, ako plyn, elektrina, voda. Napríklad dnes som vyhodila informáciu o odovzdávaní Nobelovej ceny za fyziku. Pre nepočujúcich to nie je až také dôležité,“ hovorí. Najobľúbenejšie sú športové správy, pretože sú jednoduché na pochopenie a založené na vizuálnej informácii. „To sa však možno zmení. Predtým mnohým veciam nerozumeli, preto ich nezaujímali,“ dodáva. Komunita nepočujúcich je podľa nej nadšená, chceli by viac, aspoň desať, dvadsať minút. Vďační sú však aj za tých päť.

sarinova1-120x90.jpg

Tlmočníčka Ľubica Šarinová: Nepočujúci sa potrebujú dorozumieť

SkryťVypnúť reklamu

Čítajte rozhovor>>

Videá by ich rozptyľovali

Kostýmy, v ktorých moderuje, sú väčšinou tmavé a bez vzoru, aby na ich pozadí vynikol pohyb rúk. Každá informácia je doplnená fotografiou a krátkym textom, videá sa nepoužívajú, aby nerozptyľovali a diváci sa mohli sústrediť na moderátora. „Táto požiadavka prišla od samotných nepočujúcich,“ hovorí Diko a netají sa tým, že pri tvorbe novej relácie sa inšpiroval Českou televíziou. Slovenské správy pre nepočujúcich sú v podstate identické s českými, jediný rozdiel je v tom, že české sa vysielajú päť dní do týždňa a trvajú desať minút.

Zákon o vysielaní a retransmisii verejnoprávnej televízii prikazuje vysielať minimálne päťdesiat percent programov so skrytými alebo otvorenými titulkami a aspoň tri percentá tlmočiť do posunkovej reči alebo vysielať v posunkovej reči. Okrem poradensko-spotrebiteľského magazínu Fókus vysiela Rozhlas a televízia Slovenska aj Televízny klub nepočujúcich.

SkryťVypnúť reklamu

„Ja osobne nepozerám nič bez titulkov. Keď som bola malá a televízia vysielala málo otitulkovaných programov, sledovala som aj tie, ale potrebovala som niekoho, kto by mi to tlmočil,“ hovorí Veronika.

Mladí nepočujúci podľa nej využívajú ako zdroj informácií hlavne internet, starší sa spoliehajú na televíziu, časopisy a najväčší význam majú pre nich stretnutia v kluboch. Tam občas zavítajú odborníci, ktorí im vysvetlia to, čo potrebujú vedieť z oblasti sociálnych práv alebo zákonov.

veronikavojtechovska_r5129.jpg
Počas nakrúcania stojí Veronika sama v zelenej miestnosti a vy máte pocit, že ju od televízneho štábu neoddeľuje len sklená stena. Pôsobí uzavreto, ako keby mala vlastný svet, ktorý s tým naším nemá nič spoločné. FOTO: TOMÁŠ BENEDIKOVIČ - SME

Pomaly a zrozumiteľne

Ako sa budem rozprávať s nepočujúcou, uvažovala som cestou do štúdia v Mlynskej doline.

SkryťVypnúť reklamu

Keď som Veronike Vojtechovskej položila prvú otázku, nerozumela mi. Zopakovala som ju - ešte o čosi nervóznejšie - a ona mi opäť nerozumela. „Skúste hovoriť bez hlasu, vtedy človek lepšie artikuluje,“ hovorí mi. Ja sa radšej obrátim na manažéra výroby spravodajstva Radoslava Gažu, ktorý stojí vedľa nás, a poprosím ho, aby „prekladal“. Vyzerá to absurdne, moju otázku len zopakuje, vetu zjednoduší, vysloví ju pomalšie a artikuluje o niečo výraznejšie. Po pár minútach si zvyknem a Veronika rozumie aj mne.

„Ľudia majú ostych s nami komunikovať,“ vysvetľuje. Rozpráva zrozumiteľne, stačí sa len trochu sústrediť, bez problémov reguluje aj hlasitosť svojej reči. „Stáva sa, že sa ma niekto na ulici spýta na cestu a keď mu poviem, aby otázku zopakoval, pretože nepočujem, zľakne sa a odíde. Ale nemusí sa nás báť, my nemáme žiadnu chorobu.“

SkryťVypnúť reklamu

Pri rozhovore s nepočujúcimi je dôležité rozprávať tak, aby vám videli na ústa, nestáť v protisvetle, rozprávať pomalšie a artikulovať. Kričať nemusíte, oni vás aj tak nepočujú. Hlasný prejav pomôže, iba ak je osoba nedoslýchavá.

Upravený text správ

Takto vyzerá text správ upravený nepočujúcou moderátorkou.

„Veľa obyvateľov Prievidza plus okolie petícia. V tom žiada vláda cesta typ rýchlostná R2 dôležité riešiť. Dôvod stará cesta nevyhovuje plus nespĺňa technicko-bezpečnostné pravidlá a veľa hovorí cesta typ cesta smrti. Ministerstvo dopravy hovorí má svoje dôležité veci musí riešiť v tom patrí cesta R2 nie."

„Priemysel mesto Nováky už pustili nová výroba. Nemecký závod hodnota 5 miliónov eur noví ľudia práca nastúpiť 250 ľudí. Vyrábať v tom súčiastky pre automobilový priemysel. Firma vedenie bolo váhať kde miesto závod Slovenskom, Českom, Maďarskom a Rumunskom. Rozhodlo Slovensko."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  3. Na Marka oharka do jarka
  4. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 17 736
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 142
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 786
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 356
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 463
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 2 745
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 590
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 2 570
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Po Trumpovom ohlásení ciel začali burzy padať.

V akej fáze sa trhy nachádzajú a v čom sú rozdiely s finančnou krízou.


52
Peter Tkačenko.

Fico môže Danka buď upratať, alebo ignorovať.


24
Akciové trhy prudko klesajú.

Pohľad na portfóliá investorov nepotešia.


159
Oslavy 80. výročia oslobodenia Bratislavy na Slavíne.

Čo je Slavín a kto všetko sa tam zišiel?


83
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 706
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 303
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 71 655
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 644
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 18 210
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 11 224
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 726
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 357
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťZatvoriť reklamu